Choroby oczu a poród. Wskazania do cesarskiego cięcia

Czy wada wzroku może mieć wpływ na poród?
fot.: photos.com
Czy wada wzroku może mieć wpływ na poród?

Nie każda wada wzroku czy choroba oczu uniemożliwia poród drogami natury. Wskazania do cesarskiego cięcia: wymieniamy sytuacje, kiedy cesarka z powodu chorób oczu jest niezbędna, a kiedy nie.

W naszym kraju przez wiele lat okulistyczne wskazania do cesarkiego cięcia były nadużywane. W 2008 roku postanowiono to zmienić: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opublikowało rekomendacje, według których odtąd wskazaniem do cesarki mają być tylko zaawansowane retinopatie i odwarstwienie siatkówki. Rekomendacje te były jednak bardzo ogólne, co wywoływało kontrowersje i niejasności wśród położników, okulistów i pacjentek. W ubiegłym roku lekarze ogłosili tzw. konsensus okulistyczno-położniczy, który dokładnie wymienia wskazania do rozwiązania porodu drogą cięcia cesarskiego z powodu zmian w narządzie wzroku.

Wskazania do cesarskiego cięcia: stan siatkówki

Wady wzroku w ciąży - ani krótkowzroczność, ani nadwzroczność nie stanowią wskazania do cesarskiego cięcia, i nie ma znaczenia stopień zaawansowania wady wzroku (liczba dioptrii). Zarówno bowiem badania kliniczne, jak i doświadczenia kobiet wskazują, że poród fizjologiczny nie powoduje pogłębienia się wady wzroku. W czasie ciąży może wprawdzie nastąpić pogłębienie się wady wzroku – pod wpływem hormonów ciążowych – ale jest to zjawisko przejściowe: po urodzeniu dziecka wszystko wraca do stanu poprzedniego. Wskazaniem do cięcia cesarskiego są wyłącznie zmiany zwyrodnieniowe na siatkówce. A więc decydujący jest stan siatkówki oka.

Badanie dna oka w ciąży

Dlatego jeśli masz obawy, czy możesz rodzić siłami natury, powinnaś mieć wykonane badanie dna oka, podczas którego lekarz okulista oceni, w jakim stanie jest twoja siatkówka. Badanie należy wykonać zwłaszcza u kobiet w ciąży z wysoką krótkowzrocznością (powyżej –8 dioptrii). Warto wiedzieć, że w pewnych sytuacjach, nawet jeśli istnieje ryzyko odwarstwienia siatkówki, kobieta może urodzić w sposób naturalny – musi tylko poddać się zabiegowi fotokoagulacji laserowej. Zabieg ten skutecznie zabezpiecza siatkówkę przed odwarstwieniem i jest całkowicie bezpieczny u kobiet w ciąży, a należy go wykonać na miesiąc przed terminem porodu.

Dobrze wiedzieć

To nie są wskazania do cesarskiego cięcia:

  • krótkowzroczność bez zmian w plamce
  • jaskra bez zmian lub z małymi zmianami w polu widzenia
  • odwarstwienie siatkówki operowane w okresie wcześniejszym niż jeden miesiąc przed rozwiązaniem (z całkowitym przyłożeniem siatkówki)
  • zmiany degeneracyjne obwodu oka.

Kiedy cesarka jest konieczna: wady i choroby oczu

Polskie Towarzystwo Okulistyczne – we współpracy z położnikami – bardzo dokładnie sprecyzowało, kiedy cesarskie cięcie powinno być wykonane.

  • Neowaskularyzacja podsiatkówkowa

Krótkowzroczność jest wskazaniem do cesarskiego cięcia tylko wtedy, gdy towarzyszy jej neowaskularyzacja podsiatkówkowa, czyli tworzenie się nowych, patologicznych naczyń krwionośnych pod siatkówką (co może prowadzić do jej uniesienia i odwarstwienia).

  • Retinopatia cukrzycowa

Na pewno będą miały cesarskie cięcie kobiety z retinopatią cukrzycową, która objawia się: nawracającymi krwotokami do ciała szklistego, neowaskularyzacją siatkówkową czy trakcyjnym odwarstwieniem siatkówki rozwijającym się i postępującym w okresie ciąży.

  • Inne choroby oczu i urazy

Wskazaniami do cesarskiego cięcia są również nagłe stany okulistyczne i stany pooperacyjne w obrębie narządu wzroku. Jeśli np. w okresie jednego miesiąca przed porodem doszło do zranienia gałki ocznej czy nagłego odwarstwienia siatkówki i przyszła mama była operowana z tego powodu, to normalny poród jest wykluczony. Podobnie jak w stanie po witrektomii z powodu krwotoku do ciała szklistego po urazie, w retinopatii cukrzycowej lub w nowotwórstwie naczyń siatkówki po zakrzepie żyły siatkówkowej. Cesarskie cięcie  jest wskazane również w przypadku, gdy kobieta ciężarna miała laserową korekcję wady refrakcji, a grubość rogówki po zabiegu jest mniejsza niż 350 µm. Do cesarskiego cięcia mogą się też szykować kobiety w ciąży, u których stwierdzono zaawansowaną jaskrę (z dużymi zmianami w polu widzenia) albo zaawansowany lub ostry stożek rogówki. Na końcu swojej listy wskazań do cesarskiego cięcia specjaliści wymieniają stany rzucawkowe powiązane z: retinopatią, surowiczym odwarstwieniem siatkówki, neuropatią, ślepotą korową.

Masz stwierdzoną krótkowzroczność? Nie panikuj!

Według obecnych zaleceń, sama krótkowzroczność – bez zmian w plamce i na siatkówce – nie jest wskazaniem do cesarskiego ciecia, bez względu na wielkość zmiany (liczbę dioptrii). Decyzja ta sprawiła, że po 2008 roku liczba cięć cesarskich wykonywanych z powodu krótkowzroczności zmniejszyła się dziesięciokrotnie. W internecie można natknąć się na opinie kobiet oburzonych takim ograniczeniem, które piszą, że „zmuszanie do porodu” kobiet z krótkowzrocznością jest możliwe tylko w Polsce. Takie posty sieją zamęt i nieprawdę. W wielu krajach, na przykład we Francji, Szwajcarii czy Japonii, stwierdzenie choroby oczu w ogóle nie wpływa na decyzję o sposobie rozwiązania ciąży, a sposób postępowania w przypadku kobiet z chorobami narządu wzroku nie różni się od tego, jak traktuje się pozostałe ciężarne. Poród drogami natury nie wpływa na pogłębienie się krótkowzroczności – stwierdzono to już dawno temu, więc nie panikuj, czytając alarmujące posty.

Zdaniem eksperta

O rodzaju porodu decyduje położnik

dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog położnik, Centrum Medyczne Medicover

Pacjentki ciężarne z wadą wzroku powinny być objęte wnikliwą opieką dwóch lekarzy: ginekologa położnika i okulisty. Złożoność wad wzroku predysponujących do poważnych poporodowych konsekwencji – ze ślepotą włącznie – wymagają ścisłej współpracy tych specjalistów. Dlatego oceną zaawansowania wady wzroku zajmuje się okulista, a decyzję o sposobie zakończenia ciąży podejmuje położnik. Uzgodniony w 2013 roku konsensus dla operacyjnego zakończenia ciąży cięciem cesarskim uściśla i jednoznacznie de niuje te wady, które stanowią realne zagrożenie dla narządu wzroku pacjentki.

Nie przegap

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-07-07 Publikacja: 2016-07-07
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.