Ból brzucha po cesarskim cięciu - przyczyny. Jak długo trwa rekonwalescencja?

Ból brzucha po cesarskim cięciu
fot.: thinkstockphotos.com
Ból brzucha po cesarskim cięciu powinien minąć po połogu.

Cesarskie cięcie to poważny zabieg operacyjny, więc mogą się po nim pojawić pewne bolesności. Czy jednak każdy ból brzucha po cesarskim cięciu jest normalny? Z czego dokładnie wynika i jak długo może trwać?

Ból brzucha po cesarskim cięciu - kiedy jest normalny i jakie są jego przyczyny?

Całkiem normalnym jest fakt uczucia bolesności w miejscu cięcia podczas porodu. W trakcie cesarskiego cięcia dokonuje się przecież przecięcia wszystkich powłok brzusznych, mięśni i rozcięcia macicy. Zszycie tych miejsc nie rozwiązuje problemu gojenia, a samo zrastanie tkanek może trwać długo. Trudno się zatem dziwić, że po takiej operacji kobieta po prostu cierpi.

Najgorszy bywa pierwszy okres - tuż po porodzie, gdy przestają pomału działać leki przeciwbólowe. Ogromna bolesność rany pooperacyjnej uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Kobiecie trudno jest wstawać, a nawet siadać. Ból wzmaga się szczególnie przy każdej próbie wstania z łóżka, dlatego mamy po CC zwykle spędzają pierwszą dobę po porodzie na leżąco.

Czytaj także: >> Pierwsze dni po cesarce: jak sobie radzić? >>

Silna bolesność z czasem zmienia się w uczucie odrętwienia okolic pępka. To normalne zjawisko, które powodują przecięte podczas CC nerwy. Ból brzucha w okolicy rany z każdym tygodniem powinien słabnąć, choć nadal ma prawo się pojawiać np. w sytuacjach napięcia mięśni brzucha, gdy kobieta kichnie lub zakaszle.  

Poza bólem rany, przykrym dla świeżo upieczonej mamy może być ból macicy. Zwykle pojawia się on u wszystkich kobiet karmiących, bez względu na rodzaj porodu. Ten ból wynika z obkurczania się macicy po porodzie, na którą działa wydzielana w organizmie matki oksytocyna. To specyficzny ból, podobny do silnego, tępego bólu miesiączkowego. Ten rodzaj bólu powinien jednak z każdym tygodniem łagodnieć i zaniknąć całkowicie po połogu, czyli po 6 tygodniach od porodu.

Po cesarskim cięciu normalnym bólem jest także ból brzucha na skutek zaparć. Gazy zgromadzone w jelitach mogą nie tylko czynić brzuch bardziej twardym, ale i bolesnym. Zaparcia po cc zwykle wynikają z obawy i lęku kobiety przed bolesnym wypróżnieniem się, ale duży wpływ ma na nie również gospodarka hormonalna i spowolnienie układu trawiennego na skutek podania leków znieczulających przy porodzie.

Czytaj także: >> Blizna po cesarskim cięciu: jak wspomóc proces gojenia rany? >>

Ból brzucha po cesarskim cięciu - kiedy powinien niepokoić?

Wymienione rodzaje bólów brzucha po cesarskim cięciu charakteryzują się tym, że dość szybko mijają - najczęściej do 6. tygodnia od porodu i z każdym tygodniem łagodnieją.  Zwykle nie potrzebują więc specjalnego leczenia i w większości przypadków problem rozwiązują środki przeciwbólowe i upływający czas.

Są jednak takie bóle, które powinny niepokoić. Na przykład bóle, które trwają bardzo długo i nie łagodnieją wraz z upływem czasu, a nawet mogą się nasilać. Niestandardowe też są bóle, z którymi trudno jest żyć świeżo upieczonej mamie wiele tygodni po porodzie, a także te zlokalizowane w dziwnych miejscach np. z dala od rany pooperacyjnej albo tylko z jednej strony brzucha. Bóle patologiczne mogą dotyczyć komplikacji po cesarskim cięciu i powinny być zgłoszone lekarzowi, który odnajdzie ich przyczynę. Najczęściej niestandardowe bóle brzucha po CC zwiastują endometriozę w bliźnie, stan zapalny, ropienie czy pooperacyjne zrosty. Warto zwrócić uwagę na ewentualne objawy towarzyszące bólom brzucha po CC. Jeśli oprócz bólu pojawia się np. gorączka, sączenie z rany czy opuchlizna brzucha, powinien być to wyraźny sygnał, że w organizmie kobiety dzieje się coś niedobrego

Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2015-12-16
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.