Eksperci doradzają on-line
Agnieszka Krakowiak
Agnieszka Krakowiak
Specjalista pedagog

Doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w szkole jak i w przedszkolu. Chętnie odpowie więc na pytania dotyczące młodszych dzieci, ale także uczniów.

Brak wychowawcy klasy - co robić?

Córka chodzi do 1 klasy (7 lat). Wychowawca, który objął klasę we wrześniu krótko zajmował się klasą. Była to młoda osoba, ze świetnym podejściem do dzieci i lubiana, jednak zaszła w ciąże i zaraz poszłą na zwolnienie. Zastępstwa, brak organizacji, kłopoty z zachowaniem dzieci (okazało się, że troje dzieci wymaga diagnozy). Czekaliśmy na zastępstwo. Pani, w której rodzice pokładali dużo nadziei niecałkiem radziła sobie z klasą, a od 2 miesięcy jest na zwolnieniu. Do końca roku nie wróci. Dyrekcja nie znajdzie teraz (dopiero od nowego roku), ani nie zatrudni kolejnego nauczyciela na zastępstwo. I znowu wróciliśmy do punktu wyjścia. Czy zaległości w pierwszej klasie, mają duże znaczenie dla dalszej nauki? Czy uważa Pani, że zmiana klasy jest dobrym rozwiązaniem? Klasa ma duże problemy z zachowaniem i dyscypliną, ale córka ma też tu przyjaciół! Co, z Pani punktu widzenia, jest lepsze dla dziecka?

Witam. Wydarzenie pójścia do pierwszej klasy jest nową dla dziecka sytuacją. Już sam ten fakt powoduje małe zamieszanie w główce 7- latka. Dlatego proces nauczania początkowego obejmuje 3 lata. W tym czasie przewidziane jest to, żeby dziećmi zajmowała się jedna osoba. Oczywiście nikt nie ma wpływu na sytuacje losowe – w tym wypadku ciążę wychowawczyni. Trzeba się z tym liczyć. Wszystko, o czym Pani pisze – tzn. słaba dyscyplina, niepokoje dzieci pojawiły się zapewne dlatego, że dzieci spotkała kolejna zmiana. Zdążyły przyzwyczaić się do pewnej sytuacji, nastąpiła zmiana. Kiedy przyjęły zmianę, nastąpiła kolejna. Do końca roku zapewne w klasie będą jakieś zastępstwa, a więc kolejny brak stałości. Dla dzieci to nie jest komfortowe. Brak stałości nie wpływa dobrze na tak małe dzieci. Zapewne dyrekcja stara się, by od września sytuacja się ustabilizowała. Wtedy do klasy wróci równowaga, co jest tak ważne w nauczaniu początkowym. Według mnie kolejna zmiana dla Pani córki w postaci przeniesienia jej do innej klasy nie musi się dobrze zakończyć. Proszę wziąć pod uwagę, że byłoby to znowu coś nowego. Jeśli chodzi o wiedzę, dzieci z pewnością wszystko nadrobią. Materiał w 1. klasie nie jest bardzo obszerny i na pewno uda się go nadrobić. Myślę, że kiedy sytuacja w klasie się ustabilizuje, wszystko wróci do normy i zapanuje spokój , a ten wpływa zbawiennie na dzieci. Serdecznie pozdrawiam

Twoje pytanie do eksperta

formTop.jpg formBottom.jpg
  • Twoje dane

Jeżeli Twoje pytanie zostanie opublikowane, imię i miejscowość podana w formularzu powyżej zostanie dołączona do pytania. Możesz nie podawać danych jeżeli nie chcesz ich publikować.

Odpowiedź na pytanie zadane przez Ciebie zostanie wprowadzona do serwisu. Inni użytkownicy serwisu mjakmama24.pl też będą mieli możliwość się z nią zapoznać.

*wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Polecane wideo

Inni eksperci

Blog

autor bloga: Adele
Adele

Uważajcie dziewczyny, takie myśli źle wpływają na zdrowie :) Ja przez ciągły stres i znużenie miałam poważne problemy z sercem i dopiero u [URL="http://www.kariochirurgpoznan.pl"]http://www.kariochirurgpoznan.pl[/URL] znalazłam pomoc :)

Forum

uzytkownik

Ja zrobiłam sobie niedawno przegląd szafy i uznałam, że muszę koniecznie kupić nowy żakiet bo te co miałam, już do ...

uzytkownik

Ja mialam dwa lata temu I mimo ze jest wszystko ok to nie zwiekszylo to szansy ale kazda ma inny ...

uzytkownik

Gratuluje nowym Mamusiom :) Ale nam się forum rozchulało :) nie nadążam czytać ani spamiętać :) Burzujka ja również gratuluje ...

facebook
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.