Masaż szyjki macicy: sposób na wywołanie porodu

Masaż szyjki macicy: sposób na wywołanie porodu
fot.: photos.com
Masaż szyjki macicy: sposób na wywołanie porodu

Masaż szyjki macicy to jedna z metod na wywołanie porodu. Na czym polega masaż szyjki macicy? To badanie ginekologiczne w czasie którego lekarz odkleja dolną część pęcherza płodowego od ścian macicy. Aby można było zastosować tę metodę, lekarz musi znać położenie łożyska, a rozwarcie szyjki macicy musi być przynajmniej na palec.

Masaż szyjki macicy to dość nieprzyjemna i bolesna metoda wywoływania porodu, obecnie rzadko stosowana. Polega on na delikatnym otwarciu kanału szyjki i odklejeniu dolnego bieguna pęcherza płodowego od ścian macicy, dzięki czemu organizm rodzącej zostaje pobudzony do intensywniejszego wytwarzania hormonów, odpowiedzialnych za rozpoczęcie porodu.

Polecamy także: Jak wybrać ginekologa w ciąży

Jak przebiega masaż szyjki macicy?

Lekarz lub położna palcem masują szyjkę macicy, próbując otworzyć jej kanał i oddzielić dolną część pęcherza płodowego od ściany macicy.

Kiedy stosuje się masaż szyjki macicy?

Naturalne rozwarcie szyjki macicy wywołują skurcze porodowe, ale niestety, nie zawsze tak się dzieje i akcja porodowa czasami przestaje postępować. To właśnie w takiej sytuacji prowadzący poród decydują sie na masaż szyjki macicy, ale by go wykonać, potrzebują zgody rodzacej. Zadaniem masażu szyjki jest zmiękczenie i rozluźnienie szyjki oraz uelastycznienie i rozciągnięcie mięśni macicy. 

Masaż szyjki macicy: plusy

 • przyspiesza uzyskanie pełnego i koniecznego do przeprowadzenia akcji porodowej rozwarcia szyjki
 • pobudzając czynności skurczowe macicy skraca wydatnie czas porodu, a tym samym - pozwala na zmniejszenie stresu i cierpienia rodzącej
 • pozwala uniknąć konieczności wykonywania cesarskiego cięcia

Masaż szyjki macicy: minusy

 • ból podczas jego wykonywania, bo szyjka macicy jest mocno unerwiona
 • ewentualne powstanie mikrourazów na szyjce,
 • bardziej obfite krwawienia z szyjki,
 • większe ryzyko pęknięcia szyjki macicy
 • możliwość zaburzeń fizjologicznego procesu transformacji włókien mięśniowych macicy

Zobacz wideo: Rozwarcie szyjki macicy a przebieg porodu

Aktualizacja: 2016-11-01 Publikacja: 2012-02-16
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
 • forum_ico
  Posty: 4693
  Cześć dziewczyny! Mam już jedno... neira88
 • forum_ico
  Posty: 12825
  [B]czy sa jakies mamy liczace na lipiec... kolorowalala
 • forum_ico
  Posty: 1
  Witam . Chciałam się was zapytać czy... brzuszkowaja
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.