Choroby i dolegliwości

Najczęstszą niemowlęcą dolegliwością jest kolka niemowlęca. Może wystąpić już w 3 tygodniu życia dziecka i trwać przez kilka miesięcy. Są różne sposoby na kolkę niemowlęcą, takie jak masaż, czy preparaty dostępne w aptekach.
Skóra niemowlęcia jest delikatna, wrażliwa na bodźce i podatna na różnego rodzaju dolegliwości. Przegrzanie dziecka sprzyja wystąpieniu potówek u niemowlaka. Błędypielęgnacyjne i zbyt rzadkie przewijanie oraz zakładanie maluchowi nieodpowiednich pieluszek mogą wywołać odparzenie oraz być …

Pielęgnacja dziecka z atopowym zapaleniem skóry to temat, którego nie można pomijać. Atopia wymaga nie tylko leków, ale także odpowiedniej, w pełni bezpiecznej, troski o skórę. Warto wiedzieć, jakie wsparcie powinno otrzymać dziecko z atopowym zapaleniem skóry. Pielęgnacja AZS przedstawiona w 12 regułach to skondensowana dawka wiedzy.
Płacz to jeden z niewielu sposobów, jakimi niemowlęta potrafią komunikować się ze światem. Robią to tak często, że czasami rodzice utożsamiają go jedynie z typowym dyskomfortem u malucha związanym z głodem czy mokrą pieluszką. Nic bardziej mylnego. Czasami nawet cichy płacz może oznaczać poważniejsze kłopoty ze zdrowiem.
Rodzice maluszków koniecznie powinni to zobaczyć. Jeśli zauważysz takie objawy u swojego dziecka, nie zwlekaj - natychmiast zgłoś się po pomoc lekarską.
Większość rodziców noworodków boi się kolek niemowlęcych, licząc na to, że cudem ich unikną. Kolki mają złą sławę. Mówi się o nieprzespanych nocach, lęku o zdrowie malucha i trudzie patrzenia na jego cierpienie. Gdy kolki się pojawią, rodzice mają w głowach mnóstwo pytań i wątpliwości. Jedna z nich to - czy podczas kolki karmić dziecko?
Kolki niemowlęce są jednym z tych dolegliwości, których najbardziej obawiają się świeżo upieczeni rodzice i fakt ten w ogóle nie dziwi. Kto przeżył choć raz kolki ze swoim szkrabem, wie, jak potrafią mocno dać w kość i dziecku i rodzicom. Dla pocieszenia warto jednak podkreślić, że tak jak kolki pojawiają się w ściśle określonym czasie, tak samo ustępują w wyznaczonym przedziale czasowym. Kiedy dokładnie?
Ona wróciła do pracy, on nie chciał być zaangażowanym tatą. Chwila wściekłości ojca odmieniła ich synka na zawsze. Na takie ujście emocji wciąż pozwala sobie wiele osób. To co może wydawać się niegroźne, wbrew pozorom, maleńkiemu dziecku może nawet odebrać życie.
Jak powinna wyglądać zdrowa kupa niemowlaka? Zapach, kolor i wygląd kupki noworodka czy niemowlęcia mają duże znaczenie i mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia dziecka. Niektóre kupy u dziecka powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u pediatry. Jaka powinna być konsystencja, kolor i zapach dobrej kupki u niemowlęcia? Jak wygląda kupa przy zaparciach, a jak przy biegunce u niemowlaka i z którą powinniśmy jak najszybciej pójść do lekarza?
Sposobów na kolkę jest wiele. Ale masaż antykolkowy to metoda, która w prywatnych rankingach większości rodziców plasuje się gdzieś na szarym końcu, a tymczasem specjaliści uznają ją za jedną z najbardziej skutecznych.
Gazy u niemowlaka niekoniecznie oznaczają kolkę niemowlęcą. Mogą wynikać z problemów trawiennych, z diety (w przypadku rozszerzania diety), ale i z chorób. Gazy u niemowlęcia wywołują dyskomfort, dlatego warto malcowi pomóc się ich pozbyć. Co na wzdęcia i gazy u niemowlaka? Opisujemy sprawdzone metody!
Niespełna dwuletni chłopiec był leczony na refluks żołądkowy. Miał problemy nie tylko z karmieniem, ale i ze snem, a także pojawiały się u niego nieskoordynowane ruchy mięśni. Diagnoza lekarzy okazała się szokiem dla całej rodziny.
Gazy u noworodka i u niemowlaka to jeden z najczęstszych powodów, z którymi mama i tata zgłaszają się do pediatry. Dyskomfort maluszka jest niekiedy tak duży, że rodzice nie wiedzą, co mają robić. Dziecko płacze, wygina się, podkurcza nóżki i ma mocno napięty brzuszek. Jak odgazować brzuszek niemowlaka?
Kolka niemowlęca to dolegliwość, z którą mierzy się wielu rodziców. Napady pojawiają się nagle najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczornych przez kilka tygodni. Wśród sposobów na kolkę niegdyś wymieniało się zmianę diety matki karmiącej piersią. Czy rzeczywiście dieta matki ma wpływ na kolki?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Na skórze niemowlęcia często widać również skłonność do alergii. Objawy alergii u niemowląt to najczęściej wysypka, pokrzywka alergiczna lub zaczerwienienie. Ich przyczyną może być zarówno alergia pokarmowa  (najczęściej jest to alergia na mleko), jak i kosmetyki używane w codziennej pielęgnacji niemowlaka, a także środki piorące stosowane do prania dziecięcych ubranek i pościeli. Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry) może być wywołany nawet przez kontakt dziecka z biżuterią (złoto, nikiel) lub kosmetykami rodziców. Do problemów skórnych u niemowlaka związanych z alergią zaliczane jest też atopowe zapalenie skóry, które przejawia się łuszczącą wysypką oraz swędzeniem. AZS wywoływać też może kontakt z alergenami wziewnymi – kurzem lub pyłkami roślin.
Jedną z powszechnych dolegliwości niezwiązanych z pielęgnacją skóry dziecka jest trzydniówka (rumień nagły), czyli choroba wirusowa charakteryzująca się wysoką gorączką u dziecka. Jest często mylona z ząbkowaniem. Gdy gorączka minie, u dziecka pojawia się wysypka. Chorobie częstotowarzyszy katar, brak apetytu i powiększone węzły chłonne na szyi. Warto wiedzieć, że choroba ta wywołuje trwałą odporność u dziecka.