Połóg

Połóg to okres rekonwalescencji po ciąży i porodzie, w którym organizm kobiety wraca do stanu sprzed poczęcia. Trwa zwykle ok. 6 tygodni. Połóg po porodzie naturalnym trwa zwykle krócej niż po cesarskim cięciu.

Obrzęk nóg w 3. trymestrze ciąży to dolegliwość, z którą zmaga się wiele ciężarnych. U niektórych kobiet problem nie tylko nie mija po porodzie, ale może się nasilać. Dlaczego tak się dzieje?
Połóg to trudny okres dla samopoczucia kobiety. Skrajne zmęczenie po porodzie nie mija łatwo, bo noworodek wymaga bezustannej opieki. Do tego dochodzi nawał pokarmowy przez który też czujemy się nieswojo. W tym wszystkim czasami łatwo jest przeoczyć sygnały alarmowe od naszych ciał.
Kłopoty z pierwszym wypróżnieniem po porodzie są naturalne. U większości mam jest to kwestia psychiki, która trochę blokuje nasze ciała. Tymczasem oddanie stolca po porodzie jest niezwykle ważne dla regeneracji organizmu, a gdy nie pojawi się on po tygodniu konieczna jest dalsza diagnostyka. Na szczęście są sposoby, by przechytrzyć swój organizm.
Makijaż i wystrzałowy strój to chyba ostatnie, czym martwią się mamy wracające z dzieckiem po porodzie do domu. Tiktokerka postanowiła jednak włożyć szpilki i założyć sukienkę... Inne mamy nie rozumieją jej tłumaczenia.
Choć jesteśmy otoczeni przez najnowsze zdobycze nowoczesnej medycyny, chętnie wracamy do sprawdzonych, naturalnych patentów. Tym razem sposoby naszych babć przychodzą nam z pomocą w problemach z karmieniem piersią. A konkretnie z tzw. nawałem lub zastojem pokarmu, któremu towarzyszy okropny ból.
Nie wszystko, co jest przeznaczone dla kobiet po porodzie jest zawsze zalecane przez specjalistów. Jak się okazuje, niektóre rzeczy, szczególnie zaraz po urodzeniu dziecka, mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Położna zwraca uwagę szczególnie na trzy rzeczy, które sama zdecydowanie odradza.
Termin porodu tuż tuż, a ty odliczasz dni i godziny do wyjazdu na porodówkę. Każdy sygnał - typowy lub nie – bierzesz za objaw rozpoczynającego się porodu. Zamiast się stresować i stać z torbą w przedpokoju, poznaj 4 objawy, które świadczą o tym, że urodzisz w ciągu najbliższych 24 godzin.
Pierwsze dni po porodzie są trudne. Masz przy sobie maluszka, który wymaga nieustannej opieki, ale tak naprawdę ty również jej potrzebujesz. Po kilkunastu godzinach porodu jesteś osłabiona i zmagasz się z dolegliwościami będącymi jego konsekwencją – naderwaniem krocza, problemami trawiennymi, bólem piersi. Te produkty pomogą ci przetrwać najtrudniejszy czas.
Z perspektywy czasu na wiele rzeczy patrzymy inaczej. W tak bolesnym i trudnym temacie, jakim jest strata dziecka, ciężko mówić o tym, że czas leczy rany. Ta mama jednak stara się mówić otwarcie o swoich uczuciach, by nie kumulować ich w sobie i być może pomóc innym, którzy są na samym początku żałoby.
Ola Żebrowska ostatnio poruszyła temat połogu, o którym w Polsce wciąż mało się mówi. Odpowiadając na pytania internautek, wspomina o baby blues i towarzyszących jej zmianach nastroju. Jak sama podkreśla, w każdej ciąży przechodziła połóg inaczej. Wśród pytań padło m.in.: „Czy do połogu można się przygotować?”.
Domowe sposoby na hemoroidy pomagają złagodzić objawy żylaków odbytu. Zmniejszają ból, swędzenie i krwawienie. Warto stosować domowe sposoby na hemoroidy w okresie ciąży, ale i po niej, ponieważ leczenie hemoroidów jest konieczne. Poznaj domowe sposoby na hemoroidy.
Według statystyk na baby blues, czyli kiepski nastrój po porodzie, cierpi aż 60–70 proc. kobiet. Baby blues nie wymaga leczenia, ale jest bardzo przykry. Zapytaliśmy lekarkę, położną i inne specjalistki, które pracują z młodymi mamami, co pomaga przetrwać ten trudny czas po porodzie.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Nieocenione jest wówczas wsparcie partnera oraz stosowanie się do zasad, które uczynią połóg lżejszym.

Dolegliwości okresu połogu

Kobiety w połogu odczuwają wiele nieprzyjemnych dolegliwości poporodowych - zmagają się z bólem krocza i brzucha (zwijanie się macicy), obrzękiem i bolesnością piersi oraz dokuczliwymi odchodami połogowymi. Często dochodzi również do obniżenia nastroju młodej mamy – to tzw. baby blues, który może prowadzić nawet do depresji poporodowej. Okres po porodzie nie należy więc do najłatwiejszych – młode matki muszą zapanować nad swoim stanem, nauczyć się karmić piersią i podołać opiece nad noworodkiem.

Jak dbać o siebie w czasie połogu?

W czasie połogu należy szczególnie dbać o higienę intymną oraz stan krocza po porodzie, aby uniknąć zakażeń, na które kobieta jest wówczas narażona. Pomimo wielu obowiązków, młoda mama musi znaleźć czas na odpoczynek i sen oraz stosować lekkostrawną, ale urozmaiconą dietę, bogatą w błonnik, który przeciwdziała zaparciom.