Urodziłaś? Zobacz, kiedy iść na cytologię, żeby sprawdzić, czy wszystko jest ok

2022-04-28 15:38

Zastanawiasz się, kiedy zrobić cytologię i zgłosić się na pierwszą kontrolę u ginekologa po porodzie? Sprawdź to i koniecznie zapisz się do lekarza. Od tego zależy twoje zdrowie.

Urodziłaś? To idź na cytologię, żeby sprawdzić, czy wszystko jest ok
Autor: Getty images Urodziłaś? To idź na cytologię, żeby sprawdzić, czy wszystko jest ok

Spis treści

  1. Kiedy iść na kontrolę?
  2. Kiedy zgłosić się na cytologię?
  3. Niepokojące objawy w połogu

Połóg to specyficzny czas, pełen nowych wyzwań, dlatego wiele mam zaniedbuje swoje zdrowie, skupiając się na noworodku. Martwią się, czy dziecko się najada, wysypia, czy dobrze goi się jego pępek itd. A zapominają o sobie i o sprawdzeniu stanu swojej kondycji po porodzie.

Tymczasem urodzenie dziecka nie chroni kobiety przed zachorowaniem na równego rodzaju dolegliwości. Dlatego po porodzie trzeba zgłaszać się na badania profilaktyczne tak, jak robiło się to przed ciąża. Nie może zapominać szczególnie o cytologii.

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu
Pierwsza wizyta u ginekologa

Na początku lekarz porozmawia z tobą o porodzie i przebiegu połogu, a także o tym, jak radzisz sobie z karmieniem piersią. Następnie przeprowadzi badanie ginekologiczne, aby sprawdzić, czy w twoich narządach rodnych nie dzieje się nic niepokojącego, czy nie ma stanu zapalnego szyjki macicy lub pochwy.

W tym czasie śluzówka pochwy jest jeszcze bardzo cienka i wrażliwa na otarcia, ale badanie nie musi być wcale bardziej bolesne niż przed porodem, i zwykle nie jest. Lekarz ocenia bliznę po nacięciu krocza lub operacji cesarskiego cięcia, sprawdzając, czy miejsca te dobrze się zagoiły i czy nie powstały tam tzw. bliznowce.

Dotykając dłońmi brzucha, zbada również, czy macica obkurczyła się prawidłowo i powróciła do swoich normalnych rozmiarów.

Podczas tej wizyty ginekolog powinien zmierzyć ciśnienie krwi, skontrolować twoją wagę, a także zbadać piersi, zwłaszcza jeśli karmisz naturalnie, sprawdzając, czy nie pojawiły się w nich zgrubienia lub torbiele.

Dobrze by było, gdybyś kilka dni przed badaniami w połogu zrobiła podstawowe badania – morfologię krwi oraz analizę moczu. Wtedy mogłabyś pójść do lekarza z gotowymi wynikami, a tylko na tej podstawie będzie on mógł na sto procent stwierdzić, czy twój organizm powrócił do normy. Jeżeli nie będziesz mieć tych badań, lekarz może cię poprosić, żebyś je zrobiła.

Szczególnie dotyczy to tych kobiet, które w czasie ciąży przechodziły infekcję dróg moczowych (wtedy trzeba zrobić badanie moczu) albo anemię (trzeba zrobić morfologię). Koniecznie powiedz lekarzowi o swoich ewentualnych problemach, jeśli np. ostatnio często chorujesz albo wciąż czujesz się osłabiona. W takich sytuacjach może zalecić ci wykonanie morfologii lub badanie stężenia hormonów tarczycy.

Kiedy iść na kontrolę?

Na początku wystarczy kontakt z położną środowiskową, którą warto zaprosić na wizytę domową. Kilka dni po porodzie położna oceni, czy nacięte krocze lub rana po cesarskim cięciu dobrze się goi, doradzi, jak je pielęgnować i powie, jakie środki można zastosować, aby zmniejszyć ból. 

Potem nadal można korzystać z jej pomocy, warto również zastanowić się nad konsultacja z doradca laktacyjnym, jeśli pojawia się problemy z karmieniem piersią

A co potem? Lekarze podkreślają, że po zakończeniu połogu, czyli między 6. a 8. tygodniem po urodzeniu dziecka, kobieta powinna zgłosić się do ginekologa na kontrolę. Chodzi o sprawdzenie, czy drogi rodne i macica wróciły do formy sprzed porodu.

O tym, jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie, przeczytasz niżej w ramce. 

Czytaj również: Cytologia: co to za badanie i jak się do niego przygotować?

Test HPV - jakie są rodzaje testów, który jest najlepszy i jak często je wykonywać?

Kiedy zgłosić się na cytologię?

Cytologia powinna zostać wykonana podczas ciąży, zwykle ok. 10 tygodnia. Jeśli wtedy było wszystko w porządku (to znaczy miałaś na wyniku zaznaczoną grupę I lub II), na kolejną cytologię możesz zgłosić się dopiero 4–6 miesięcy po porodzie.

Nie ma potrzeby robić jej wcześniej, zwłaszcza że wkrótce po porodzie jego wynik może być mało wiarygodny.

Natomiast jeśli z jakichś powodów nie miałaś zrobionej cytologii podczas ciąży, wtedy należy pobrać materiał do tego badania jak najszybciej, czyli już podczas tej pierwszej poporodowej wizyty u ginekologa.

To bardzo ważne badanie, wykrywające ryzyko zachorowania m.in. na raka szyjki macicy, dlatego nie można go zaniedbać. Statystyki pokazują, że  48–49 proc. nowotworów szyjki macicy rozpoznaje się w ciągu 6 miesięcy od porodu.

Niepokojące objawy w połogu

Nie zwlekaj z wizytą, gdy zauważysz niepokojące objawy, które mogą oznaczać krwotok lub stan zapalny. Zgłoś się na badania w połogu jak najszybciej, gdy wystąpią:

  • silne bóle w dole brzucha
  • jasnoczerwone, obfite krwawienie (kiedy zużywasz więcej niż jedną podpaskę na godzinę), obecne jeszcze tydzień po porodzie
  • upławy o nieprzyjemnym, zgniłym zapachu
  • duże skrzepy krwi (wielkości cytryny lub większe).

Czytaj również: Jak powinny wyglądać odchody połogowe? Sprawdź, kiedy połóg nie przebiega prawidłowo

Ciało kobiety w pierwszych dniach po porodzie. Co jest naturalne, a na co zwrocić uwagę?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza