Oto najskuteczniejsza antykoncepcja po porodzie (i wcale nie chodzi o wstrzemięźliwość!)

2022-02-02 10:24

Nawet długie karmienie piersią nie oznacza, że wkrótce po porodzie nie zajdziesz w ciążę. Czy wiesz, że jeszcze w czasie połogu może pojawić się owulacja? Zobacz jakie środki antykoncepcyjne są polecane po ciąży.

Antykoncepcja po porodzie
Autor: Getty images Antykoncepcja po porodzie - co najskuteczniejsze?

Laktacyjny zanik miesiączki nie musi być równy działaniu antykoncepcyjnemu. Zdarza się, że pierwsza owulacja u kobiet karmiących piersią od porodu może pojawić się już 10 tygodni po porodzie - zakładając więc, że na pierwszy seks po porodzie zdecydujesz się po zakończeniu połogu, tylko przez pierwsze tygodnie możesz liczyć na pewnego rodzaju ochronę.

Nawet u co piątej kobiety karmiącej dziecko piersią owulacja i miesiączka wracają w okresie pierwszych 6 miesięcy. Jeśli jednak zdecydowałaś się na karmienie dziecka butelką - w rzadkich sytuacjach zdarza się, że owulacja pojawi się już... 3 tygodnie po porodzie!

Jeśli zatem nie chcesz od razu zajść w kolejną ciążę (co nawet z medycznego punktu widzenia nie jest wskazane), koniecznie dobierz odpowiednią metodę antykoncepcji po porodzie dla siebie.

Czytaj więcej: Jak szybko można zajść w kolejną ciążę po porodzie?

Spis treści

  1. Antykoncepcja po porodzie: tabletki antykoncepcyjne
  2. Antykoncepcja po porodzie: wkładka domaciczna
  3. Zastrzyk antykoncepcyjny po porodzie
  4. Prezerwatywy - kiedy po porodzie można je stosować?
  5. Krążek dopochwowy po porodzie
  6. Implant hormonalny i plastry
6 faktów na temat antykoncepcji

Antykoncepcja po porodzie: tabletki antykoncepcyjne

Jeżeli nie karmisz piersią, metodą antykoncepcji, którą możesz stosować po ciążytabletki. Jeśli karmisz piersią, lekarz może ci przepisać tabletki nie zawierające estrogenów (przyjmowanie takich tabletek może spowodować zahamowanie laktacji) i mieć niekorzystne działanie na dziecko. To samo dotyczy innych rodzajów antykoncepcji hormonalnej.

Do oczywistych plusów należy oczywiście wygoda i wysoka skuteczność, jednak musisz pamiętać codziennie, by taką tabletkę przyjąć. Rozważ, czy przy opiece nad maluszkiem na pewno będziesz miała do tego głowę.

Czytaj też: Nowoczesna antykoncepcja hormonalna - czyli jaka?

Antykoncepcja po porodzie: wkładka domaciczna

Decyzję o podjęciu wkładki domacicznej należy podjąć w uzgodnieniu z lekarzem ginekologiem. Jej założenie jest możliwe dopiero po połogu, czasem trzeba odczekać nawet 12 tygodni. Zarówno po porodzie naturalnym jak i po cesarskim cięciu będziesz musiała wstrzymać się z założeniem spirali przynajmniej przez 6 tygodni połogu.

Dlaczego? Ponieważ można zrobić to dopiero wtedy, gdy macica wróci do swojego naturalnego kształtu i wielkości. Istnieją2 rodzaje wkładek:

  • hormonalne (ich działanie polega na uwalnianiu hormonu),
  • miedziane.

Te drugie mogą zabezpieczać przed ciążą nawet do 10 lat, jednak skutki uboczne w postaci dłuższych i bardziej bolesnych miesiączek sprawiają, że kobiety coraz rzadziej się na nie decydują.

Hormonalne wkładki mogą zabezpieczać przed ciążą nawet przez 5 lat, nie ma przeciwwskazań, by taką wkładkę usunąć wcześniej.

Zobacz też: Jaka antykoncepcja dla karmiącej mamy będzie najlepsza?

Zastrzyk antykoncepcyjny po porodzie

Na zastrzyk antykoncepcyjny możesz zdecydować się już 5 dni po porodzie (jeśli nie karmisz piersią) lub w 6. tygodniu po porodzie, jeśli jesteś mamą karmiącą naturalnie.

Zastrzyk antykoncepcyjny zawiera hormon progestagen, który zabezpiecza przed ciążą przez około 14 tygodni. Z tego względu zastrzyki bierze się w odstępie około 3 miesięcy.

Zastrzyk wstrzymuje owulację, a także zagęszcza śluz w szyjce macicy. Dzięki temu nie dochodzi do zapłodnienia. Zastrzyk nie zawiera estrogenu hamującego laktację, zatem tę metodę antykoncepcji można stosować przez cały okres karmienia piersią.

Choć to bardzo wygodna i tania metoda antykoncepcji (zastrzyk wykonywany w udo, biodro lub ramię kosztuje około 40 zł), nie wszystkie kobiety mogą je przyjmować. Przeciwwskazaniem jest chociażby nadciśnienie.

Istnieją także zastrzyki hormonalne, które podaje się rzadziej - raz na rok. O szczegóły zapytaj swojego ginekologa.

Czytaj też: Czym jest niepłodność laktacyjna i czy na pewno istnieje?

Prezerwatywy - kiedy po porodzie można je stosować?

Praktycznie od pierwszego stosunku po porodzie. Warto zaczekać z nim przynajmniej do ustania krwawienia połogowego i czasu, w którym pochwa i krocze w pełni się zagoją. W przeciwnym razie trudno o komfort podczas zbliżenia.

Prezerwatywy sprawdzą się także wtedy, gdy z powodu karmienia piersią lub innych względów musisz odłożyć w czasie rozpoczęcie innego rodzaju antykoncepcji. 

Czytaj: Odchody połogowe - jak wyglądają, jak długo występują?

Krążek dopochwowy po porodzie

Kolejną metodą antykoncepcji, na jaką możesz się zdecydować jest krążek dopochwowy. Aplikuje się go na okres 3 tygodni i choć można go zaaplikować już 4 tygodni po porodzie, lepiej nie decydować się na niego w trakcie karmienia piersią, ponieważ może hamować laktację

Ten mały pierścień o średnicy około 5 cm wykazuje mniej skutków ubocznych niż doustna antykoncepcja hormonalna, jednak ponieważ zakłada się go samodzielnie - wiele kobiet ma obawy, czy będzie spełniał swoje zadanie i pozostanie na miejscu. Zwykle może wypaść np. po stosunku lub gdy używasz tamponów. Z tego względu mało komfortowe jest ciągłe pilnowanie, czy na pewno pozostał na swoim miejscu.

Implant hormonalny i plastry

Z pewnością nawet jeśli sama ich nie stosowałaś, doskonale wiesz, jak wyglądają plastry antykoncepcyjne. A co z implantami? 

Implant antykoncepcyjny może chronić przed zajściem w nieplanowaną ciążę nawet przez okres 3 lat. Umieszcza się go za pomocą długiej igły w ramieniu (najczęściej jest to jego wewnętrzna strona, 10 cm nad zgięciem łokciowym). Implant stopniowo uwalnia progestagen do krwiobiegu. 

Implant antykoncepcyjny ma postać elastycznego prążka i nie jest widoczny pod skórą, choć może być wyczuwalny. Po upływie 3 lat można go wyjąć lub wymienić na nowy. Jego pierwszą aplikację można wykonać 4 tygodnie po porodzie (jeśli karmisz piersią) lub po upływie 21 - 28 dni od porodu (jeśli nie karmisz piersią).

Po usunięciu implantu płodność wraca w kolejnym cyklu. Oczywiście może mieć skutki uboczne podobne do stosowania innych metod antykoncepcji hormonalnej (np. wzrost masy ciała). Nie jest też tani - kosztuje około 1200 zł.

Czytaj więcej: Dni płodne po porodzie - kiedy powraca płodność?

Tych metod antykoncepcji nie stosuj - zobacz, jak nasze babcie zapobiegały ciąży:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza