Eksperci doradzają on-line
Anna Osiecka
Anna Osiecka
dietetyczka Natural Medical

Jest dietetykiem nie tylko z wykształcenia, ale przede wszystkim z pasji. Wiedzę zdobywała na jednej z najlepszych polskich uczelni – Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Doświadczenie uzyskała dzięki praktykom na wielu oddziałach szpitalnych podczas bezpośredniej pracy z pacjentami. Jej profesjonalne podejście do tematu żywienia skutkuje znaczną poprawą zdrowia i samopoczucia w różnych chorobach oraz uzyskaniem prawidłowej masy ciała. Obecnie pracuje w Natural Medical. 

Zakres tematyczny pytań: rozszerzanie diety u dzieci, alergie pokarmowe, problemy z apetytem, pomysły na posiłki i sposób ich przygotowania itd. 
Ekspert czeka na wasze pytania w dniach8-12 maja

UWAGA: Aby otrzymać odpowiedź, w formularzu wpisz hasło z miesięcznika "M jak mama" 6/2017

Rozszerzenie diety alergika

Witam, mój synek za parę dni kończy 6 miesięcy. Jest alergikiem, jednak nie mam jeszcze potwierdzenia na jakie alergeny. Jestem na etapie podawania (od 6 tygodni) mleka Nutramigen LGG, po którym dziecko ma wysypkę na całym ciele. Od 4 tygodni wprowadziłam do diety 1 porcję dziennie zupki, w której skład wchodzi mięsko królika, marchew i kasza jaglana. Przy wprowadzeniu mleka po 6 miesiącu, ilość porcji mleka ma wynosić 2-3 na dobę, co mogłabym jeszcze dodatkowego wprowadzić do diety, aby nie pogłębić istniejącej alergii? 

Wysypka u dzieci nie jest zawsze winą pokarmu. Przyczyną mogą być m.in. kosmetyki, chemia domowa. Jeżeli jednak po podaniu mleka Nutramigen LGG nie ustąpiła alergia, należy porozmawiać z lekarzem o zmianie mieszanki, co być może przyniesie pozytywny efekt. W celu zdiagnozowania alergii pokarmowej u dziecka wykonuje się próbę prowokacji, która polega na stopniowym wprowadzaniu różnych pokarmów i obserwacji reakcji. Jeżeli do tej pory nie wprowadziła Pani glutenu (w postaci kaszy manny 2-3g na 50-100ml mleka 1x/dzień), należy to niezwłocznie uczynić i obserwować dziecko przez tydzień. Następnie zaleca się wprowadzić warzywa, w niewielkich ilościach (1-2 łyżeczki 2x/dzień), pojedynczo (nie łączyć np. brokuła z kalafiorem), w postaci papki. Dobrze jest zacząć od warzyw korzeniowych (marchew, ziemniak). Zmiana rodzaju podawanego warzywa powinna mieć miejsce nie częsciej niż raz na 5-7 dni. Pozwoli to zaobserwować ewentualne objawy alergii na dany produkt. Nie jest dobrym pomysłem wprowadzanie w pierwszej kolejności zupek składających się z kilku składników, ponieważ nie jesteśmy wtedy w stanie stwierdzić co uczuliło dziecko. Kolejnym etapem jest wprowadzenie owoców, np. jabłko, gruszkę, banana i owoce pestkowe (brzoskwinie, śliwki). Należy uważać na truskawki, kiwi i owoce cytrusowe, ponieważ są one częstymi alergenami. Pod koniec 6. miesiąca można podać miksowane mięsko oraz jaja. W 7. miesiącu możemy już wprowadzić gotowane mięso i ryby w postaci rozgniecionej lub bardzo drobno posiekanej, drobno pokrojone surowe warzywa i owoce. Kasze i pieczywo zaleca się podawać dopiero od 9. miesiąca życia.

Twoje pytanie do eksperta

formTop.jpg formBottom.jpg
  • Twoje dane

Jeżeli Twoje pytanie zostanie opublikowane, imię i miejscowość podana w formularzu powyżej zostanie dołączona do pytania. Możesz nie podawać danych jeżeli nie chcesz ich publikować.

Odpowiedź na pytanie zadane przez Ciebie zostanie wprowadzona do serwisu. Inni użytkownicy serwisu mjakmama24.pl też będą mieli możliwość się z nią zapoznać.

*wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Polecane wideo

Inni eksperci

Blog

autor bloga: Adele
Adele

Uważajcie dziewczyny, takie myśli źle wpływają na zdrowie :) Ja przez ciągły stres i znużenie miałam poważne problemy z sercem i dopiero u [URL="http://www.kariochirurgpoznan.pl"]http://www.kariochirurgpoznan.pl[/URL] znalazłam pomoc :)

Forum

uzytkownik

figa, moja córa też często (choć nie zawsze) przy piersi zasypia, też to lubię bo jest to, tak jak piszesz, ...

uzytkownik

Asia ja też się zastanawiam czy tę ciążę też przenoszę. Patryk urodził się 8 dni po terminie.

uzytkownik

Dziewczyny jakich zestawów witamin z dha używacie? Wizytę mam za kilka dni a skończyły mi się. Zastanawiam się co teraz ...

facebook
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.