Eksperci doradzają on-line
Marta Bazarnik
Marta Bazarnik
Prawnik

BBP Kancelaria Adwokacka

Szanowni Państwo, dziękujemy za wszystkie pytania i ogromne zainteresowanie. Na wszystkie pytania nasza ekspertaka odpowie, najszybciej, jak to  będzie możliwe.

UWAGA: Aby otrzymać odpowiedź, w formularzu wpisz hasło z miesięcznika "M jak mama" 3/2017. Hasło znajdziesz na stronie 19.

Wynagrodzenie na zwolnieniu ciążowym

Witam, jestem pracownikiem w firmie zatrudnionym na 3/4 etatu czyli w ciągu miesiąca powinnam pracować około 120 godzin (ta wartość jest jednak ruchoma w zależności od ilości godzin pracujących w miesiącu). Pracodawca jednak korzystał z możliwości dopisywania około 40 godzin miesięcznie i w zasadzie będąc na 3/4 etatu przepracowywałam 1 pełen etat. Wiązało się to z większym wynagrodzeniem, kształtującym się średnio w granicy miedzy 1500-1600 zł miesięcznie. Od 2 grudnia jestem na zwolnieniu lekarskim, ponieważ jestem w ciąży. Pierwszą wypłatę otrzymałam 10 stycznia wyniosła ona około 1460 zł. Nie zmartwiło mnie to, ponieważ byłam przekonana, że wynagrodzenie, jakie będę dostawać na zwolnieniu ciążowym będzie się równało średniej otrzymywanych wypłat z ostatnich 12 miesięcy. Natomiast wypłata która przyszła 10 lutego mnie przeraziła bo wyniosła około 1190 zł. Skontaktowałam się zatem z kierowniczką, która powiedziała mi, że jestem w błędzie i wynagrodzenie na takim zwolnieniu nie jestem liczone ze średniej 12 wypłat tylko na podstawie mojego etatu. Jeśli tak jest naprawdę to jestem pokrzywdzona, ponieważ wcześniej zmuszali mnie do przepracowywania całego etatu, a teraz jakby o tym zapomnieli i wypłacają mi dużo niższe wynagrodzenie. Prosiłabym zatem Panią o potwierdzenie, jak w takiej sytuacji powinno wyglądać moje wynagrodzenie? Z góry dziękuję za pomoc.

Szanowna Pani, niestety takie działania, jakie Pani opisuje są niestety dość częstą praktyką pracodawców, którzy starają się zredukować obciążające ich koszty składek. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku, przyjmuje się "przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone" za okres 12 miesięcy lub - przy krótszym okresie ubezpieczenia - pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (co wynika z art. 36 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, który za sprawą art. 47 odpowiednio stosuje się do zasiłku macierzyńskiego). Przy czym przez wynagrodzenie należy tu rozumieć przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, finansowanych przez ubezpieczonego (art. 3 pkt 3 tej ustawy). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku ustala się przez podzielenie "wynagrodzenia osiągniętego" przez ubezpieczonego będącego pracownikiem za okres, o którym pisałam powyżej przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte. Warto pamiętać, że zasiłek macierzyński podobnie jak chorobowy jest rekompensatą za utracone dochody w okresie czasowej niezdolności do pracy, a nie za zapłacone składki chorobowe, dlatego też w przepisie jest mowa o "przeciętnym wynagrodzeniu wypłaconym" i "wynagrodzeniu osiągniętym", co oczywiście warto wykorzystać w rozmowie z pracodawcą. Warto również pamiętać, że w podstawie wymiaru zasiłków uwzględnia się nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również inne oskładkowane składniki wynagrodzenia, choć z pewnym zastrzeżeniem (m.in. przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy). Żeby jednak odpowiedzieć w pełni na Pani pytanie musiałabym mieć więcej informacji - po pierwsze w jaki sposób pracodawca zgłaszał do ZUSu te dodatkowe godziny (druk z-3) dzieląc na wynagrodzenie zasadnicze i składniki zmienne (od tego bowiem zależy, w jaki sposób będzie liczona podstawa wyliczenia zasiłku) . A po drugie, jak pracodawca wytłumaczył różnicę pomiędzy wysokością wynagrodzenia w grudniu i styczniu, chociaż moim zdaniem ta różnica między grudniem a styczniem wynikać mogła z tego, że w "wypłacie" za grudzień uwzględnione zostały świadczenia chorobowe w związku z przebywaniem przez Panią na zwolnieniu lekarskim, które nie zostały uwzględnione w styczniu. Pozdrawiam Marta Bazarnik

Twoje pytanie do eksperta

formTop.jpg formBottom.jpg
  • Twoje dane

Jeżeli Twoje pytanie zostanie opublikowane, imię i miejscowość podana w formularzu powyżej zostanie dołączona do pytania. Możesz nie podawać danych jeżeli nie chcesz ich publikować.

Odpowiedź na pytanie zadane przez Ciebie zostanie wprowadzona do serwisu. Inni użytkownicy serwisu mjakmama24.pl też będą mieli możliwość się z nią zapoznać.

*wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Polecane wideo

Inni eksperci

Blog

autor bloga: suavemente
suavemente

ja też mogę polecic branie wit. b + wiesiolek oraz domowa maske z mango: [url]http://fryzury.pl/pielegnacja/domowa-maska-do-wlosow-z-mango/[/url] bardzo poprawia kondycje wlosow :) najlepsza wg mojej opini ;)

Forum

uzytkownik

No i dobrze. Sama równiez unikam poliestru. Jeśli zależy CI na jakości to sugerowałabym kupić sobie wiskozę. A najlepiej jedwab ...

uzytkownik

Nie wiem jak Wam udaje się pisać z telefonu. Na moim nawet nie potrafię się zalogować, mogę tylko Was podglądać ...

uzytkownik

Aleksa, z jakiego miasta jestes? Najważniejsze, że zaczynasz się badać. Za chwilę bedzie wiadomo co to, i jak to leczyć ...

facebook
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.