Eksperci doradzają on-line
Agnieszka Krakowiak
Agnieszka Krakowiak
Specjalista pedagog

Doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w szkole jak i w przedszkolu. Chętnie odpowie więc na pytania dotyczące młodszych dzieci, ale także uczniów.

Agresja u trzylatka

Witam. Mamy problem z bratankiem, który w dziwny sposób wyładowuje swoją agresję lub też inne emocje, nawet te pozytywne. Chodzi o to, że bez wzgledu na to czy jest w dobrym czy zlym nastroju dziecko 3-letnie gryzie swoją rękę lub udaje, że nie słyszy, jak się do niego mówi.  Ostatnio zaczął także gryżć, bić i szczypać dzieci w przedszkolu, przez co panie zaczęły się skarżyć, że nie są w stanie nad nim zapanować. Nie pomaga tłumaczenie, kara czy nagroda. Do tego wszystkiego dziecko nie chce robić kupki na nocniku, czy do sedesu, tylko się chowa po kątach i mówi po fakcie, a i siku też nie zawsze zawoła. Proszę o poradę, co robić.

Witam serdecznie. Z Pani listu zrozumiałam, że sytuacje takie mają miejsce nie tylko w domu, ale też w przedszkolu. Domyślam się, że dziecko jako trzylatek poszło w tym roku szkolnym do przedszkola po raz pierwszy. Dzieci zaczynające edukację w przedszkolu często reagują w inny, niż przewidujemy sposób, niektóre płaczą, nie chcą zostawać w przedszkolu, nie chcą do niego iść, inne reagują agresją. Myślę, że chłopiec przeżywa stres związany właśnie z faktem pójścia do nowego miejsca i jest mu trudno pogodzić się z tym, że przedszkole już zagości na dobre w jego życiu, nie będzie tak chodził od czasu do czasu, tylko codziennie. Takie reakcje są swego rodzaju buntem przeciwko sytuacji, w której zostało postawione dziecko. Można spróbować znaleźć z chłopcem „zastępnik” wyładowywania swoich emocji. To może być np. zabawka, miś. Trzeba dziecku wytłumaczyć, że jeśli będzie się źle czuło, coś je zdenerwuje, może zawsze o tym powiedzieć swojemu misiowi, lub odjechać swoim samochodzikiem na bok. Kiedy zły humor minie, może wrócić do zabawy. To zazwyczaj pomaga małym dzieciom, które często niewiele rozumieją z tego, co mówią do nich dorośli, mają swoją „małą” logikę, na której polegają. Jeśli uda się wprowadzić taką zasadę, trzeba o tym powiedzieć wychowawcy w przedszkolu, by dokładnie taką samą metodę wprowadził podczas pobytu chłopca w sali. Pozdrawiam

Twoje pytanie do eksperta

formTop.jpg formBottom.jpg
  • Twoje dane

Jeżeli Twoje pytanie zostanie opublikowane, imię i miejscowość podana w formularzu powyżej zostanie dołączona do pytania. Możesz nie podawać danych jeżeli nie chcesz ich publikować.

Odpowiedź na pytanie zadane przez Ciebie zostanie wprowadzona do serwisu. Inni użytkownicy serwisu mjakmama24.pl też będą mieli możliwość się z nią zapoznać.

*wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Polecane wideo

Inni eksperci

Blog

autor bloga: Adele
Adele

Uważajcie dziewczyny, takie myśli źle wpływają na zdrowie :) Ja przez ciągły stres i znużenie miałam poważne problemy z sercem i dopiero u [URL="http://www.kariochirurgpoznan.pl"]http://www.kariochirurgpoznan.pl[/URL] znalazłam pomoc :)

Forum

uzytkownik

U mnie się pozmieniało miałam robić badania dziś ale mój lekarz powiedział, ze mam zrobić jednak w niedzielę bo w ...

uzytkownik

W dzisiejszych czasach trzeba się nieustannie doszkalać aby mieć szansę na lepsza zatrudnienie. Dlatego właśnie [url=https://www.conversion.pl/pl/optymalizacja-konwersji/]szkolenia z analityki google[/url] oferowane ...

uzytkownik

Pytam, bo ja obecnie chodzę do dwóch i zaczynam się zastanawiać czy dobrze robię. Jeden chce mnie kłaść do szpitala, ...

facebook
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.