Jak mąż może pomóc przy porodzie?

Mąż przy porodzie

Jeśli planujecie poród rodzinny, koniecznie zobaczcie nasz poradnik: jak mąż może pomóc przy porodzie. Specjalnie dla was przygotowaliśmy praktyczne porady (z rysunkami!), z uwzględnieniem faz porodu. Zobacz, jak wykorzystać siłę i czułe dłonie ukochanego w czasie porodu.

Zdaniem specjalistów i samych kobiet obecność ukochanego mężczyzny na porodówce jest dla rodzącej bardzo ważna. Najczęściej mówi się o tym w kontekście psychologicznym – mąż wspiera, dodaje otuchy, zagrzewa do walki, gdy kobieta zaczyna przeżywać kryzys. Podaje też wodę, ociera pot z czoła, pamięta o zabraniu aparatu fotograficznego, którym zrobi pierwsze zdjęcia dziecka. Ale partner może też służyć przyszłej mamie konkretną fizyczną pomocą. Przede wszystkim w przyjmowaniu odpowiednich pozycji w czasie skurczów. W jaki sposób i w których momentach porodu przyszły tata może być szczególnie pomocny?

Mąż przy porodzie to także wsparcie fizyczne

Aktywność w czasie porodu jest bardzo ważna dla jego przebiegu. Ruch przyspiesza przesuwanie się dziecka w dół kanału rodnego, a więc skraca czas trwania porodu. Na początku spacer po korytarzu, stanie czy skakanie na piłce nie jest dla przyszłej mamy problemem, ale w miarę upływu czasu, gdy kobieta odczuwa coraz większy ból i jest coraz bardziej zmęczona, pomoc partnera staje się nieodzowna. Może on podtrzymać kobietę, gdy jest zbyt wyczerpana, aby stać samodzielnie, podpierać ją, gdy siedzi na piłce, lub wykonać relaksujący masaż dolnej części pleców, który przyniesie jej ulgę w bolesnych skurczach, gdyż stymuluje znajdujące się tam nerwy dochodzące do narządów i mięśni miednicy. Pomoc przyda się też w przyjmowaniu bardziej skomplikowanych pozycji, które stymulują poród lub po prostu zmniejszają ból. Zadaniem silnych ramion męża jest wówczas podtrzymywanie kobiety w pozycji kucznej czy podciągnięcie jej, gdy próbuje już wstać. Ważną rolę odgrywa mężczyzna także w ostatnim etapie porodu, w czasie skurczów partych, gdy kobieta instynktownie wybiera najlepszą dla siebie pozę. Zapieranie się o partnera lub ściskanie dłoni zwiększa siłę parcia.

Pierwsza faza produ - pomoc męża na początku porodu - nieoceniona!

Pomoc partnera podczas stania
ONA: Jeśli nie masz siły na chodzenie lub skurcze są bardzo bolesne, stań przed partnerem i oprzyj ręce na jego ramionach lub szyi. Taka pozycja „wisząca” rozluźnia mięśnie pleców i zmniejsza ból wywołany skurczami macicy. Stojąc, możesz kręcić biodrami, aby przyspieszyć przesuwanie się dziecka w kanale rodnym.
ON: Podtrzymuj partnerkę, która się o ciebie opiera, tak aby przejąć na siebie ciężar jej ciała. Możesz objąć ją i przytulić, co na pewno doda jej otuchy i sił. Jeśli kobieta odczuwa ból pleców, możesz, stojąc w tej pozycji, delikatnie masować jej okolice krzyża i odcinka lędźwiowego.

Jak wspólnie radzić sobie w kolejnych etapach porodu? W czym jeszcze może pomóc Ci Partner? Zobacz w najnowszym numerze miesięcznik M jak mama str. 48

Wyrwijcie instrukcję i zabierzcie ze sobą na porodówkę!

 Oprócz tego w M jak mama znajdziesz także:

Kalendarz badań w 1. trymestrze

Co zrobić, żeby szybko urodzić?

TEST: czy to już poród?

Upewnij się, że twoje dziecko dobrze rośnie

25 pytań o pielęgnację niemowlaka

W najnowszym numerze miesięcznika M jak mama znajdziesz wiele ciekawych porad dla ciebie i twojego dziecka.

Aktualizacja: 2016-10-12 Publikacja: 2016-10-11
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.