„6 obrazów dla sześciolatka”

obraz

Projekt edukacji kulturalnej „6 obrazów dla sześciolatka” skierowany jest do dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Jego twórcą i pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Fala Kultury.

Celem projektu jest kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej i narodowej poprzez prezentację wybranych dzieł polskich twórców XIX i XX wieku, wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień poprzez stymulowanie działań plastycznych, a także:

 • wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez sztuki plastyczne,
 • rozwijanie przez grupowe zajęcia twórcze umiejętności społecznych dzieci,
 • prezentację placówkom, w których organizowane są warsztaty, oferty zajęć edukacyjnych prowadzonych przez
 • współtworzące program narodowe instytucje kultury oraz działania na rzecz zwiększenia udziału przedszkoli i szkół w tych zajęciach,
 • przeciwdziałanie drastycznie malejącej znajomości polskiego dziedzictwa kulturowego.
obraz

W ramach projektu najmłodszym prezentowanych jest sześć obrazów:

 • W altanie Aleksandra Gierymskiego,
 • Widok Warszawy od strony Pragi Canaletta,
 • Pożegnanie powstańca Artura Grottgera,
 • Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej,
 • Porwanie królewny Witolda Wojtkiewicza,
 • Szermierka Leona Chwistka.
obraz

Program „6 obrazów dla sześciolatka” tworzony i rozwijany jest przez Stowarzyszenie Fala Kultury od 2014 roku we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, Wydawnictwem RM, Muzeum Narodowym w Warszawie i Zamkiem Królewskim w Warszawie. Trzon projektu stanowiły spotkania fakultatywne poświęcone sztuce XIX i XX wieku z dziećmi i ich rodzicami. Od października 2016 r. do grudnia 2016 r., dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Narodowego Centrum Kultury był realizowany w szkołach i przedszkolach województwa mazowieckiego.

Na rok szkolny 2017/2018 zaplanowana jest jego kontynuacja dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W przedszkolach i szkołach podstawowych projekt przeprowadzany będzie jako cykl sześciu warsztatów, w których wezmą udział całe klasy lub oddziały przedszkolne. Kolejne warsztaty będą się odbywać w kilkutygodniowych odstępach na przestrzeni całego roku szkolnego. W ich trakcie dzieci poznają sześć wyżej wymienionych dzieł malarstwa polskiego i za ich pośrednictwem będą się uczyć świadomego obcowania z obrazami. Podczas zajęć zostaną wprowadzone najbardziej podstawowe pojęcia z zakresu teorii sztuki. Istotną kwestią jest fakt, że rozmowa o obrazach będzie również okazją, by zachęcić dzieci do odwiedzin muzeów - trzy z omawianych dzieł na stałe znajdują się w warszawskich instytucjach skupiających dziedzictwo kulturowe. W czasie każdego warsztatu przedstawiciele Stowarzyszenia Fala Kultury będą wykorzystywać różnorodne metody i formy pracy z dziećmi. Najmłodsi podczas zajęć będą pracować indywidualnie oraz grupowo m.in. wykonując prace plastyczne, posługując się elementami dramy, tworząc mapę myśli, tańcząc.

Utrwaleniu wiedzy po każdym warsztacie służyć będą książeczki z serii „Magiczny Ogród Sztuki". Sześć książeczek (każda poświęcona innemu obrazowi) zawiera krótkie opowiadanie oraz ćwiczenia przeznaczone do pracy indywidualnej. Otrzymają je wszystkie dzieci biorące udział w zajęciach, co umożliwi im późniejszą pracę z nimi pod okiem nauczycieli lub rodziców. Dzięki książeczkom poszerzą i ugruntują wiedzę zdobytą w czasie warsztatów. W ślad za zajęciami w każdej placówce powstanie ,,Galeria malarstwa” złożona z przekazanych przez Stowarzyszenie Fala Kultury reprodukcji omawianych na warsztatach obrazów.

obraz
Aktualizacja: 2017-06-12 Publikacja: 2017-06-12
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.