Co robić, by przyspieszyć poród?

poród w pozycji wertykalnej
fot.: Thinkstock
Poród w pozycji wertykalnej trwa zazwyczaj krócej niż ten w pozycji horyzontalnej.

Czasami akcja porodowa jakby stanęła w miejscu. Czy można ją jakoś przyspieszyć? Oczywiście, że tak! Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co robić, by przyspieszyć poród.

Pierwsza faza porodu polega na rozwieraniu się szyjki macicy. Następuje to w czasie regularnych i coraz silniejszych skurczów. Ten etap może trwać kilka, a niekiedy kilkanaście godzin – tak się dzieje wtedy, gdy akcja porodowa nagle zwalnia i szyjka przestaje się rozwierać. To trudny moment dla każdej rodzącej, która jest już wyczerpana fizycznie, zmęczona bólem i niecierpliwie czeka końca. Jak zaktywować poród i zmusić swój organizm do współpracy? Oto kilka naszych rad.

Czytaj również: Dziecko podczas porodu, czyli jak wygląda poród oczami dziecka

Co robić, by przyspieszyć poród? Przyjmij odpowiednią pozycję

W czasie pierwszej fazy porodu prawdopodobnie trochę leżałaś. Teraz jednak zdecydowanie powinnaś wstać, by pozwolić działać prawom fizyki. Pozycja wertykalna jest wskazana ze względu na siłę grawitacji – gdy stoisz dziecko automatycznie ciąży ku dołowi. Prawdopodobnie będziesz zbyt zmęczona, by ustać samodzielnie, dlatego zarzuć ramiona na szyję partnera i „zawiśnij” na nim, pochylając tułów ku dołowi (rozstaw szeroko nogi). W ten sposób również rozluźnisz mięśnie kręgosłupa i zmniejszysz ból pleców. Możesz też poprosić męża, by usiadł, a ty kucnij między jego nogami, „wisząc” na jego udach. Taka pozycja kuczna dodatkowo sprzyja rozwieraniu się szyjki przez naturalny rozkrok. Jeżeli z przyczyn medycznych lekarz chce, abyś nie wstawała, poproś go, by pozwolił ci chociaż usiąść.

Czytaj również: Szybki poród: co robić, gdy zaskoczy nas niespodziewany poród?

Co robić, by przyspieszyć poród? Poćwicz na piłce

Wielkie gumowe piłki to obowiązkowy sprzęt na każdej porodówce. Siedzenie na niej i wykonywanie prostych ruchów oraz ćwiczeń może znacząco przyspieszyć rozwieranie się szyjki. Najskuteczniejsze jest delikatne podskakiwanie – usiądź na piłce i odpychając się nogami od podłogi, sprężynuj na niej. Takie ćwiczenie sprzyja rozluźnianiu mięśni krocza. Możesz też kręcić biodrami, siedząc na piłce z rozstawionymi szeroko nogami. Dzięki temu główka dziecka obniża się i łatwiej wpasowuje w kanał rodny. Przy okazji takie ruchu są masażem szyjki macicy, który wyzwala skurcze i przyspiesza akcję porodową.  

Czytaj również: Jak szybko urodzić? 3 skuteczne sposoby na szybki poród

Co robić, by przyspieszyć poród? Idź na spacer

Chodzenie łączy w sobie zarówno zalety przyjmowania pozycji pionowej, jak i wykonywania ruchów biodrami, dlatego jeśli skurcze na chwilę ustały, przejdź się po pokoju lub szpitalnym korytarzu. W czasie spaceru dziecko zacznie uciskać szyjkę i przyspieszy jej rozwieranie się. Najlepiej jeśli w pobliżu są schody – wspinanie się na stopnie, zdaniem specjalistów, potęguje nacisk i zwiększa skuteczność chodzenia.

Chcesz poznać inne, naturalne sposoby na rzyspieszenie porodu? Sięgnij po marcowe "M jaka Mama"!

Aktualizacja: 2016-06-10 Publikacja: 2016-02-10
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.