Eksperci doradzają on-line
Agnieszka Krakowiak
Agnieszka Krakowiak
Specjalista pedagog

Doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w szkole jak i w przedszkolu. Chętnie odpowie więc na pytania dotyczące młodszych dzieci, ale także uczniów.

Dziecko 10-letnie problem z wychowawcą

Jak obronić dziecko przed wychowawcą, który nie lubi dziecka, pisze dziecku uwagi np. że psiknęła? Śmieje się bez powodu? Nie kontaktuje się z rodzicem? Dziecko boi sie nauczyciela. Uważa że wszyscy są przeciwko niemu. Wychowawca proszony przez rodzica o opinie dotyczącą dziecka zawsze mówił przez 2 lata, że radzi sobie i z dzieckiem wszystko jest w porządku. Na świadectwie pisze wręcz coś innego - że sprawia klopoty wychowawcze i nie umie prowadzić dialogu z rówieśnikami w kulturalny sposób. Krzywda leży po stronie mojego dziecka, bo jest w klasie z agresywną dziewczynką, ktora ją bije i wyzywa. Moje dziecko nie jest agresorem, uczone jest pokory i jako takie przegrywa.

Myślę, że najlepszym sposobem będzie dokumentowanie wszystkich Pani spotkań z wychowawcą. Dziecko zgłasza pani – jako rodzicowi – problem, Pani reaguje zgłaszając się do wychowawcy i chce Pani wyjaśnić, co tak naprawdę się dzieje. Po każdym takim spotkaniu sporządzana jest notatka, którą podpisujecie razem z wychowawcą. Są tam zapisane najważniejsze ustalenia dotyczące dalszego postępowania z dzieckiem. Wtedy nie będzie miała miejsca sytuacja, że Pani słyszy od wychowawcy jedno, a czyta na świadectwie czy ocenie opisowej drugie. Wszystko będzie dokładnie zapisane.

Warto korzystać z tej form komunikacji.

Jeśli doszłoby do momentu, w którym musiałaby Pani zgłosić się problemem do dyrektora, ma Pani na poparcie swoich słów dokumentację, w której wszystko jest opisane.

Każdy nauczyciel prowadzi notatki dotyczące swoich uczniów. One pomagają mu ustalić strategię działania zaplanowaną na cały rok szkolny. Wtedy jest w stanie obserwować, jak funkcjonują dzieci i jeśli mają jakieś problemy, czy udało się je rozwiązać i w jakim czasie.

Zachęcam do kontaktów z wychowawcą i wierzę, że konflikt da się rozwiązać. Jeśli tylko nauczyciel i Pani powiecie, jaki macie wobec dziecka wymagania, uda się je z pewnością wcielić w życie, by uniknąć kolejnych nieporozumień.

Twoje pytanie do eksperta

formTop.jpg formBottom.jpg
  • Twoje dane

Jeżeli Twoje pytanie zostanie opublikowane, imię i miejscowość podana w formularzu powyżej zostanie dołączona do pytania. Możesz nie podawać danych jeżeli nie chcesz ich publikować.

Odpowiedź na pytanie zadane przez Ciebie zostanie wprowadzona do serwisu. Inni użytkownicy serwisu mjakmama24.pl też będą mieli możliwość się z nią zapoznać.

*wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Polecane wideo

Inni eksperci

Blog

autor bloga: Adele
Adele

Uważajcie dziewczyny, takie myśli źle wpływają na zdrowie :) Ja przez ciągły stres i znużenie miałam poważne problemy z sercem i dopiero u [URL="http://www.kariochirurgpoznan.pl"]http://www.kariochirurgpoznan.pl[/URL] znalazłam pomoc :)

Forum

uzytkownik

ojej patryszka aż na 3 tygodnie?? to w sumie wypuszczą Cię 3 tygodnie przed terminem.... mi się szyjka też trochę ...

uzytkownik

Maz przyjezdza 31.08

uzytkownik

Daria jak fryzura? Kamila super miś i śliczna właścicielka misia. Kasiu masakra z tym powrotem, oby wam szybko minęło. Nayana ...

facebook
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.