Eksperci doradzają on-line
Anna Osiecka
Anna Osiecka
dietetyczka Natural Medical

Jest dietetykiem nie tylko z wykształcenia, ale przede wszystkim z pasji. Wiedzę zdobywała na jednej z najlepszych polskich uczelni – Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Doświadczenie uzyskała dzięki praktykom na wielu oddziałach szpitalnych podczas bezpośredniej pracy z pacjentami. Jej profesjonalne podejście do tematu żywienia skutkuje znaczną poprawą zdrowia i samopoczucia w różnych chorobach oraz uzyskaniem prawidłowej masy ciała. Obecnie pracuje w Natural Medical. 

Zakres tematyczny pytań: rozszerzanie diety u dzieci, alergie pokarmowe, problemy z apetytem, pomysły na posiłki i sposób ich przygotowania itd. 
Ekspert czeka na wasze pytania w dniach8-12 maja

UWAGA: Aby otrzymać odpowiedź, w formularzu wpisz hasło z miesięcznika "M jak mama" 6/2017

Moje dziecko nie chce jeść...

Mój syn ma na imię Marcel i 27 maja będzie miał 3 lata, od dłuższego czasu nie chce jeść pełnych posiłków. Praktycznie każdy dzień to walka z jedzeniem. Śniadanie zwykle jada koło 11-12 i jest to zaledwie kilka łyżeczek jogurtu, czy trzy małe kawałeczki chlebka. Obiad to praktycznie jedna łyżka albo i wcale bo nie chce, a kolacja z tym też problem... nawet gdy mu się proponuję rzeczy, które lubi typu filet z kurczaka, frytki. Co do słodyczy, to też się nimi nie najada. Niby chce, a weźmie tzw gryza i na tym się kończy. Za to w dzień potrafi wypić duże ilości herbaty czy soku.. W nocy, dlatego że nie chce jeść o 23 dostaje duża butelkę mleka z kaszką którą całą wypija. Co robię źle, czy mój syn na coś choruje? 

Przyczyn niechęci dziecka do jedzenia może być wiele: począwszy od nieprawidłowego sposobu żywienia, poprzez alergie, nietolerancje pokarmowe, zaburzenia endokrynologiczne lub gastryczne, aż po występowanie pasożytów. Nie podała Pani w opisie, czy dziecko traci masę ciała, a może tyje. Czy ma jakieś inne dolegliwości, objawy. Nie zakładałabym jednak od razu najgorszego, a więc choroby. Najprawdopodobniej przyczyną braku apetytu jest dostarczanie do organizmu cukru (w postaci soków, herbat - zapewne słodzonych). Dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie zasad dotyczących jedzenia, a więc w pierwszej kolejności regularności posiłków. Powinny być one spożywane o konkretnych, wyznaczonych porach, a pomiedzy nimi nie podajemy dziecku nic poza płynami typu woda, herbata bez cukru. Jeżeli dziecko odmawia spożycia posiłku, nie wmuszamy na siłę. Czekamy 3 godz. aż wypadnie pora następnego posiłku. Choć może być to trudne, ważne jest aby nie ulegać presji dziecka, tzn. nie zaspokajać jego zachcianek na słodycze, słodkie napoje. W kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych bardzo ważna jest konsekwencja rodziców. Podsuwanie dziecku do jedzenia tylko te produkty, które lubi również nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ wzmacniamy poczucie, że zawsze dostanie to na co ma ochotę, a co nie zawsze jest dla niego zdrowe. Proszę się nie martwić niewielką ilością produktów spożywanych jednorazowo - niektóre dzieci chętniej jedzą mniejsze posiłki, ale częściej, a więc można zwiększyć ich liczbę do 6 na dzień. Wymienione sposoby powinny pomóc w regulacji apetytu u dziecka. Jeśli nie przyniosą rezultatu - proszę skonsultować się z lekarzem.

Twoje pytanie do eksperta

formTop.jpg formBottom.jpg
  • Twoje dane

Jeżeli Twoje pytanie zostanie opublikowane, imię i miejscowość podana w formularzu powyżej zostanie dołączona do pytania. Możesz nie podawać danych jeżeli nie chcesz ich publikować.

Odpowiedź na pytanie zadane przez Ciebie zostanie wprowadzona do serwisu. Inni użytkownicy serwisu mjakmama24.pl też będą mieli możliwość się z nią zapoznać.

*wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Polecane wideo

Inni eksperci

Blog

autor bloga: Adele
Adele

Uważajcie dziewczyny, takie myśli źle wpływają na zdrowie :) Ja przez ciągły stres i znużenie miałam poważne problemy z sercem i dopiero u [URL="http://www.kariochirurgpoznan.pl"]http://www.kariochirurgpoznan.pl[/URL] znalazłam pomoc :)

Forum

uzytkownik

figa, moja córa też często (choć nie zawsze) przy piersi zasypia, też to lubię bo jest to, tak jak piszesz, ...

uzytkownik

Asia ja też się zastanawiam czy tę ciążę też przenoszę. Patryk urodził się 8 dni po terminie.

uzytkownik

Dziewczyny jakich zestawów witamin z dha używacie? Wizytę mam za kilka dni a skończyły mi się. Zastanawiam się co teraz ...

facebook
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.