Dieta karmiącej mamy: rozprawiamy się z mitami

Dieta karmiącej mamy: rozprawiamy się z mitami
fot.: photos.com

Na temat diety karmiącej mamy krąży wiele przesądów, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Życzliwi z najbliższego otoczenia doradzają, co powinnaś jeść, pić a czego unikać, dla zdrowia niemowlaka. Często stosowanie się do tych rad moze być wręcz szkodliwe. Jakich więc błędów unikać? Jak powinna wyglądać zdrowa dieta karmiącej mamy?

1. Dieta karmiącej mamy sprawia, że mleko matki = dieta matki

Mleko kobiece ma stały skład: zawartość składników odżywczych, witamin i składników mineralnych, nie jest zależna od diety (wyjątek stanowi jakość tłuszczu). Skład pokarmu mógłby się zmienić w naprawdę wyjątkowych przypadkach: skrajne niedożywienie lub wyjątkowo częste spożywanie konkretnego produktu mogłoby wpłynąć na skład pokarmu. Organizm matki traktuje dobro dziecka priorytetowo, dlatego nieodpowiednia dieta w laktacji, przede wszystkim osłabi twoje siły, oddając do pokarmu wszystkie niezbędne składniki.
Dieta karmiącej matki ma natomiast istotny wpływ na ilość produkowanego mleka, dlatego dla utrzymania laktacji tak ważne jest aby organizm matki był dobrze odżywiony i nawodniony.

>>LAKTACJA: czy karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka?>>

2. Najlepsza dieta dla karmiącej mamy to dieta eliminacyjna

Trzeba wyraźnie podkreślić, że nie ma naukowych podstaw do stosowania restrykcyjnej diety eliminacyjnej przez matki karmiące dzieci bez objawów nietolerancji czy alergii pokarmowej. Natomiast dieta taka może wyrządzić wiele złego w organizmie matki. Produkty można wyeliminować z diety dopiero kiedy zaobserwujemy niepożądaną reakcję u dziecka.

3. Dieta karmiącej mamy powinna być uboższa o zakazane produkty

Nie ma w diecie mamy karmiącej produktów, mieszczących się w ramach zdrowej diety, które byłby by wybitnie zakazane. Niektóre produkty mogą jednak zmienić smak mleka lub Twój zapach czy spowodować u dziecka wzdęcie są to: cebula, czosnek, seler, rzodkiewka, kapusta, kalafior, owoce cytrusowe, ostre przyprawy.

>>Jak powinna wyglądać dieta karmiącej matki - najczęstsze pytania i odpowiedzi>>

Nie przegap

4. Dieta karmiącej mamy powinna być bogata w pokarmy pobudzające laktacje

Nie ma specjalnych produktów które powinna spożywać karmiąca matka aby pobudzić laktację – za to niedożywiony i odwodniony organizm nie będzie miał na to sił. Podstawą jest dobrze zbilansowana, zdrowa dieta.

5. Dieta karmiącej mamy powinna zawierać kilka litrów płynów dziennie

Rzeczywiście karmienie wymaga wypicia dodatkowych ilości płynów – codziennie wydzielane jest około 700 ml mleka, są to straty które musza być uzupełnione, ale zarówno zbyt mała ilość jak i zbyt duża nie jest wskazana. Powinno się wypijać ok 2,5-3 l płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Mogą też się pojawić słabe napary ziół takich jak: pokrzywa, kminek, anyż, czarnuszka, koper włoski. Warto również włączyć do diety zupy i soczyste owoce. Unikamy słodkich napojów, soków, nektarów i szałwi.

Wpływ diety na laktację: wideo

Dieta ma bardzo duży wpływ na ilość pokarmu produkowanego przez organizm matki. Natomiast okazuje się, że na jakość mleka - spożywane produkty nie mają większego wpływu. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest rodzaj i sposób spożywania tłuszczy. Zapytaliśmy eksperta co i jak jeść w czasie laktacji. Dowiesz się również czy piwo karmelowe tak popularne wśród młodych mam rzeczywiście poprawia laktację.

źródło: www.dlarodzinki.pl Aktualizacja: 2016-07-19 Publikacja: 2011-07-27
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.