Grzybica piersi: przyczyny, objawy, leczenie

grzybica piersi
fot.: thinkstockphotos.com
Grzybica piersi pojawia się zazwyczaj na skutek antybiotykoterapii.

Grzybica piersi to przypadłość, z którą najczęściej muszą walczyć karmiące mamy. Przeczytajcie, jakie są przyczyny grzybicy piersi, w jaki sposób się ona objawia i jak ją leczyć.

Grzybica piersi to uciążliwa dolegliwość. Zazwyczaj pojawia się nie na samym początku laktacyjnej drogi, ale u mam, które karmią już od dłuższego czasu. Na szczęście z grzybicą piersi można skutecznie walczyć - przeczytajcie, jak to zrobić, jak rozpoznać objawy grzybicy piersii co powoduje jej pojawienie się.

Grzybica piersi: przyczyny

Grzybica piersi jest wywoływana przez drożdżaki Candida albicans. Drożdżaki są przez cały czas obecne w naszym organizmie - układzie pokarmowym - i dopóki nie jest ich za dużo, nie powodują żadnych problemów. Te zaczynają się, gdy ich liczba staje się zbyt duża. Co może się przyczynić do zwiększenia ich obecności w organizmie? Przede wszystkim, stosowanie antybiotyków. To jedna z głównych przyczyn grzybicy piersi - pojawia się na skutek przyjmowania ich przez mamę lub jej dziecko. Również obecne w buzi dziecka plesniawki, wywoływane przez gronkowca złocistego, mogą powodować grzybicę piersi u mamy. Zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości występuje także u kobiet, które wcześniej przeszły zapalenie piersi. Co więcej, możliwość wystąpienia grzybicy piersi jest większa u pań chorujących na grzybicę pochwy. Istnieje również możliwość zachorowania na skutek zarażenia grzybicą od innej osoby w rodzinie.

Nie przegap

Objawy grzybicy piersi

Intensywność i częstotliwość występowania objawów grzybicy piersi u konkretnej kobiety może być różna - u niektórych pań mogą one nie powodować większego dyskomfortu, a innym skutecznie utrudniają karmienie. Najczęściej na grzybicę piersi wskazują:

  • ból w okolicy brodawek - sutki pieką, kobieta czuje w ich okolicy kłucie; objawy intensyfikują się w czasie karmienia piersią
  • kobieta może odczuwać również pulsujący ból w okolicy pleców
  • swędzenie piersi, zwłaszcza w okolicy brodawek
  • na brodawce występuje obrzęk i zaczerwienienie, pęknięcia
  • mogą się również pojawić ropa i krew wyciekające z brodawki
  • na sutkach zaobserwować można biały nalot/występowanie drobnych krostek
  • objawy występują również u dziecka - pojawiają się pleśniawki w jamie ustnej, rozdrażnienie

Karmienie piersią czyli jak przystawić dziecko do piersi? 

Leczenie grzybicy piersi

W leczeniu grzybicy piersi pomogą zarówno domowe, jak i medyczne sposoby. Kobieta może bowiem sama zatroszczyć się o zdrowie swoich piersi. Co należy więc zrobić? Przede wszystkim zadbać o swoją bieliznę - o jej codzienną wymianę i o to, by była wykonana z jak najbardziej przyjaznych skórze materiałów - najlepiej sprawdzi się w tym przypadku bawełna. Należy pamiętać o częstym jej praniu - w wysokich temperaturach - i prasowaniu oraz zmianie każdego dnia. Podobnie ze smoczkami, a nawet zabawkami dziecka, które warto codziennie wyparzać. Nie można też zapomnieć o częstym myciu rąk. Trzeba też pamiętać o wietrzeniu piersi i delikatnym suszeniu ich ręcznikiem po każdej kąpieli. Pomóc powinna także częsta zmiana wkładek laktacyjnych. 

Kolejnym elementem walki z grzybicą piersijest dieta. Należy unikać białego pieczywa, cukru, alkoholu, drożdży, gotowych - przetworzonych - produktów. Do diety mamy i dziecka warto wprowadzić probiotyki, które zdecydowanie obniżą ryzyko ponownego wystąpienia choroby.

Na grzybicę piersi istnieją również medyczne sposoby. Warto zaznaczyć, że leczenie musi przebiegać i u mamy, i u dziecka, by skutecznie się jej pozbyć. Mama otrzymuje doustne leki przeciwgrzybiczne oraz maści do smarowania obolałych piersi. Ich rodzaj oraz częstotliwość przyjmowania ustala lekarz. Dziecko otrzymuje natomiast preparaty, mające zapobiegać pojawianiu się pleśniawek - najczęściej doustne środki, którymi należy posmarować jego jamę ustną. Leki często występują też w postaci kropli. I mamie, i dziecku zaleca się stosowanie probiotyku. Najczęściej efekty widać już po kilku dniach, tygodniu.

Grzybica piersi a karmienie piersią

Grzybica piersi nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Jeśli mama odczuwa ból, przystawiając dziecko do piersi, może je karmić rzadziej - jednak wtedy ilość produkowanego pokarmu ulega zmniejszeniu. Innym wyjściem jest odciąganie pokarmu. Kłopoty z ssaniem mogą się również pojawić u dziecka, odczuwającego dyskomfort z powodu pleśniawek, dlatego tak ważne jest przeprowadzanie leczenia zarówno ze strony mamy, jak i jej pociechy. Jeśli ból spowodowany grzybicą piersi jest bardzo trudny do zniesienia, z pomocą przyjdą karmiącej kobiecie środki przeciwbólowe.

Obrzęki piersi: wideo

Podczas karmienia piersią mogą się pojawić problemy. Oto nasz poradnik laktacyjny. Wyjaśniamy jak sobie radzić z obrzękiem piersi. Obrzęk piersi najczęściej jest powikłaniem nieprawidłowego postępowania w nawale pokarmu. Niewłaściwa technika karmienia piersią, zmniejszenie częstości karmienia czy popękane brodawki to najczęstsze przyczyny niedostatecznego opróżniania piersi. Zapytaliśmy eksperta czym jest obrzęk piersi, jakie są jego przyczyny i objawy. Dowiesz się również jak postępować, gdy obrzęk piersi wystąpi podczas karmienia piersią.

Ekspert radzi
Pytanie

Dzień Dobry, Próbowałam skorzystać z forum, ale nie otrzymałam linku aktywacyjnego na e-mail. Mam 2 tygodniowe niemowlę i jestem po cięciu cesarskim (brak postępu przy porodzie naturalnym). Od samego początku nie wystarczał mu pokarm z moich piersi i jeszcze w szpitalu podawałam mleko modyfikowane w butelce. Obecnie mam wystarczająco dużo pokarmu, ale maluszek przyzwyczaił się do butelki. Bardzo proszę o pomoc w jaki sposób mam odstawić butelkę? Jak próbuję go przetrzymać przy samej piersi niemal zanosi się płaczem, dostanie butelkę i od razu się uspokaja. Jedynie w nocy karmię tylko piersią i nie wymusza butelki. Bardzo proszę o pomoc, bo chciałabym karmić tylko piersią. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź

Dzień dobry, Jeśli synek ssie pierś w nocy, to dobry znak i przestawienie na całkowite karmienie piersią powinno się udać. Proszę zwrócić uwagę czy za dnia przystawiając dziecko do piersi jest pani spokojna i odprężona. Proszę też nie czekać, aż dziecko będzie bardzo głodne - wówczas jest mniej cierpliwe. Często pomocna bywa wizyta w poradni laktacyjnej - tam położna widząc jak zachowuje się niemowlę przy piersi, może Wam poradzić. Pozdrawiam

Aktualizacja: 2017-02-20 Publikacja: 2016-03-30
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.