CESARSKIE CIĘCIE: jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

plan porodu czy warto go napisać
fot.: photos.com
Plan porodu ułatwia komunikację z personelem szpitala.

Masz wyznaczony termin cesarskiego cięcia, ale nie wiesz jak się do tego zabiegu przygotować. Podpowiadamy o czym powinnaś pamiętać przed cesarskim cięciem i jak wygląda zabieg cesarskiego cięcia - krok po kroku.

Z twojej strony przygotowania do cesarskiego cięcia nie są jakieś szczególnie absorbujące – w zasadzie sprowadzają się do powstrzymania się od jedzenia na minimum sześć godzin przed operacją.

Cesarskie cięcie: jak wygląda zabieg cesarskiego cięcia?

Zwykle umówione zabiegi cesarskiego cięcia wykonuje się rano. Zostaniesz poproszona o zgłoszenie się na czczo do wyznaczonego szpitala. Twoim ostatnim posiłkiem przed cesarskim cięciem powinna być bardzo lekka kolacja zjedzona poprzedniego wieczoru.

Polecamy też

Cesarskie cięcie: jak się przygotować do zabiegu

Poza tym do cesarskiego cięcia powinnaś przygotować się tak jak do każdego porodu, a więc mieć ze sobą rzeczy dla siebie i dla dziecka oraz dokumenty z kompletem wyników badań. Przed operacją położna podłączy cię do aparatu KTG, zmierzy ci ciśnienie krwi i temperaturę. W miejscu cięcia nie powinno też być owłosienia łonowego, więc jeśli nie pozbędziesz się go sama w domu, ogoli cię położna. Potem założy na twoją dłoń wenflon, czyli rurkę zakończoną igłą, przez którą wprowadza się do żyły płyny fizjologiczne i leki. Następnie anestezjolog zadba o znieczulenie.

Cesarskie cięcie: ile trwa zabieg

Cała operacja trwa zazwyczaj nie dłużej niż 40 minut. Po zabiegu zostaną ci podane leki przeciwzakrzepowe i antybiotyki – by uniknąć ewentualnego zakażenia. Niektóre szpitale zgadzają się, aby na sali operacyjnej mógł przebywać ojciec dziecka, ale zwykle trzeba za to dodatkowo zapłacić. W większości placówek jednak tata będzie mógł tylko patrzeć na salę przez okienko.

Aktualizacja: 2016-07-08 Publikacja: 2013-06-06
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.