Eksperci doradzają on-line
Anna Osiecka
Anna Osiecka
dietetyczka Natural Medical

Jest dietetykiem nie tylko z wykształcenia, ale przede wszystkim z pasji. Wiedzę zdobywała na jednej z najlepszych polskich uczelni – Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Doświadczenie uzyskała dzięki praktykom na wielu oddziałach szpitalnych podczas bezpośredniej pracy z pacjentami. Jej profesjonalne podejście do tematu żywienia skutkuje znaczną poprawą zdrowia i samopoczucia w różnych chorobach oraz uzyskaniem prawidłowej masy ciała. Obecnie pracuje w Natural Medical. 

Zakres tematyczny pytań: rozszerzanie diety u dzieci, alergie pokarmowe, problemy z apetytem, pomysły na posiłki i sposób ich przygotowania itd. 
Ekspert czeka na wasze pytania w dniach8-12 maja

UWAGA: Aby otrzymać odpowiedź, w formularzu wpisz hasło z miesięcznika "M jak mama" 6/2017

Alergie pokarmowe - wapń i witaminy - co zamiast mleka?

Witam, mój synek za parę dni kończy rok. Jest alergikiem, uczula go kazeina, alfa-laktoalbumina oraz jajka (białko i żółtko), karmienie go jest niewątpliwie wyzwaniem. Jednak największy problem to mleko. Do 11. miesiąca karmiłam go piersią, jednak od dwóch tygodni synek nie chce być karmiony moim mlekiem. Lekarz przepisał nam Nutramigen LGG, ale wg mnie synek ma uczulenie i na to mleko. Proszę o poradę czym mogę zastąpić mleko krowie oraz modyfikowane, jakie produkty (i w jakiej ilości) dadzą mojemu synkowi odpowiednią ilość wapnia oraz witamin, żeby rozwijał się prawidłowo?

Jeżeli wprowadzenie mieszanki Nutramigen LGG nie przyniosło pozytywnych efektów należy skonsultować się z lekarzem w celu dobrania innej. Należy także pamiętać, że alergia z wiekiem może minąć, a całkowita trwała eliminacja produktów, które uczulają może zrobić więcej szkody niż pożytku, tzn. w razie ewentualnego kontaktu z alergenem dziecko zareaguje dużo silniej (reakcja anafilaktyczna). Oczywiście wszelkie próby prowokacji, a więc wprowadzania pokarmu uczulającego należy przeprowadzać po konsultacji lekarskiej i za jego zgodą. Dietę eliminacyjną (z wyłączeniem alergenów) wprowadza się na okres 6 miesięcy. Jeżeli dziecko ma dopiero 1 rok nie powinno się podawać mleka krowiego, mleka innych ssaków ani napojów roślinnych (ryżowego, kokosowego, konopnego). Obecne mieszanki lecznicze dostępne na rynku zapewniają odpowiednią podaż białka oraz wapnia pod warunkiem, że dziecko pije zalecaną dla wieku ilość mleka (minimum 500m na dobę). Nie zaleca się rutynowej suplementacji wapniem, należy jednak włączyć suplementację wit. D i kwasami DHA - dawkę ustala lekarz. Dziecko mające rok może już spożywać produkty z rodzinnego stołu, a więc jedynym ograniczeniem są jedynie te zawierające wskazane przez Panią alergeny. Należy również zwrócić uwagę na wiele artykułów spożywczych, które mogą zawierać je w składzie lub być nimi zanieczyszczone (produkty wędliniarskie, margaryny, czekolada, produkty piekarnicze). Zaleca się wybieranie produktów jak najmniej przetworzonych.

Twoje pytanie do eksperta

formTop.jpg formBottom.jpg
  • Twoje dane

Jeżeli Twoje pytanie zostanie opublikowane, imię i miejscowość podana w formularzu powyżej zostanie dołączona do pytania. Możesz nie podawać danych jeżeli nie chcesz ich publikować.

Odpowiedź na pytanie zadane przez Ciebie zostanie wprowadzona do serwisu. Inni użytkownicy serwisu mjakmama24.pl też będą mieli możliwość się z nią zapoznać.

*wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Polecane wideo

Inni eksperci

Blog

autor bloga: Adele
Adele

Uważajcie dziewczyny, takie myśli źle wpływają na zdrowie :) Ja przez ciągły stres i znużenie miałam poważne problemy z sercem i dopiero u [URL="http://www.kariochirurgpoznan.pl"]http://www.kariochirurgpoznan.pl[/URL] znalazłam pomoc :)

Forum

uzytkownik

figa, moja córa też często (choć nie zawsze) przy piersi zasypia, też to lubię bo jest to, tak jak piszesz, ...

uzytkownik

Asia ja też się zastanawiam czy tę ciążę też przenoszę. Patryk urodził się 8 dni po terminie.

uzytkownik

Dziewczyny jakich zestawów witamin z dha używacie? Wizytę mam za kilka dni a skończyły mi się. Zastanawiam się co teraz ...

facebook
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.