Eksperci doradzają on-line
Agnieszka Krakowiak
Agnieszka Krakowiak
Specjalista pedagog

Doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w szkole jak i w przedszkolu. Chętnie odpowie więc na pytania dotyczące młodszych dzieci, ale także uczniów.

Problem z mową u dziecka 2 lata

Witam, jestem mamą 2-letniej dziewczynki, dręczy mnie to, że maja córka bardzo mało mówi, a jeżeli już to tylko tak, że tylko ja ją rozumię. Dziecko często używa skrótów, typu na buty mówi "bu", na duży mówi "du" itp. Staram się zwracać uwagę na rozwój mowy u dziecka, dużo ćwiczę z córeczką, ale za każdym razem efektów nie wiadać. Proszę o pomoc.

Dzień dobry, myślę, że nie ma powodów do niepokoju. Z pewnością obserwuje Pani zachowania i rozwój córeczki, jeśli w każdej innej sferze rozwój nie wzbudza Pani niepokoju, z pewnością dziecko rozwija się prawidłowo. 2 latka to wiek, w którym dzieci nie muszą jeszcze mówić. Aparat mowy dopiero się kształtuje i często te pierwsze słowa są niezrozumiałe, niepełne. Jeśli ma Pani taką możliwość, zachęcam do tego, by przebywać z dzieckiem w grupach dziecięcych - wśród znajomych z dziećmi, na zajęciach specjalnie organizowanych dla maluchów. Wtedy dziecko ma kontakt z językiem innych, szybciej się uczy. Poza tym przebywając w domu wie, że wszyscy je rozumieją jeśli wypowie część słowa lub pokaże coś ręką, dlatego nie musi się starać, by inni je rozumieli. Przebywając w grupie rówieśniczej wychwytuje inne słowa i w ten sposób także się uczy. Jeśli planuje Pani posłać córkę w przyszłym roku do przedszkola, kiedy będzie miała 3 latka, z pewnością mowa rozwinie się znacznie szybciej i będzie widać duże zmiany w sposobie porozumiewania się. Pozdrawiam

Więcej: rozwój mowy u dzieci >>>

Twoje pytanie do eksperta

formTop.jpg formBottom.jpg
  • Twoje dane

Jeżeli Twoje pytanie zostanie opublikowane, imię i miejscowość podana w formularzu powyżej zostanie dołączona do pytania. Możesz nie podawać danych jeżeli nie chcesz ich publikować.

Odpowiedź na pytanie zadane przez Ciebie zostanie wprowadzona do serwisu. Inni użytkownicy serwisu mjakmama24.pl też będą mieli możliwość się z nią zapoznać.

*wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Polecane wideo

Inni eksperci

Blog

autor bloga: Adele
Adele

Uważajcie dziewczyny, takie myśli źle wpływają na zdrowie :) Ja przez ciągły stres i znużenie miałam poważne problemy z sercem i dopiero u [URL="http://www.kariochirurgpoznan.pl"]http://www.kariochirurgpoznan.pl[/URL] znalazłam pomoc :)

Forum

uzytkownik

Joga jesli chodzi o te rozstępy. To mama kupiła mi jakiś krem, ale nie pamietam juz co to było. I ...

uzytkownik

Jeśli nie wiesz jak chronić swój majątek przed komornikiem, koniecznie przeczytaj ten artykuł [url]http://financialrepublic.co.uk/ochrona-majatku-przed-komornikiem/ochrona-majatku-komornikiem/[/url] . Dzięki niemu dowiesz sie między ...

uzytkownik

[QUOTE=Weronika_s;3093792]Dziewczyny, trzymajcie dzis za mnie kciuki. Dwa dni z rzedu oddalam mocz na badanie (wstyd sie orzyznac, ale wczesniej zapominalam ...

facebook
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.