Dot. dzieci i nowe technologie

dot.

Nowe technologie zdominowały naszą rzeczywistość. Nasze pociechy, nawet te najmłodsze, wiedzą jak korzystać z komputera, tableta czy smartphona. Rolą rodzica jest czuwanie, by przebiegało to w bezpieczny sposób. Nowe technologie mogą być również źródłem inspiracji, a wykorzystane w kreatywny sposób wpłynąć na rozwój malucha. W tym kontekście warto wspomnieć o serialu „Dot.” Bohaterka bajki to rezolutna ośmiolatka, która jest wielką pasjonatką technologii. Animacja powstała w oparciu o książkę autorstwa Randi Zuckerberg – ekspertki w dziedzinie nowych technologii, która przez sześć lat pełniła funkcję dyrektora marketingu Facebooka (jest starszą siostrą założyciela portalu). Serial „Dot.” można oglądać na kanale POLSAT JimJam w dni powszednie o godz. 9:30, 13:20 i 16:40, a w weekendy od 10:00 do 11:05.

Pięć zasad bezpieczeństwa, o których powinniście pamiętać

1.Dot korzysta z technologii w bezpieczny sposób

Stawianie granic i wprowadzenie jasnych zasad w użytkowaniu nowych technologii przez dzieci to niełatwa sprawa. Z jednej strony każdy rodzic chciałby, by jego pociechy czuły się pewnie korzystając z tabletów, komputerów i smartfonów – w końcu technologie to nieodłączna, niezwykle istotna część życia współczesnego człowieka. Z drugiej strony dorośli pragną mieć pewność, że przeszukujące sieć dzieci są bezpieczne.

W wielu odcinkach widzimy Dot korzystającą ze wspólnego komputera, który umieszczony jest w kuchni – w zasięgu troskliwego wzroku jej mamy i taty. Dziewczynka loguje się na swoje Dot-konto, na którym ma dostęp tylko do treści dostosowanych do jej wieku (konta jej mamy i taty są dla niej zablokowane). Ponadto mama stworzyła dla bohaterki specjalną aplikację – Dotopedię – dzięki której dziewczynka ma dostęp do masy informacji, jednak nie ma możliwości założenia sobie konta w żadnym z portali społecznościowych.

dot. 1
materiały prasowe

2. Dot uwielbia bawić się na dworze

Kiedy myślimy o dzieciach korzystających z technologii, często pojawia się obawa, że pochłonięty bez reszty grą na tablecie maluch zapomni o całym świecie. Dot nie ma takiego problemu. Dziewczynka chętnie spaceruje z rodzicami i bawi się w poszukiwaczy skarbów ze swymi przyjaciółmi. Technologia w postaci tabletu czy smartfona stanowi tylko dodatek do aktywności na świeżym powietrzu, pozwalający na wiele kreatywnych rozwiązań podczas zabawy. Uwiecznianie wspólnych wypraw, znajdowanie informacji na temat napotkanych gatunków roślin czy podpatrzonych zwierząt to powracający w serialu motyw.

dot 2

3. Dla Dot przyjaźń jest najważniejsza

Bardzo łatwo dać się wciągnąć w jakąś grę i zapomnieć o całym świecie. Dot zawsze potrafi jednak wcisnąć przycisk „pauza” i znaleźć czas dla swoich przyjaciół. Ponadto używa technologii w pozytywny, przyjazny innym sposób – to lekcja, którą warto wpoić pociechom wchodzącym w świat, w którym internet wypełniony jest nieprzyjemnymi komentarzami. Nie musi tak być!

dot 4

4.Dot jest odpowiedzialna i szanuje swoją własność

Bądźmy szczerzy – wszelkie sprzęty elektroniczne do najtańszych nie należą. Szacunek do rzeczy, które posiadamy i ostrożne użytkowanie szczególnie cennych przedmiotów to coś, czego chciałby swoje dziecko nauczyć każdy rodzic. Bohaterka opisywanego tu serialu traktuje technologiczne cuda z należytą powagą – taką, jakiej brakuje czasem nawet dorosłym.

dot 3

5.Dot nie ma problemu z tym, żeby się „odłączyć”

W świecie wypełnionym nowinkami technicznymi i gadżetami trudno jest czasem przejść z trybu online do offline. Pomimo uwielbienia dla nowych technologii, Dot ma też inne zainteresowania – gra na wiolonczeli, ciekawią ją magiczne sztuczki, cieszy się zabawą z jej ukochanym pieskiem. Głównym tematem serialu „Dot.” jest to, jak możemy używać technologii, by wzbogacić nasze życie, nie pozwalając przy tym, by je kontrolowała. Mała bohaterka jest świetnym wzorcem do naśladowania dla dzieci – a i dorośli mogliby się wiele od niej nauczyć.

Na serial „Dot.” zapraszamy w dni powszednie o godz. 9:30, 13:20 i 16:40, a w weekendy na specjalne maratony z bajką od 10:00 do 11:05.

Aktualizacja: 2017-06-20 Publikacja: 2017-06-13
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.