Eksperci doradzają on-line
Marta Bazarnik
Marta Bazarnik
Prawnik

BBP Kancelaria Adwokacka

W terminie od 13.02 - 26.02. 2017 r. prawniczka udziela porad prawnych dotyczących uprawnień dla rodziców (urlopy, zasiłki, prawo pracy).

UWAGA: Aby otrzymać odpowiedź, w formularzu wpisz hasło z miesięcznika "M jak mama" 3/2017. Hasło znajdziesz na stronie 19.

Urlop i zasiłek macierzyński

Witam, mam pytanie dotyczące urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Posiadam umowę o pracę, na pełen etat na czas określony do 30 września br. Date porodu mam wyznaczona na 4 czerwiec. Czy w takim wypadku, umowa zostanie ze mną rozwiązana z dniem porodu czy należy mi sie zasiłek jak i urlop? Jak tak to w jakiej wysokości oraz wymiarze, spodziewam się bliźniaków. Pozdrawiam.

Szanowna Pani, z tego co rozumiem umowa wygaśnie 30 września, a zatem po dniu porodu, tym niemniej wygaśnięcie umowy o pracę w czasie trwania urlopu macierzyńskiego nie oznacza utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego. Nie musi Pani też składać żadnego dodatkowego wniosku po tym terminie o wypłatę zasiłku macierzyńskiego (pracodawca przekaże stosowane dokumenty sam do ZUSu). W przypadku ustania zatrudnienia w trakcie urlopu macierzyńskiego, zasiłek za resztę dni lub tygodni tego urlopu, czyli czas odpowiadający pozostałemu okresowi tzw. podstawowego urlopu macierzyńskiego wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Może Pani również otrzymać zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego. Wówczas musi jednak złożyć odpowiednie wnioski u płatnika zasiłku (w tym przypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych): wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego, nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający okresowi podstawowego urlopu macierzyńskiego, wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający pełnemu okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Podstawowy urlop macierzyński to w Pani przypadku 31 tygodni, a potem można wykorzystać jeszcze osiem tygodni - niezależnie od tego, czy ciąża były bliźniacza, czy urodziło się jeszcze więcej maluchów. Następnie może Pani wykorzystać urlop rodzicielski, który trwa maksymalnie 34 tygodnie (bliźniaki lub więcej maluchów). Oczywiście musi Pani pamiętać o terminach na złożenie wniosków (o terminach tych mowa była w artykule). Zasiłek macierzyński za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru, natomiast za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego - w wysokości 60% podstawy wymiaru zasiłku. Pozdrawiam Marta Bazarnik

Twoje pytanie do eksperta

formTop.jpg formBottom.jpg
  • Twoje dane

Jeżeli Twoje pytanie zostanie opublikowane, imię i miejscowość podana w formularzu powyżej zostanie dołączona do pytania. Możesz nie podawać danych jeżeli nie chcesz ich publikować.

Odpowiedź na pytanie zadane przez Ciebie zostanie wprowadzona do serwisu. Inni użytkownicy serwisu mjakmama24.pl też będą mieli możliwość się z nią zapoznać.

*wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Polecane wideo

Inni eksperci

Blog

autor bloga: luizarek
luizarek

Milczenie caly film: [url]http://zalukaj-player.pl/milczenie-silence-2016[/url] Milczenie online Milczenie pobierz Milczenie lektor pl Milczenie napisy pl Milczenie gdzie obejrzeć Milczenie cda Milczenie film online Milczenie film pobierz Milczenie film download Milczenie film cda Milczenie film gdzie obejrzeć Milczenie film 2016 online Milczenie film 2016...

Forum

uzytkownik

Kamila owu we wtorek ale starania w weekend. Może sie okazać ze bedzie śliczna dziewczynka z tego :)

uzytkownik

[B] agula2[/B] jak bardzo bardzo Cię swędzą ręce i stopy to dzwoń koniecznie do lekarza, bo czasem to może być ...

uzytkownik

Witajcie :) ja wg obliczeń jestem w 7 tyg ciąży, jednak nie byłam jeszcze u ginekologa bo niestety miał urlop, ...

facebook
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.