"Tu czy tam?" - wystawa polskiej ilustracji dla dzieci rusza 20 lutego w Zachęcie!

Tu czy tam
fot.: materiały prasowe
"Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci" to wybór prac, cenionych na całym świecie, rodzimych artystów.

Polska grafika dla dzieci nigdy nie odnosiła tak wielkich sukcesów jak dziś. Rodzimi autorzy wyróżniani są prestiżowymi międzynarodowymi nagrodami. Książki z ich ilustracjami ukazują się nawet w najodleglejszych zakątkach globu. Wystawa "Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dziec" w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki - pokazuje ten fenomen. Prace najwybitniejszych polskich grafików i ilustratorów będzie można oglądać już od 20 lutego.

"Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci" to wybór prac 14 uznanych ilustratorów i projektantów graficznych. Są wśród nich laureaci najważniejszych światowych konkursów graficznych, m.in. Edgar Bąk (Nagroda Honorowa Society of Publication Designers New York 2012), Iwona Chmielewska (Główna Nagroda Bologna Ragazzi Award 2011 w kategorii "Non Fiction"), Agata Królak (Laureatka COW International Design Festival), czy Monika Hanulak (Książka Roku 2006 IBBY). Każdy z twórców opowiada obrazem swoją historię. Dzięki nim powstają książki będące dla dzieci pierwszym kontaktem ze sztuką.

Składająca się z trzech części wystawa jest skierowana do publiczności w każdym wieku. Jednak w założeniu najmocniej ma angażować najmłodszych widzów, pobudzać ich kreatywność, aby sami poczuli się jak artyści.  W pierwszej części dzieci dowiedzą się, czym jest ilustracja oraz same będą miały okazję sprawdzić się w roli rysowników. W drugiej — znane z książek obrazy stworzą niezwykły, interaktywny labirynt. Trzecia część to wielka czytelnia, gdzie młodzi widzowie spotykają się oko w oko z ilustratorami i ich dziełami. Dzieci zwiedzające ekspozycję będą mogły także skorzystać z kreatywnego zeszytu z zadaniami, który wyjawi im tajemnice wystawy i pozwoli utrwalić zdobytą już wiedzę.

Wystawie towarzyszy bogaty program warsztatów skierowany zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Zajęcia mają na celu zapoznanie odbiorców z koncepcją książki ilustrowanej oraz pokazanie jej wielkiego potencjału edukacyjnego.

Artyści: Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Królak, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Płocińska, Dawid Ryski.

Kuratorki: Magda Kłos-Podsiadło, Ewa Solarz

Współpraca ze strony Zachęty: Katarzyna Kołodziej, Jacek Świdziński

Projekt wystawy: Lech Rowiński, Marta Rowińska / Beton

Organizatorzy: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Instytut Książki

Wystawa czynna od 20 lutego do 8 maja 2016 roku.

Aktualizacja: 2016-02-03 Publikacja: 2016-02-03
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.