Czy kupować specjalne majtki poporodowe? Podpowiadamy, które są najlepsze

2022-05-20 15:25

Dobre majtki poporodowe zapewnią ci w tym szczególnym czasie największy komfort.  Okres połogu, a zwłaszcza jego pierwsze dni, nie są dni łatwe. Abyś czuła się wtedy jak najlepiej, musisz zadbać o swój komfort, a jednym z jego elementów w tym szczególnym czasie jest odpowiednia bielizna. Co to znaczy?

Czy kupować specjalne majtki poporodowe?
Autor: Getty images Podpowiadamy, które są najlepsze

Majtki poporodowe muszą być przede wszystkim przewiewne i dobrze utrzymywać na miejscu specjalną, dużą podpaskę (podkład poporodowy). A przy tym nie mogą uciskać ani obcierać delikatnych i obolałych teraz miejsc: krocza czy też szwu na brzuchu po cesarskim cięciu. Co dostaniesz  na rynku i na co zwracać uwagę, aby wybrać majtki, które się sprawdzą w czasie połogu?

Spis treści

  1. Majtki poporodowe tekstylne
  2. Praktyczny fason i kolor
  3. Majtki poporodowe jednorazowe
  4. Majtki poporodowe wielokrotnego użytku
  5. Specjalnie dla mam po cesarce
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Majtki poporodowe tekstylne

Majtki poporodowe powinny być wyprodukowane z naturalnych włókien. Tradycyjnym surowcem na majtki jest bawełna – normalne figi z cienkiej bawełny (100 proc.) są jak najbardziej odpowiednie na połóg. Bawełna dobrze przepuszcza powietrze, co jest niezwykle ważne, ponieważ dostęp powietrza sprzyja szybkiemu gojeniu się ran poporodowych.

Poza tym dobrze się ją nosi – bawełniane figi są miękkie i przyjemne w dotyku, nie powodują podrażnień skóry. Majtki nie powinny ciasno przylegać do ciała, ale jeśli wolisz, gdy są choć trochę elastyczne – bo takie lepiej utrzymują podpaskę – wybierz bawełniane majtki z dodatkiem sztucznego włókna (elastan, spandex), jednak nie powinno być go więcej niż 5–10 proc.

Coraz popularniejsze są u nas wyroby z bambusa – to też dobry materiał, bo naturalny i przewiewny. Natomiast len będzie zbyt sztywny dla delikatnej i obolałej okolicy krocza. Przede wszystkim jednak nie noś w połogu majtek w całości wykonanych z poliestru czy innych sztucznych tkanin, bo okolice intymne będą się w nich przegrzewać i pocić, a niedostatek powietrza sprzyja rozwojowi bakterii.

Czytaj również: Jak powinny wyglądać odchody połogowe? Sprawdź, kiedy połóg nie przebiega prawidłowo

Co trzeba wiedzieć o noworodku? 10 rzeczy, które cię kompletnie zaskoczą

Praktyczny fason i kolor

Wybieraj modele najprostsze – najlepiej takie bez żadnych koronek, haftów i ozdóbek, które mogłyby uwierać wrażliwą skórę. Zarówno w pasie, jak i w pachwinach majtki powinny mieć nieuciskające wykończenia, które będą komfortowe dla ciała. Najpraktyczniejsze będą gatki w ciemnych kolorach – wtedy plamy od krwi będą mniej widoczne po upraniu.

Majtki poporodowe jednorazowe

W założeniu są tanie i praktyczne – nie nadają się do prania, tylko do wyrzucenia po jednym użyciu. Jednak jest z nimi ten kłopot, że najczęściej są wykonane ze sztucznego, nieprzepuszczającego powietrza materiału, np. fizeliny poliestrowej – z takiej włókniny szyje się np. osłonki na obuwie, wciąż jeszcze wymagane w niektórych szpitalach.

Takie majtki są sztywne i nieprzyjemne w dotyku, a co gorsza – nie przepuszczają powietrza. Nosząc je przez kilka dni, okolice intymne można odparzyć i narobić sobie problemów. 

Majtki z polipropylenu również nie są dużo lepsze: choć teoretycznie powinny przepuszczać powietrze, to my je jednak odradzamy.

Majtki poporodowe wielokrotnego użytku

Lepiej wybrać majtki zrobione z materiału o strukturze siateczki – jej oczka są wprawdzie malutkie, ale wystarczające do swobodnego przepływu powietrza. Takie figi czy bokserki są przewiewne i pozwalają ciału oddychać. W przypadku siateczki surowiec jest już mniej istotny – może to być nawet wspomniany poliester, ale warto poszukać majtek z poliamidu (czasem występuje pod nazwą: nylon).

Po pierwsze, przepuszcza on powietrze, a po drugie, jest bardzo rozciągliwy – majtki z poliamidu mogą się łatwo rozciągać (nawet kilkakrotnie) i powracać do swojej pierwotnej wielkości. Dzięki temu doskonale dopasowują się do ciała, nie uciskając go, i bardzo dobrze utrzymują podpaskę na swoim miejscu.

Kupując takie majteczki, zwracaj uwagę na rozmiar podany na opakowaniu – nie sugeruj się tym, że wyglądają na bardzo małe, bo się rozciągną. Majtki z poliamidowej siateczki są też miękkie i przyjemne w dotyku, no i nie na jeden raz – nadają się do prania, niektóre nawet w 60 ºC

Uwaga: niektóre majtki tego typu można prać w pralce, ale inne mają zalecane pranie ręczne, co znacznie zmniejsza ich funkcjonalność.

Czytaj równieżGdy rodzisz po raz pierwszy: jak wygląda pierwszy poród?

Koszula do porodu: w czym rodzić. Jaką koszulę do porodu kupić?

Specjalnie dla mam po cesarce

Poza tym, że majtki muszą być tak samo przewiewne i komfortowe dla skóry, powinny mieć jeszcze wysoki stan, aby gumka nie uciskała rany po cięciu. Świetnie sprawdzą się siateczkowe majtki z wysokim stanem (np. Hartmann, Carriwell), które kończą się powyżej miejsca cięcia i zapewniają optymalny dostęp powietrza do rany na brzuchu.

Ciekawą opcją są majtki ze specjalnym panelem z medycznego silikonu, który przylegając do rany, przyspiesza jej gojenie się, łagodzi zaczerwienienie i bolesność. A dodatkowo majtki te zabezpieczają ranę przed urazami, łagodzą uczucie ciągnięcia szwów i ułatwiają poruszanie się w połogu. Do wyboru: bardzo wysokie lub o klasycznej długości. Można je prać w pralce. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza