Eksperci doradzają on-line
Agnieszka Krakowiak
Agnieszka Krakowiak
Specjalista pedagog

Doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w szkole jak i w przedszkolu. Chętnie odpowie więc na pytania dotyczące młodszych dzieci, ale także uczniów.

Czy pomagać dziecku w odrabianiu lekcji?

Jedni mówią, że nie powinno się pomagać dziecku, bo to jego obowiązek. Z drugiej strony jak widzę ile zadają mojemu synowi, to nie mogę go z tym zostawić. Co robić? Czy to źle, że rodzice pomagają dzieciom odrabiać lekcje? proszę o pomoc, bo już sama nie wiem. Syn chodzi do 4 klasy.

Witam.

Myślę, że nie ma nic złego w pomaganiu dziecku w nauce. Taka między innymi jest rola rodziców.

Zadawanie pracy domowej jest uczeniem dziecka od najmłodszych lat obowiązkowości i systematyczności. Czwarta klasa jest pierwszą klasą, w której uczeń przechodzi w zupełnie inny tryb pracy, niż znał dotychczas. W klasach 1-3 praca, nauka i prace domowe wyglądały zupełnie inaczej. Klasa czwarta to więcej przedmiotów, inni nauczyciele, inne (większe) wymagania. Z tego zapewne powodu syn ma tak wiele zadawane. Może stanowić trudność, szczególnie na początku roku szkolnego, ponieważ jest to nowością i dziecko musi się do nowej sytuacji przyzwyczaić.

Ważne jest, by pomoc w nauce nie równała się wyręczania dziecka w pewnych czynnościach. Można mu podpowiedzieć, gdzie i jak może szukać odpowiedzi na pewne pytania, które być może pojawiają się w pracach domowych. Może się także tak zdarzyć, że dziecko czegoś nie rozumie i nie umie sobie poradzić z tym, by właściwie odrobić zadanie. Wtedy pomoc rodziców jest wskazana. Trzeba wytłumaczyć dziecku, jak coś zrobić, spróbować mu to wyjaśnić. Jeśli temat czy zakres materiału przerasta rodziców, trzeba odesłać dziecko do nauczyciela, by jeszcze raz poprosiło o pomoc w wytłumaczeniu. Pamiętajmy, że nie jest to niczym złym i dziecko nie powinno się tego bać.

Pomoc w nauce jest ważna z tego powodu, że jednocześnie budujemy zaufanie dziecka w stosunku do nas. Dziecko ma świadomość, że skoro przyszło do rodziców z małym kłopotem i otrzymało pomoc, będzie mogło poprosić o nią w każdej kłopotliwej sytuacji. Dziecko czuje, że ma oparcie w najbliższych mu osobach, co buduje pozytywne więzi w rodzinie. To wszystko jest ważne dla rozwoju na każdym jego etapie.

Nie trzeba się bać pomagać własnemu dziecku w nauce, jeśli pamięta się o zachowaniu zasady, że pomoc to nie wyręczanie.

Twoje pytanie do eksperta

formTop.jpg formBottom.jpg
  • Twoje dane

Jeżeli Twoje pytanie zostanie opublikowane, imię i miejscowość podana w formularzu powyżej zostanie dołączona do pytania. Możesz nie podawać danych jeżeli nie chcesz ich publikować.

Odpowiedź na pytanie zadane przez Ciebie zostanie wprowadzona do serwisu. Inni użytkownicy serwisu mjakmama24.pl też będą mieli możliwość się z nią zapoznać.

*wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Polecane wideo

Inni eksperci

Blog

autor bloga: Adele
Adele

Uważajcie dziewczyny, takie myśli źle wpływają na zdrowie :) Ja przez ciągły stres i znużenie miałam poważne problemy z sercem i dopiero u [URL="http://www.kariochirurgpoznan.pl"]http://www.kariochirurgpoznan.pl[/URL] znalazłam pomoc :)

Forum

uzytkownik

Kocia mama pochwal się, cóż to była za muzyka? Byłaś może na Metal Hammer Festival? :D Co do gości, w ...

uzytkownik

Ja znów wcZoraj wieczorem dostałam skurczy tylko takich mocnych że myślałam że .... no :/ naszczescie pojawiły się tylko dwa ...

uzytkownik

Witam sie w niedzielny poranek. I nas burza i deszcz. Cudnie jest :-) Zapowiada sie leniwy dzien bo coz mozna ...

facebook
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.