Eksperci doradzają on-line
Agnieszka Krakowiak
Agnieszka Krakowiak
Specjalista pedagog

Doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w szkole jak i w przedszkolu. Chętnie odpowie więc na pytania dotyczące młodszych dzieci, ale także uczniów.

Szkolne problemy a przeniesienie do innej klasy

W tym roku szkolnym mój syn (7 lat) poszedł do 1 klasy. W zerówce Pani, która prowadziła zajęcia nie miała uwag do jego zachowania. W świetlicy zdarzały się bójki między chłopcami, dlatego też przeniosłam syna do innej klasy. Obecny wychowawca ciągle narzeka na zachowanie syna np. że w czasie lekcji chodzi po klasie i nie reaguje na polecenia nauczyciela. Zdarza się, że nic nie robi na zajęciach. Dziecko pytane przez nauczyciela, co się dzieje milczy. Gdy pytam syna, co się stało ciągle mówi, że kolega go bije i jest zły i dlatego nic nie robi na zajęciach. Podobno Pani nie reaguje na to. Na moje pytanie: "Jak Pani widzi relacje chłopców?" nauczycielka nie za bardzo wie co powiedzieć i zdawkowo powiedziała że czasami chłopcy się bawią, a po chwili się szturchają. Nie wiem co mam robić, gdyż na początku nie wierzyłam synowi że Pani nic nie robi. Trzymałam stronę Pani, ale gdy syn widzi, że mu nie wierzę, zaczyna zamykać się i nie chce już mi mówić co się dzieje. Nie wiem co mam z tym zrobić. Ostatnio powiedziała, że trzeba jednego chłopca przenieść do innej klasy. Ale przenosząc już raz syna, przekonałam się że to nie jest rozwiązanie, gdyż w każdej klasie znajdzie się jakaś osoba która będzie komuś nieodpowiadała.

Witam,

Myślę, że problem może być w komunikacji między paniami. Wychowawczyni mówi coś zupełnie innego, niż syn. Pani nie wie, komu wierzyć. Rzeczywiście przenoszenie dziecka z klasy do klasy czy ze szkoły do szkoły nie jest rozwiązaniem. Trzeba opracować sposób, by opowiadania  syna były wiarygodne, ale by Pani również wiedziała, co o tym myśli i jak to widzi wychowawca.

Można umówić się z wychowawczynią, że zakłada ona zeszyt obserwacji. Syn także powinien o nim wiedzieć. W zeszycie tym pani zapisuje wszystkie zachowania, które budzą jej niepokój, z dokładną godziną, datą, opisuje całą sytuację. Pisze również, co ona z tym zrobiła, jak zareagowała. O każdym zapisywanym zdarzeniu informuje Pani syna. Codziennie, ma Pani wgląd do tego zeszytu i zapoznaje się ze wszystkim, co miało miejsce danego dnia. Nie muszą to być tylko złe wydarzenia. Pani może, a nawet jest to wskazane, by zapisywała tam również te chwile, w których chłopiec czymś się wykazał. To będzie dla niego rodzaj pochwały. Unikniemy wtedy sytuacji w której dziecko będzie siebie samego utożsamiało tylko ze złymi historiami.

Taki zeszyt jest dobrym sposobem, bo pozwala na bieżąco kontrolować zachowania chłopca, aby później uniknąć niedomówień.

Pozdrawiam serdecznie.

Twoje pytanie do eksperta

formTop.jpg formBottom.jpg
  • Twoje dane

Jeżeli Twoje pytanie zostanie opublikowane, imię i miejscowość podana w formularzu powyżej zostanie dołączona do pytania. Możesz nie podawać danych jeżeli nie chcesz ich publikować.

Odpowiedź na pytanie zadane przez Ciebie zostanie wprowadzona do serwisu. Inni użytkownicy serwisu mjakmama24.pl też będą mieli możliwość się z nią zapoznać.

*wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Polecane wideo

Inni eksperci

Blog

autor bloga: Adele
Adele

Uważajcie dziewczyny, takie myśli źle wpływają na zdrowie :) Ja przez ciągły stres i znużenie miałam poważne problemy z sercem i dopiero u [URL="http://www.kariochirurgpoznan.pl"]http://www.kariochirurgpoznan.pl[/URL] znalazłam pomoc :)

Forum

uzytkownik

O widzisz i już znasz powód gazów. Może pij kompoty lub lemoniade w takie ciepłe dni.

uzytkownik

Ja też jem sporo mięsa a jak zrobiłam na początku morfologie to miałam anemie ze hej i teraz przez cala ...

uzytkownik

mi gin ostatnio dała Estrofem... kurcze o jeśli faktycznie tak długo szukała jajników to troszkę słabo :( Z "domowych" sposobów ...

facebook
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.