Cesarskie cięcie – pielęgnacja rany i krocza. Zdejmowanie szwów po cesarce

cesarskie ciecie pielegnacja rany i krocza zdejmowanie szwow po cesarce

Po porodzie przez cesarskie cięcie nie jest wymagana szczególna pielęgnacja krocza. Większej uwagi będą wymagały szwy po cesarce. Choć blizna po cięciu zostanie, właściwa pielęgnacja rany po cesarskim cięciu może ją wyraźnie zmniejszyć. To bardzo ważny element higieny w połogu po cesarce. Zobacz też jak wygląda zdejmowanie szwów po cesarce.

Rana po cesarce (poprzeczna) nie jest duża (do 15 cm) i zazwyczaj szybko się goi. By jej nie urażać, najlepiej noś bawełniane, duże i luźne majtki lub specjalne poporodowe majteczki jednorazowe. Są przewiewne i na tyle wysokie, że gumka nie uraża rany. Od czasu do czasu zapewnij też ranie dostęp powietrza i w ogóle zrezygnuj z bielizny. Blizna może cię pobolewać, a później swędzieć przez kilka tygodni.

Rana po cesarskim cięciu - gojenie

Dolegliwości po cesarskim cięciu jednak będą się stopniowo zmniejszać. Jeśli czujesz ból w czasie kaszlu, kichania czy śmiechu, przyciśnij do brzucha miękką poduszkę. To powinno przynieść ci ulgę. Rana po cesarce stopniowo blednie: z czerwonej staje się różowa, a w końcu nieco jaśniejsza niż twoja skóra, niemal niewidoczna pod włosami łonowymi. Gdybyś jednak zauważyła, że czerwienieje, robi się opuchnięta, bardziej bolesna, sączy się z niej wydzielina lub ropa, jak najszybciej jedź do lekarza. Odwiedź go także wtedy, gdy w połogu pojawia się gorączka, bo konieczna może być kuracja antybiotykowa. Po miesiącu od porodu rana nie powinna ci już sprawiać większych kłopotów, choć niektóre wyjątkowo wrażliwe mamy czują, że okolica blizny jest lekko odrętwiała nawet po kilku miesiącach.

>> Pielęgnacja rany i krocza po cesarskim cięciu >>

Polecamy też

Cesarskie cięcie - zdejmowanie szwów

Jeśli lekarz, który cię operował, użył do zszycia skóry zwykłych szwów (w środku stosuje się już nowoczesne, w pełni wchłanialne), zostaną one zdjęte w gabinecie zabiegowym po sześciu, ośmiu dniach. Zdejmowanie szwów nie boli i trwa parę sekund. Czasem szwy rozpuszczalne, użyte do zszycia skóry, są źle tolerowane (np. przez alergiczki) lub zbyt wolno się rozpuszczają. Ich zaletą jest  jednak fakt, że nie musisz zgłaszać się na ich zdjęcie.

Cesarskie cięcie - pielegnacja krocza

Po cięciu cesarskim nie musisz w żaden szczególny sposób go pielęgnować. Obowiązują zwykłe zasady higieny.

>>DOLEGLIWOŚCI PO PORODZIE: jak zapobiec bólom w okresie połogu>>

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-07-08 Publikacja: 2016-07-08
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.