Cesarskie cięcie u kobiet z wirusem HIV

cesarskie ciecie u kobiet z wirusem hiv
fot.: photos.com

Kobieta w ciąży zakażona wirusem HIV może urodzić zdrowe dziecko, pod warunkiem, że wie o swojej chorobie i znajduje się pod specjalistyczną opieką ginekologa i specjalisty w zakresie HIV. Ciążę w przypadku kobiet zarażonych HIV rozwiązuje się przez cesarskie cięcie.

Jeśli przyszła mama wie o zakażeniu i jest pod opieką ginekologa-położnika oraz specjalisty zajmującego się leczeniem osób z HIV, ma prawie 100 proc. szansy, że urodzi zdrowe dziecko (planując macierzyństwo lub w ciąży, warto wykonać test na obecność HIV). Zwykle od drugiego trymestru oraz podczas porodu kobieta musi zażywać leki antyretrowirusowe. Ciążę rozwiązuje się przez cesarskie cięcie przed rozpoczęciem akcji porodowej (zmniejsza to ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko). Zarówno noworodkowi, jak i mamie podaje się preparaty hamujące namnażanie się wirusa.

źródło: miesięcznik "Zdrowie" Aktualizacja: 2016-07-08 Publikacja: 2013-03-11
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.