Co robić, żeby urodzić w terminie?

2021-10-19 9:23

Co robić, żeby urodzić w terminie, czyli nie za wcześnie i nie za późno? Urodzenie w terminie jest ważne, bo przyjście na świat wcześniaka wiąże się z wieloma problemami. Z drugiej strony poród po terminie to dla młodej mamy duży stres. Przeczytaj, jak urodzić dziecko w terminie?

Co robić, żeby urodzić w terminie?
Autor: Getty images Co robić, żeby urodzić w terminie?

Poród po terminie oznacza urodzenia dziecka po 42. tygodniu ciąży, poród przedwczesny - przed 37. tygodniem. O porodzie w terminie mówimy wtedy, gdy malec przychodzi na świat między 38. a 42. tygodniem ciąży.

Co 15. dziecko w Polsce rodzi się przedwcześnie, w sumie to ok. 30 tysięcy dzieci rocznie. I choć medycyna poczyniła ogromne postępy w ratowaniu wcześniaków, to zawsze narodziny takiego maleństwa są dramatem.

Z drugiej strony poród po terminie również wiąże się z pewnym ryzykiem, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dlatego najlepiej urodzić w wyznaczonym terminie porodu, ale - oczywiście - nie od nas to zależy, kiedy maluszek postanowi wyjść na świat. Czy na pewno? Co zrobić, aby urodzić w terminie albo jak najbliżej tej daty? 

Spis treści

  1. Dlaczego poród przed terminem może być groźny?
  2. Dlaczego poród po terminie też jest ryzykowny? 
  3. Co robić, aby urodzić w terminie?

Dlaczego poród przed terminem może być groźny?

Aby nie stać się mamą wcześniaka, trzeba po prostu dbać o ciążę. Oczywiście, jest wiele przyczyn przedwczesnego porodu, na które kobieta ciężarna nie ma wpływu. Jednak neonatolodzy podkreślają, jak wiele też zależy od przyszłej matki. I biją na alarm, że są ciężarne, które swoje ciąże bardzo zaniedbują. 

Co ciekawe, przyczyną takiej postawy mogą być... duże możliwości współczesnej medycyny. Pewne badania w USA wykazały, że kobiety, które słyszą o ratowaniu skrajnie małych dzieci, czują się mniej zobowiązane do dbania o siebie. Efekt? Specjalna, nowa grupa wcześniaków rodzących się w 34.–35. tygodniu ciąży.

Może się wydawać, że wtedy już nie ma dużego ryzyka dla dziecka, tymczasem tych kilka tygodni brakujących do porodu w terminie to okres niezwykle intensywnego rozwoju mózgu. Każdy dodatkowy tydzień w macicy jest cenny i każda przyszła mama powinna o to walczyć, dbając o siebie.

Nie możesz zakładać, że „problem wcześniactwa mnie nie dotyczy”, bo nigdy nie ma takiej pewności. Trzeba zrobić wszystko, by go uniknąć. A można zrobić sporo.

Czytaj równieżJak wyliczyć TERMIN PORODU?

Ile tygodni TRWA CIĄŻA? Od kiedy liczy się POCZĄTEK CIĄŻY? Reguła Naegelego

Dlaczego poród po terminie też jest ryzykowny? 

Choć wydaje się to dziwne, poród po terminie wcale nie jest bezpieczniejszy od porodu przed datą wyznaczoną przez lekarza. Poród po terminie wiąże się z ryzykiem urodzenia bardzo dużego dziecka, co stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla mamy (ryzyko nacięcia krocza lub porodu przez cc), jak i maluszka (uszkodzenia okołoporodowe).

Dziecko które nie wyszło na świat po 42. tygodniu ciąży jest narażone na wydalenie smółki do płynu owodniowego, wzrasta też po tym czasie ryzyko urodzenia martwego dziecka.

Co robić, aby urodzić w terminie?

Otwórz galerię i sprawdź, co robić, aby urodzić w terminie.

Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?
Dobrze wiedzieć

CZYNNIKI RYZYKA porodu przedwczesnego:

  • wiek: poniżej 18 lub powyżej 35 lat
  • porody przedwczesne lub poronienia w wywiadzie
  • choroby: wady serca, niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, infekcje dróg rodnych i układu moczowego, zaburzenia tarczycy, cukrzyca
  • niewydolność szyjki macicy (skrócenie szyjki, rozwarcie ujścia wewnętrznego)
  • patologie łożyska (odklejanie się, łożysko przodujące)
  • krwawienia z macicy
  • wady macicy
  • palenie papierosów
  • odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami krótszy niż rok
  • niski status socjoekonomiczny
  • stres (stan przedrzucawkowy, ogólne zakażenie).

CZYNNIKI RYZYKA porodu po terminie:

  • pierwsza ciąża przenoszona
  • błędne obliczenie terminu porodu wynikające np. z nieregularnych cykli, 

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza