Poród naturalny

Poród naturalny to niezwykłe wydarzenie w życiu młodych rodziców. Regularne skurcze porodowe są najwyraźniejszym sygnałem, że właśnie zaczyna się akcja porodowa. Po przyjeździe do szpitala czekają przyszłą mamę formalności.

Moment narodzin dziecka, to jedna z najbardziej niezwykłych chwil w życiu. Jest osobista i stanowi swego rodzaju przejście do nowego świata, w nieco zmienionej, większej rodzinie. Czy starsze dzieci powinny jednak być świadkami tych wydarzeń? Ta mama rodziła w towarzystwie swojej 7-letniej córki. „Interesuje się tematami medycznymi” - argumentuje kobieta na swoim TikToku.
Obecność przy porodzie własnego dziecka to dla wielu ojców oczywistość. Inni z kolei się tego obawiają - wszyscy znamy opowieści o tym, jak zobaczenie porodu partnerki zabija namiętność. Jak jest w rzeczywistości? Zdjęcia pokazujące poród od "drugiej" strony mogą zaskoczyć niejedną wieloródkę.
Skurcze przepowiadające to normalny objaw zaawansowanej ciąży i objaw zbliżającego się porodu. Są jednak przypadki, gdy odczuwalne skurcze przed porodem wcale nie są tymi przepowiadającymi i powinny wzmocnić naszą czujność. Przeczytaj, jak odróżnić skurcze przepowiadające (fizjologiczne) od skurczów sygnalizujących nieprawidłowości w przebiegu ciąży?
Znieczulenie zewnątrzoponowe jest jedną z farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego. Jest ono prawnie gwarantowane, jednak w wielu województwach właściwie się go nie wykonuje. Czy obowiązkiem kobiety jest upewnienie się, że w wybranej przez nią porodówce otrzyma znieczulenie?
Aktorka wspominając swój pierwszy poród wyznała, że do drzwi jej domu zapukali funkcjonariusze policji. Wszystko przez to, że zdecydowała się na poród w domu, a niepokojące krzyki zaniepokoiły jej sąsiadów.
Młoda mama otrzymała rachunek za poród w szpitalu. Był on na tyle wysoki, że musiała wrócić do pracy już kilka dni po porodzie, by spłacić całą należność. Do tej sytuacji doszło w Poznaniu.
"Afryka to jakiś inny kosmos" – mówi Monika Nowicka, położna która wróciła niedawno z misji medycznej w Zambii. Opowiada nam o ogromnej przepaści między ciężarnymi kobietami w tym kraju a mamami w krajach rozwiniętych - równocześnie wyrażając podziw dla ogromnej siły i determinacji Zambijek na macierzyńskiej drodze.
Te zdjęcia pokazują emocjonalny rollercoaster porodu. W jego trakcie pojawiać się może rezygnacja i płacz, złość i przekleństwa, ale też wzruszenie, ekscytacja i szczęście. Żadne z tych uczuć nie jest złe. Te mamy szczycą się swoimi porodowymi fotografiami na których emocje są nieocenzurowane. A my jesteśmy im wdzięczne za szczerość, która pozwala innym kobietom przeżyć poród po swojemu.
„Myślałam, że mam złamany kręgosłup” - pisze jedna z mam pod postem położnej o porodach "z pleców". Jak przekonuje ekspertka, skurcze "z pleców" zdarzają się częściej niż myślimy. "Oddychanie jest trudne, ale nie niemożliwe" - uspokaja i radzi, jak mądrze podejść do takiego porodu.
Wiele mam się nad tym w ogóle nie zastanawia, ale dla niektórych łożysko i pępowina to niezwykłe symbole więzi mamy z dzieckiem i pamiątka po życiu dziecka w łonie matki. Pewna mama zakopała swoje łożysko w ogródku po domowym porodzie. To niesamowite, co teraz robi w tym miejscu jej dziecko.
Choć od czasów naszych mam i babć, polskie porodówki wykonały ogromny postęp, to wciąż są miejsca, gdzie prawa kobiet rodzących nie są respektowane. Te mamy zdradziły szokujące szczegóły swoich porodów.
Poród to nie lada wyzwanie i wysiłek. Nic dziwnego, że w dobie internetu i mediów społecznościowych kobiety non stop podsyłają sobie pomysły na to, jak go ułatwić i przyspieszyć. Przydatne w porodzie, według niektórych rodzących jest chociażby lusterko. Dlaczego niektóre mamy pakują je do szpitalnej torby?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Po załatwieniu formalności przychodzi czas na badania: KTG, które mierzy siłę skurczów macicy i tętno płodu, oraz badanie ginekologiczne określające poziom rozwarcia szyjki macicy.

Zalety porodu naturalnego

Poród naturalny jest wyczerpujący fizycznie i bolesny, ale ma też swoje dobre strony. Wśród zalet porodu naturalnego wymienia się:

  • lżejszy okres połogu,
  • mniejsze ryzyko powikłań niż w przypadku porodu operacyjnego,
  • możliwość uczestniczenia w porodzie bliskich osób (poród rodzinny),
  • nawiązanie silnej więzi pomiędzy matką a noworodkiem, z którym mama ma bliski kontakt od razu po urodzeniu,
  • łatwiejszy początek laktacji.

Etapy porodu naturalnego

W przebiegu porodu naturalnego wyróżnia się trzy okresy:

  • okres rozwierania się szyjki macicy – skurcze porodowe trwają do momentu, gdy średnica otworu szyjki macicy będzie miała ok. 10 cm; ten okres porodu jest najdłuższy ze wszystkich;
  • okres parcia – na tym etapie noworodek wypychany jest przez skurcze parte na zewnątrz ciała matki;
  • urodzenie łożyska – ok. 15 minut po urodzeniu dziecka dochodzi zwykle do wydalenia łożyska.