Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie, czyli cesarka, to operacja chirurgiczna polegająca na rozcięciu powłok brzusznych oraz mięśni macicy i wyjęciu dziecka z łona matki. Cesarskie cięcie stosuje się glownie wtedy, gdy poród siłami natury nie jest możliwy lub gdy stanowi zagrożenie dla matki lub dziecka

W Polsce odsetek cesarskich cięć jest wysoki, to prawie połowa wszystkich porodów. Są województwa, w których liczby przewyższają średnią krajową. Gdzie wykonuje się najwięcej cesarek? Sprawdź dane.
Na reportaż z porodu siłami natury decyduje się niewiele kobiet. Myśl, że przy tak intymnej chwili będzie obecny fotograf, zawstydza niejedną przyszłą mamę. Niekiedy zgody na robienie zdjęć nie dostaje nawet mąż. Jeszcze mniej osób chce mieć zdjęcia z cesarki. Ale historia Marty pokazuje, że te niezwykłe zdjęcia pomogły jej zupełnie inaczej spojrzeć na poród przez cesarskie cięcie. „Mogłam zobaczyć te momenty, przy których mnie nie było” – mówi.
Kobiety się nimi zachwycają, ale część lekarzy studzi entuzjazm rodzących. Ekspertów niepokoi nie tylko zbyt wysoka liczba porodów przez cesarskie cięcie, lecz także praktyka, która aktualnie zyskuje popularność.
70-letnia kobieta z Ugandy długo nie mogła zostać matką. Po raz pierwszy dziecko urodziła w 2020 roku, wtedy na świat przyszła córeczka. Trzy lata później urodziła bliźnięta.
Ginekolog wysterylizował swoją pacjentkę bez jej wiedzy. Dokonał tego podczas cesarskiego cięcia. Doświadczony medyk stanął przed komisją lekarską.
Są kobiety, które wręcz planują cesarkę. Inne z kolei są przekonane, że będą rodzić siłami natury. Bez względu na te preferencje i opinie, warto wiedzieć. na czym polega cesarskie cięcie, bo każdy poród może w wyniku komplikacji skończyć się w ten sposób. To, jakiej precyzji wymaga to cięcie, pokazał dr Wojciech Falęcki, specjalista położnictwa i ginekologii. Od tego widoku można się spocić...
Ten lekarz użył stwierdzenia "grube pochwy" odnosząc się do tematu coraz większej ilości cesarskich cięć wykonywanych na całym świecie. Rozpętał burzę... Czy miał rację? I o co właściwie chodzi z tematem otyłości waginy?
Cesarskie cięcie rządzi się swoimi prawami, dlatego jeśli urodziłaś zabiegowo, wymagasz nieco innej opieki po porodzie. Przydadzą ci się leki i produkty z apteki na uśmierzenie bólu i złagodzenie innych dolegliwości typowych po cc. Zobacz, jakie zakupy w aptece zrobić przed cesarskim cięciem.
Poród siłami natury to wyjątkowo bolesne doświadczenie, dlatego wiele kobiet decyduje się na cesarkę i jest gotowych zapłacić za jej wykonanie. Dowiedz się, jakie trzeba spełniać warunki, by poród odbył się przez cesarskie cięcie.
Zmęczenie, ból w okolicach rany – to normalne objawy po cesarskim cięciu. Ale dreszcze, gorączka i ból głowy? Czy to początek grypy, zakażenie pooperacyjne, czy może zwykłe skutki cesarki? Zobacz, kiedy po cesarskim cięciu występują objawy grypopodobne i co robić w takiej sytuacji.
Cesarskie ciecie to poważna operacja, która wiąże się z bólem Co jednak oznacza kłujący ból brzucha po lewej stronie, na który często skarżą się kobiety po cesarce? Wyjaśniamy, jakie mogą być tego przyczyny.
Cesarskie cięcie wymaga odpowiedniego przygotowania. Musisz być na czczo, co oznacza, że nie wolno ci jeść przez określony czas przed zabiegiem. Co i kiedy możesz zjeść przed planowaną cesarką? Czy wolno żuć gumę i pić wodę? Tu znajdziesz odpowiedź na wszystkie te pytania.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Kobiecie podaje się wówczas znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe. Narkozę stosuje się wyjątkowo – tylko wtedy, gdy są przeciwwskazania do zastosowania wyżej wymienionych rodzajów znieczulenia.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Ginekolog podejmuje decyzję o zabiegu w przypadku konkretnych wskazań położniczych, takich jak np.: nieprawidłowe ułożenie płodu, przedwczesne odklejenie się łożyska czy wypadnięcie pępowiny. Cesarskie cięcie wykonuje się również, gdy przyszła matka cierpi na schorzenia kręgosłupa, astmę, ma poważną wadę wzroku lub niewydolność krążenia. Cesarkę wykonuje się więc, gdy poród naturalny jest niemożliwy

Cesarka na życzenie

Coraz częstszym zjawiskiem jest tzw. cesarka na życzenie, ponieważ poród jest wtedy bezbolesny i zdecydowanie krótszy – trwa zaledwie ok. godziny, gdy tymczasem poród naturalny pierworódki trwa nawet 10 godzin. Za cesarskim cięciem przemawia też fakt, że jest ono bardziej przewidywalne niż poród naturalny – przede wszystkim znamy dokładną datę pojawienia się na świecie dziecka, można odpowiednio przygotować się na cesarskie cięcie, a zabieg jest planowany zwykle z dużym wyprzedzeniem. Warto pamiętać jednak, że cesarskie cięcie, jak każda operacja, niesie ze sobą ryzyko powikłań. Kobiety skarżą się również na dłuższy okres powrotu do formy, trudniejszy połóg oraz problemy z laktacją. Dla wielu pań problemem natury estetycznej jest blizna po cesarskim cięciu.