Zez u noworodka: przyczyny, leczenie

Zez u noworodka
fot.: thinkstockphotos.com
Zez u noworodka powinien zniknąć do 6. miesiąca życia.

Zez u noworodka zwykle wywołuje w rodzicach panikę, choć w większości przypadków nieuzasadnioną. Jak długo niemowlę ma prawo zezować i kiedy zez staje się problemem, który trzeba leczyć?

Zez u noworodka nie jest dziwnym zjawiskiem - w pierwszych tygodniach życia dziecko nie widzi jeszcze dobrze i nie potrafi skupiać wzroku na jednym przedmiocie. Zezowanie u noworodków jest normalnym, fizjologicznym zjawiskiem (zez fizjologiczny), które może trwać nawet do kilku miesięcy po urodzeniu. Wszystkiemu winne są zbyt słabe mięśnie koordynujące ruchy gałek ocznych u noworodków, którym trudno utrzymać wzrok równoległy. Oczy, które pracowały dotąd w zupełnie innych warunkach płodowych, muszą nauczyć się nowej rzeczywistości.

Zez u noworodka: diagnostyka

Zez u noworodka - na początku noworodek ma problem z odpowiednią fiksacją (ustawieniem gałek ocznych) przy obserwowaniu jakiś przedmiotów. Wówczas jedno oczko „ucieka” na boki, dając wrażenie, że niemowlę zezuje. Zwykle pełna dojrzałość gałek ocznych do wodzenia za przedmiotem pojawia się w okolicach 3 miesiąca życia dziecka, wtedy niemowlak nie powinien mieć już problemów z zezowaniem.

Inną kwestią jest zez u noworodka spowodowany bliskością oglądanego przedmiotu. Gdy dziecko patrzy na rzecz blisko swojej twarzy, jego gałki oczne mogą zbaczać do wewnątrz. Właściwego skupiania wzroku na zbliżonym przedmiocie niemowlę nauczy się dopiero w okolicach swoich pierwszych urodzin.

Kiedy zez u dziecka staje się problemem?

Zazwyczaj rozbieżny zez u niemowląt powinien całkowicie zaniknąć do 6. miesiąca życia. Później dziecko ma prawo jeszcze zezować, ale tylko przy obserwowaniu przedmiotów zbliżonych do twarzy. Warto mimo wszystko skontrolować oczy dziecka, gdy skończy pół roku, gdyż już wtedy można sprawdzić, czy zezowanie wynika z naturalnych przyczyn, czy jednak przyczyną jest jakaś wada wzroku. Wówczas mamy do czynienia z zezem towarzyszącym.

>> Niemowlę u specjalisty: okulista. Kiedy wybrać się na wizytę?

Warto również obserwować inne objawy towarzyszące zezowaniu u dzieci. Jeśli niemowlę patrząc na coś, przekrzywia główkę lub mruży oczka, być może ma problem z prawidłowym widzeniem. Wówczas nie należy opóźniać wizyty u okulisty. Szczególnie szybko należy również reagować, gdy zez u dziecka pojawia się nagle.

Przyczyny zeza u noworodka

Poza fizjologicznymi przyczynami zeza u noworodka, istnieją przyczyny, dla których zez jest wadą. Na zeza bardziej narażone są noworodki, które urodziły się przedwcześnie lub przeszły bardzo trudny poród. Czasem zez u dziecka ujawnia się na skutek urazu lub stanu zapalnego, który opanował organizm dziecka. Czasem zez jest to wada wrodzona u noworodków, dziedziczona np. po rodzicach. Przyczyną zeza u noworodków mogą być wady w budowie oczu lub zaburzenia neurologiczne.

>> Badania przesiewowe wzroku u noworodków: jak i kiedy sie je wykonuje?

Leczenie zeza u noworodków

Najważniejsze jest zdiagnozowanie wady - zeza u noworodka i ustalenie jej przyczyny. Wówczas lekarz może podjąć właściwą decyzję o skutecznym leczeniu zeza. Jeśli za zezowanie odpowiedzialne są mięśnie gałek ocznych, czasem potrzebny jest zabieg chirurgiczny, który przywraca równowagę mięśniom. Gdy zez wynika z problemów z widzeniem (to najczęstsza przyczyna zeza), leczenie polega na korekcji wady wzroku. Tu decydujący jest okulista, który dobiera właściwe szkła korekcyjne i zaleca zasłanianie zdrowego oczka, by drugiemu przywrócić właściwe ustawienie. Zwykle podjęcie leczenia korygującego wadę wzroku jest bardzo skuteczne, bo u dzieci proces widzenia kształtuje się do 6 roku życia. Istnieje więc ogromna szansa na całkowite wyleczenie dziecka z zeza.

Przesiewowe badania słuchu i wzroku u noworodków: wideo

Rodzicowi bardzo trudno ocenić czy noworodek dobrze widzi i słyszy. Niemowlę reaguje na dźwięki i bodźce wzrokowe, gdy ma już kilka tygodni, a to często już za późno, by zastosować terapię, która zapewni prawidłowy rozwój zmysłów malucha. Słuch i wzrok u noworodków od kilku lat jest w Polsce badany w ciągu pierwszych dni życia: badania przesiewowe. Nowoczesne metody pozwalają bardzo wcześnie wykryć wady słuchu i wady wzroku u noworodków oraz następnie wdrożyć szybko odpowiednie leczenie.

Aktualizacja: 2016-08-25 Publikacja: 2016-04-21
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.