Eksperci doradzają on-line
Agnieszka Krakowiak
Agnieszka Krakowiak
Specjalista pedagog

Doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w szkole jak i w przedszkolu. Chętnie odpowie więc na pytania dotyczące młodszych dzieci, ale także uczniów.

Dziecko chce dominować: co robić?

Moja 9-letnia córka chce dominować w szkole, rządzi się, rozkazuje. Sprawa robi się coraz poważniejsza, ponieważ dwie mamy powiedziały mi, że moja córka znęca się nad ich dziećmi. Chcą iść z tym do dyrektora. Nauczycielka powiedziała, że moja córka jest wredna w stosunku do innych dzieci, że bawi się z koleżankami, które są słabe psychicznie i że mówi im, co mają robić. Chce mieć je na wyłączność, mówi, że mają się z innymi nie bawić, tylko z nią. Jestem przerażona, bardzo to przeżywam. Rozmawiałam z dzieckiem wiele razy, ale córka mówi, że nic nie robi. I nie ma sobie nic do zarzucenia. Wygląda na to, że nie przejmuje się tym.

Witam. Problem chęci dominacji jednych dzieci nad innymi to w dzisiejszych czasach coraz częstszy temat, z którym się spotykam. Rozumiem, że córka zupełnie nie reaguje na to, co Pani jej próbuje wytłumaczyć. Nie przyjmuje do wiadomości faktu, że źle się zachowuje i źle jest postrzegana przez innych w klasie. Myślę, że można temu zaradzić w ten sposób, że z wychowawczynią trzeba by było ustalić regulamin postępowania dla córki. Dotyczyłby on jej zachowania wobec koleżanek. Regulamin, zasady trzeba omówić z dziećmi, także z córką i ustalić, jakie mogą być konsekwencje danego zachowania. Jedną z najważniejszych będzie zapewne samoistna konsekwencja - brak sympatii ze strony koleżanek. Dziewczynki zapewne wiele są sobie w stanie wybaczyć, złe niestety przyjdzie moment, w którym po prostu odrzucą koleżankę, która będzie próbowała nimi zarządzać. Należałoby też postawić sobie pytanie, dlaczego córka tak bardzo chce być liderką w grupie. Może była nią w innej grupie, może bardzo chce zaistnieć na tle tej nowej. Jeśli tak właśnie jest, może się poczuć odrzucona, a takiej sytuacji także lepiej uniknąć. Dlatego można z wychowawczynią umówić się na jakąś funkcję, która zostanie Pani córce przydzielona, coś, za co będzie się czuła odpowiedzialna, przez to ważna. Taka sytuacja może dodać jej wiary w siebie i spowodować, że nie będzie szukała innych sposobów bycia zauważaną. Pozdrawiam

Więcej porad: co robić, gdy dziecko chce rządzić >>>

 

Twoje pytanie do eksperta

formTop.jpg formBottom.jpg
  • Twoje dane

Jeżeli Twoje pytanie zostanie opublikowane, imię i miejscowość podana w formularzu powyżej zostanie dołączona do pytania. Możesz nie podawać danych jeżeli nie chcesz ich publikować.

Odpowiedź na pytanie zadane przez Ciebie zostanie wprowadzona do serwisu. Inni użytkownicy serwisu mjakmama24.pl też będą mieli możliwość się z nią zapoznać.

*wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Polecane wideo

Inni eksperci

Blog

autor bloga: Adele
Adele

Uważajcie dziewczyny, takie myśli źle wpływają na zdrowie :) Ja przez ciągły stres i znużenie miałam poważne problemy z sercem i dopiero u [URL="http://www.kariochirurgpoznan.pl"]http://www.kariochirurgpoznan.pl[/URL] znalazłam pomoc :)

Forum

uzytkownik

Ja zrobiłam sobie niedawno przegląd szafy i uznałam, że muszę koniecznie kupić nowy żakiet bo te co miałam, już do ...

uzytkownik

Ja mialam dwa lata temu I mimo ze jest wszystko ok to nie zwiekszylo to szansy ale kazda ma inny ...

uzytkownik

Gratuluje nowym Mamusiom :) Ale nam się forum rozchulało :) nie nadążam czytać ani spamiętać :) Burzujka ja również gratuluje ...

facebook
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.