Jak ogarnąć poporodowy chaos po powrocie z dzieckiem do domu?

2022-02-04 14:29

Pierwsze dni z noworodkiem w domu są trudne. Wasze życie odmieniło się całkowicie. Zobacz, jak się zorganizować, by pierwsze dni z dzieckiem nie były pełne chaosu, jednym słowem, jak przetrwać pierwsze doby z noworodkiem.

 Jak ogarnąć poporodowy chaos po powrocie z dzieckiem do domu?
Autor: Getty images Jak ogarnąć poporodowy chaos po powrocie z dzieckiem do domu?

Pierwsze dni z noworodkiem w domu po powrocie ze szpitala zazwyczaj są najtrudniejsze. To czas, w którym musimy oswoić się z nową sytuacją, nauczyć się opieki nad dzieckiem i zaspokajania potrzeb noworodka. Jak podołać tej nowej życiowej roli już na samym początku i jak opanować chaos, który wdarł się w nasze spokojne dotąd życie?

Nikt nie oczekuje od świeżo upieczonych rodziców, że od pierwszych dni będą idealni. Początki bywają bardzo trudne i chaotyczne, jednak zastosowanie się do paru zasad pozwoli się rodzicom lepiej zorganizować i stworzyć najlepsze warunki dla swojego dziecka.

Spis treści

  1. Zapewnij sobie i dziecku spokój
  2. Zacznij wprowadzać rytuały
  3. Ucz od małego dobrych nawyków
  4. Zadbaj o wygodę w opiece nad noworodkiem
Objawy u noworodka, którymi nie warto się niepokoić

Zapewnij sobie i dziecku spokój

Trudno się nie denerwować, gdy niemowlę płacze, a my nie wiemy czego od nas oczekuje. Niestety, często jest to tzw. błędne koło. Im bardziej zdenerwowany rodzic, tym w większym stresie jest dziecko. Z tego powodu powinniśmy zrobić wszystko, by zminimalizować ryzyko nerwów i niepotrzebnego napięcia.

Aby zapewnić spokój dziecku, wstrzymajmy się z zapraszaniem gości do momentu, gdy dziecko oswoi się z nowym otoczeniem. Zrezygnujmy z zakupów z noworodkiem, ograniczmy niespodzianki. Nie przebierajmy dziecka kilka razy dziennie, nie zasypujmy go zabawkami, które i tak go nie interesują.

Sobie również zafundujmy święty spokój. Odłóżmy obowiązki domowe albo poprośmy o pomoc kogoś bliskiego. Jeśli zarywamy noce, odsypiajmy w dzień razem z dzieckiem i nie bierzmy do siebie wszelkich podręcznikowych rad, które wpędzają nas w kompleksy. Matczyna intuicja to podstawa.

Czytaj równieżNiemowlę nie chce spać: rytuały, które pomogą dziecku zasnąć

Język niemowląt: jak interpretować mowę ciała noworodka?

Zacznij wprowadzać rytuały

Rytuały są niezwykle ważne dla małego dziecka. To one pozwalają mu czuć się bezpiecznie, dlatego wyjątkowo o nie dbajmy – szczególnie w tych pierwszych dniach po powrocie ze szpitala. Ustalmy stałe pory na karmienie, usypianie, spacery i kąpanie. Dziecko szybko się przyzwyczai do narzuconego mu porządku dnia i będzie lepiej sypiać i jeść, co i na nas wpłynie pozytywnie.

Ucz od małego dobrych nawyków

Już od samego początku możemy zadbać o to, by nasze dziecko nabierało właściwych nawyków. Unikając niektórych błędów już na tym wczesnym etapie, ułatwiamy sobie życie w przyszłości.  Na przykład możemy od początku uczyć dziecko zasypiania poza naszymi rękami, bez bujania.

Wystarczy położyć dziecko w łóżeczku i być przy nim, głaskać je albo nucić kołysankę. Dobrze jest też przyzwyczaić noworodka do usypiania przy różnych odgłosach.

Chodzenie na palcach wokół śpiącego malucha, wyciszanie wszystkich sprzętów i szeptanie domowników to nie jest dobry pomysł na sen dziecka. Lepiej, by maluch przyzwyczaił się do spania w różnych warunkach (oczywiście w granicach rozsądku), by nie miał później problemów z zasypianiem.

Zadbaj o wygodę w opiece nad noworodkiem

Wygoda ma ogromne znaczenie. Ułatwiając sobie opiekę nad dzieckiem, pozwalamy sobie na odczuwanie większej satysfakcji z rodzicielstwa. Zadbajmy o wygodny kącik do przewijania dziecka, w którym wszystko będziemy mieć pod ręką. Łóżeczko z noworodkiem postawmy blisko naszego łóżka, byśmy nie musieli błądzić w nocy po pokoju.

Szykując kąpiel malucha, zadbajmy o komfort nasz i dziecka.  Jeśli łazienka jest zbyt ciasna i krępuje nam ruchy, kąpmy dziecko w kuchni lub pokoju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza