Połogowe zapalenie piersi: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie piersi po ciąży
fot.: thinkstockphotos.com
Połogowe zapalenie sutka może powodować zastój pokarmu.

Połogowe zapalenie piersi to częsta przypadłość u kobiet karmiących piersią. Objawia się bólem i tkliwością piersi, zwłaszcza w trakcie karmienia. Pojawiają się również dolegliwości charakterystyczne dla zwykłego przeziębienia: dreszcze, bóle mięśni, ogólne rozbicie. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach, objawach i leczeniu połogowego zapalenia piersi.

Połogowe zapalenie piersi to problem dotyczący ok. 20 proc. kobiet karmiących.  Na powstanie stanu zapalnego w obrębie piersi muszą się równolegle nałożyć dwa czynniki chorobotwórcze. Pierś musi być niedostatecznie opróżniana, co prowadzi do zastoju pokarmu w przewodach i pęcherzykach mlecznych. Nieodciągnięty pokarm wywołuje ucisk na otaczające przewody mleczne naczynia włosowate, zaopatrujące okoliczne mięśnie w hormon zwany oksytocyną. Niedobór oksytocyny, wpływając negatywnie na pracę skurczową mięśni, dodatkowo wzmaga zastój pokarmu. Do powstania stanu zapalnego niezbędny jest jednak kontakt z bakteriami. Najczęściej przedostają się one do gruczołu sutkowego przez mikrourazy piersi, powstałe w trakcie karmienia dziecka. Bakteria, która najczęściej wywołuje zapalenie sutka to gronkowiec złocisty. Bezpośrednie źródło patogenów stanowi zwykle jama ustna noworodka.

Czytaj także: Higiena jamu ustnej niemowląt: "Rodzice nie dbają o nią, dopóki nie pojawią się pierwsze ząbki. To błąd" [WYWIAD ze stomatologiem]

Połogowe zapalenie piersi: objawy

W trakcie rozwoju choroby mogą nam towarzyszyć zarówno objawy miejscowe, jak i ogólnoustrojowe. Zmęczenie, dreszcze, bóle mięśni, ogólne złe samopoczucie, a także tkliwość i bolesność całej piersi lub jej fragmentu - to najczęściej odczuwane przez kobiety pierwsze objawy zapalenia. Pojawia się również podwyższona temperatura ciała. Choroba najczęściej dotyka tą z piersi, którą dziecko ssie mniej chętnie, gdyż jest ona bardziej narażona na zastój pokarmu. Pierś jest gorąca, nabrzmiała i bolesna – zwłaszcza przy dotyku i karmieniu. Można wyczuć miejsca twardsze niż reszta gruczołu i odznaczające się większą bolesnością.

Nie przegap

Dobrze wiedzieć

Jak zapobiegać połogowemu zapaleniu sutka?

Aby problemy ze stanem zapalnym piersi nie nawracały, najczęściej wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek:

  • Dbaj o optymalne opróżnienie piersi z pokarmu, w razie potrzeby stosując laktator.
  • Noś luźną, przepuszczającą powietrze bieliznę.
  • Wykonuj masaż piersi ruchami kolistymi w stronę sutka, co usprawni przepływ pokarmu.
  • Stosuj zimne okłady pomiędzy karmieniami.
  • Dobrze jest karmić niemowlaka w pozycji „spod pachy”, a więc trzymając dziecko skierowane bródką w stronę pachy, czyli najbardziej narażonej na rozwój stanu zapalnego części gruczołu.

Połogowe zapalenie piersi: leczenie

Gdy stwierdzimy u siebie objawy wskazujące na zapalenie piersi, najlepiej będzie udać się bezzwłocznie do lekarza. W porę niedoleczone zapalenie sutka może prowadzić do komplikacji: odnawiania się stanu zapalnego lub wystąpienia ropnia piersi.  Leczenie w fazie początkowej powinno obejmować regularne odciąganie pokarmu z chorej piersi oraz stosowanie zimnych okładów miejscowych. W przypadku nasilania się objawów lekarz najczęściej zaleca preparaty hamujące laktację, zawierające bromokryptynę. Jeżeli gorączka utrzymuje się dłużej niż 24h konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Nie należy obawiać się terapii, ponieważ stosowane preparaty nie szkodzą dziecku. Najczęściej przepisywanym antybiotykiem pierwszego rzutu jest oksacylina, na którą wrażliwy jest gronkowiec złocisty – najczęstszy patogen prowadzący do zapalenia.

Czytaj także: Problemy laktacyjne: pękajace brodawki, nawał pokarmu, zastoje i inne [PORADNIK]

ROZWIĄŻ TEST: Kim jesteś teraz w związku?
Aktualizacja: 2017-06-14 Publikacja: 2016-01-04
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.