Cyfrowi rodzice. Dzieci w sieci – jak być czujnym, a nie przeczulonym.

cyfrowi rodzice

Bezpieczeństwo dziecka w Internecie to niezwykle istotny, ale też delikatny temat dla odpowiedzialnego rodzica. Współcześnie czas dzieciństwa diametralnie różni się od okresu młodości rodziców e-dzieci: Internet, smartfony, tablety, Facebook, Snapchat, Twitter, Instagram, gry komputerowe w trybie rzeczywistym.

Obecny postęp technologiczny to z jednej strony ułatwienie życia i kopalnia wiedzy dla najmłodszych, lecz z drugiej – pułapki, które mogą czyhać w wirtualnym świecie. Dla opiekuńczego rodzica często te wszystkie internetowe mody mogą wydawać się czymś niepojętym, jak i niebezpiecznym dla ich pociech. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest poznanie wirtualnej rzeczywistości swojego dziecka oraz znalezienie złotego środka pomiędzy całkowitym zakazem a nieograniczonym dostępem do Internetu i nowych technologii.

W trosce o właściwe i zdroworozsądkowe podejście do tematu, amerykańska ekspertka ds. mediów, a prywatnie matka dwójki nastolatków Yalda T. Uhls, stworzyła przewodnik umożliwiający rodzicom odnalezienie się w internetowym labiryncie. "Cyfrowi rodzice" to książka popularnonaukowa i poradnik w jednym.
Autorka rozbiera na czynniki pierwsze świat nowych mediów, ale w bardzo konkretnym kontekście: wychowania dzieci i młodzieży. Zauważa bowiem, że współcześni rodzice są pokoleniem przecierającym szlak na nieznanym obszarze, w którym wpływ nowoczesnych technologii na młodociane ciała i umysły nie jest jeszcze w pełni zbadany i ujawni się dopiero za kilkadziesiąt lat.
Punktem wyjścia dla analiz i porad formułowanych przez Yaldę T. Uhls są zasady działania mózgu oraz wpływ ekranu na naszą percepcję i rozwój umysłowy dzieci. Autorka porusza kolejno tematy Internetu, mediów społecznościowych i obyczajów internetowych, roli nowych mediów w edukacji oraz gier komputerowych.
Książka jest wyważonym i świetnie napisanym poradnikiem dla współczesnych rodziców. Nazywa i systematyzuje to, co czujemy intuicyjnie (i co czasem spędza sen z powiek), oddzielając fakty od przesądów. Autorka nie pozostawia wątpliwości co do tego, że po raz pierwszy w dziejach stoimy wobec zmian bardzo zasadniczych, przemieniających człowieka na poziomie społecznym oraz biologicznym, ale nie demonizuje nowej rzeczywistości. Zamiast tego informuje, co w nowych mediach stanowi zagrożenie i jak chronić przed nim dzieci.
Yalda T. Uhls w oparciu o badania naukowe, których wyniki opisuje bardzo przystępnie i rzeczowo, przedstawia rodzicom proste i gotowe do wykorzystania porady. Anegdotyczny styl, niestroniący od osobistych przykładów i wyznań, nawiązań do popkultury i cytatów, decyduje o tym, że autorka zdobywa najpierw uwagę, a zaraz potem zaufanie czytelników.

Ekspertka wyjaśnia fenomen mediów społecznościowych, stworzonych na bazie ludzkich potrzeb i dla ludzi. Sugestie, jak z nich korzystać, są potrzebnym dziś kodeksem internetowej „higieny”, która nie doczekała się dotąd solidnych opracowań. Dynamiczny świat nowych aplikacji i internetowych mód, m.in. Facebook, Twitter, Snapchat, Instagram jest trudny do ogarnięcia dla większości dorosłych, dlatego autorka opracowała wskazówki, jak w nim nawigować, będąc jednocześnie aktywnym i czujnym rodzicem.

Cechy książki:

- przejrzystość, klarowność, przystępny i wciągający styl wywodu

- liczne przykłady, anegdoty, nawiązania

- wyjaśnienie mechanizmów działania nowych mediów, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu psychologicznego, tak ważnego w przypadku dzieci i młodzieży

- konkretne wskazówki dla rodziców
- podsumowania, streszczenia i mini-poradniki, kończące każdy rozdział
- „rachunek sumienia” dla współczesnych rodziców, w którym (w razie wyrzutów sumienia) zaproponowano konkretne rozwiązania problemów

Recenzje książki:

Cyfrowi rodzice są odpowiedzią na potrzeby wszystkich rodziców, którzy dzięki swoim dzieciom mieli okazję znaleźć się na „cyfrowym Dzikim Zachodzie”! Yalda T. Uhls płynnie łączy wyniki przełomowych badań naukowych, wciągającą treść i porady praktyczne. To lektura obowiązkowa dla każdego rodzica, który próbuje odnaleźć się w pełnej wyzwań kulturze mediów, będącej nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości.
dr Michael H. Levine, założyciel i dyrektor Joan Ganz Cooney Center at Sesame Workshop oraz współautor Tap, Click, Read: Growing Readers in a World of Screens (Dotknij, kliknij, przeczytaj: wychowywanie czytelników w świecie ekranów)

Jaka jest najlepsza metoda na okiełznanie technologii przez rodziców? Na szczęście ktoś nareszcie uporządkował najnowsze badania naukowe, by wesprzeć cię w najlepszym dla twojej rodziny wyborze. Yalda T. Uhls połączyła doświadczenie socjologa i pracownika branży rozrywkowej, by pomóc ci stać się lepszym „cyfrowym rodzicem”.
Cara Natterson, pediatra i autorka bestselleru „New York Timesa” The American Girl: The Care and Keeping of You 1 & 2 (Amerykańska dziewczyna: dbanie o siebie i hygiene, cz. 1 i 2)

Jestem niezmiernie wdzięczna za tę książkę! Dr Uhls opisuje praktyczne, rozwiewające obawy strategie zarządzania korzystaniem z mediów przez dzieci. Jako mama Yalda doskonale wie, że próby zablokowania dostępu do mediów są skazane na porażkę. W zamian pomaga rodzicom „zwalczyć zabawę zabawą”, sprawiając, że czas spędzony przed ekranem staje się weselszy i zdrowszy.
Peggy Orenstein, autorka Cinderella Ate My Daughter (Kopciuszek zjadł moją córkę)

Myśląc o dzieciach w cyfrowym świecie, mamy skłonność do popadania w jedną ze skrajności: „technoentuzjazm” – zachwyt nad korzyściami, jakie mogą wynieść nasze pociechy z nowych mediów, lub „technofobię” – strach i bicie na alarm w obliczu niebezpieczeństw. Cyfrowi rodzice unikają tych skrajności, przedstawiając zrównoważony i rzetelny bilans szans i zagrożeń.
Szymon Wójcik, socjolog, koordynator programu Saferinternet.pl, Fundacja Dzieci Niczyje

O Autorce:

Yalda T. Uhls – ponad 15 lat pracowała w przemyśle filmowym, po czym wróciła na studia i została doktorem psychologii dziecięcej. Bada wpływ mediów na rozwój dzieci. Poszukuje w obszarze nauki praktycznych rozwiązań i ich przełożenia na zasady odpowiedzialnego rodzicielstwa w dobie dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii. Autorka jest mamą dwójki nastolatków
i podkreśla, że osobiste doświadczenie ma wpływ na jej pracę. Yalda T. Uhls pracuje dla organizacji non-profit, jest też felietonistką, edukatorką, wykładowcą i konsultantką do spraw mediów.

Dane wydawnicze:

Wydawnictwo IUVI | Format: 135 x 205 mm | Cena: 36,90 zł |

 

Aktualizacja: 2017-07-20 Publikacja: 2017-07-18
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.