Czwarta faza porodu - urodziłam, to jeszcze nie koniec?

2021-12-28 14:00

Po przejściu trzech z czterech faz porodu jesteś szczęśliwa matką, mimo wszystko nie powinnaś jeszcze opuszczać sali porodowej. Na tym właśnie polega czwarta faza - przez dwie godziny powinnaś przebywać jeszcze pod opieką położnej. Lekarze muszą mieć pewność, że twój poród przebiegł prawidłowo.

Czwarta faza porodu
Autor: Getty Images Przez dwie godziny kobieta przebywa jeszcze pod opieką położnej. Lekarze muszą mieć pewność, że poród przebiegł prawidłowo.

Spis treści

  1. Co się dzieje podczas czwartej fazy porodu?
  2. Jak radzić sobie podczas czwartej fazy porodu?

Od kilkunastu minut jesteś mamą! Rozpoczyna się czwarta faza porodu, która polega na obserwacji mamy i dziecka przez lekarzy i położne. To również moment, kiedy trwa pierwszy kontakt kobiety z noworodkiem, tzw. kontakt "skóra do skory".

Co się dzieje podczas czwartej fazy porodu?

W czwartej fazie porodu lekarz lub położna zszyje krocze (jeśli zostało nacięte), będzie też obserwować, czy macica prawidłowo się obkurcza i czy krwawienie z dróg rodnych jest prawidłowe.

To, że dziecko jest wtedy z matką, a zwłaszcza próba przystawienia malucha do piersi, bardzo pozytywnie wpływa na obkurczanie się macicy i ograniczenie nadmiernego krwawienia.

Przede wszystkim jednak jest to chwila, gdy rodzi się więź między tobą a dzieckiem, dlatego powinno ono być cały czas przy tobie. Niestety, nie wszystkie polskie szpitale to respektują. Ale w niektórych dziecko jest z mamą nawet podczas zszywania krocza, nie zabiera się go też do kąpieli zaraz po porodzie.

Pamiętaj, że masz prawo domagać się tego, jeśli dziecko urodziło się w dobrej kondycji – należy do ciebie, nie do personelu.

Czytaj: Badania noworodka: pierwsze badania niemowlaka po narodzinach

Połóg: 10 objawów, które powinny niepokoić podczas połogu

Jak radzić sobie podczas czwartej fazy porodu?

  • Nie ruszaj się przy szyciu krocza - nie będziesz czuć bólu

Podczas szycia krocza bądź cierpliwa i staraj się nie ruszać. Nie powinnaś odczuwać bólu, ponieważ zostaniesz wcześniej znieczulona miejscowo.

  • Ciesz się z tego, co stało się twoim udziałem - zadbaj o dobre wspomnienia

Urodziłaś dziecko – masz powody do dumy i gratulacji! Ale przede wszystkim ciesz się, przeżywaj radość i szczęście z narodzin dziecka, miłości partnera, powiększenia się rodziny. Ten moment też będzie miał wpływ na to, jak będziesz wspominać poród.

  • Zapoznaj się z dzieckiem - pamiętaj, że to ważny moment dla was obojga

Patrz mu w oczy, dotykaj, obserwuj. Kontakt fizyczny i wzrokowy jest dla dziecka bardzo ważny już w tym momencie. Od początku otocz swoje dziecko miłością.

Czytaj: Pierwsze tygodnie z noworodkiem. Instrukcja postępowania z dzieckiem

Karmienie piersią: najważniejsze informacje dla mam o karmieniu piersią

Siara - pierwsze mleko mamy. Właściwości i wartości odżywcze siary

Jak przebiega poród

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza