Objawy przedporodowe - kiedy i jak zaczyna się poród

Objawy porodu
fot.: thinkstockphotos.com
Objawy przedporodowe to nie tylko obniżenie brzucha, ale również huśtawki nastrojów.

Kiedy i jak zaczyna się poród? Jakie są objawy świadczące o zbliżaniu się porodu? To pytanie zadaje sobie wiele mam, obawiając się, że nie zdąży dotrzeć na czas do szpitala. Zbliżający się poród wywołuje jednak wiele trudnych do przegapienia symptomów. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę. Oto 7 charakterystycznych objawów przedporodowych.

Termin porodu wyliczony na podstawie badań lekarskich jest datą przybliżoną. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy dokładnie zacznie się poród.  Nie należy jednak martwić się, że urodzimy niespodziewanie w domu lub w sklepie. Takie historie zdarzają się niezmiernie rzadko, zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży.

Pierwsze objawy zbliżającego się porodu możemy zaobserwować już na kilka tygodni przed rozwiązaniem, inne wyprzedzają poród jedynie o kilka godzin. Dlatego też warto bacznie obserwować własne ciało.

Czytaj także: Co zabrać ze sobą do szpitala?

Objawy przedporodowe: obniżenie się brzucha

W ostatnich tygodniach ciąży, zwykle ok. 2 tygodni przed rozwiązaniem, dziecko obraca się główką w stronę ujścia macicy, przyjmując dogodną pozycje do porodu siłami natury. Brzuszek opuszcza się, tracąc kształt „piłeczki”. Dzięki takiemu ułożeniu dziecka, przyszła mama może znów swobodnie oddychać, ponieważ zmniejsza się ucisk na płuca. Niestety, nie brakuje również minusów takiego ułożenia dziecka. Większość kobiet odczuwa silne parcie na pęcherz i częstą potrzebę oddawania moczu. Niekiedy pęcherz jest tak mocno uciskany, że dochodzi do nietrzymania moczu. Problem ten na szczęście mija tuż po porodzie.

Objawy przedporodowe: wydzielina z pochwy

Wydzielina z pochwy staje się gęstsza i dużo bardziej obfita na kilka dni przed rozwiązaniem. Śluz może mieć też różowe lub czerwone zabarwienie, ponieważ podczas rozwierania i skracania się szyjki macicy pękają niektóre naczynka krwionośne. Takie plamienia zdarzają się najczęściej na kilka, kilkanaście godzin przed porodem.

Czytaj także: Czy poród boli? I czy zawsze boli?

Objawy przedporodowe: biegunka

Organizm stara się oczyścić przed porodem, aby pełne jelita nie stanowiły przeszkody w wypieraniu dziecka. Luźne i częste stolce pojawiają się najczęściej w dobie poprzedzającej zbliżający się poród. Jest to efekt działania prostaglandyn – substancji wytwarzanych w organizmie w początkowej fazie porodu.

Objawy przedporodowe: huśtawka nastrojów

Zmiany poziomu hormonów w organizmie wpływają na stan psychiczny ciężarnej kobiety. Na kilka dni przed porodem wiele kobiet odczuwa silną potrzebę przeprowadzenia gruntownych porządków, posegregowania dziecięcych ubranek i ponownego sprawdzenia, czy aby na pewno mamy wszystkie niezbędna dla siebie i naszej pociechy przybory. W działaniu przyszłej mamie nie jest w stanie przeszkodzić nawet sporej wielkości brzuszek. Jest to tzw. „syndrom wicia gniazda”, który w ostatnich dnia znacznie przybiera na sile. W dniu porodu kobieta może odczuwać niczym niepodyktowany niepokój, wyczerpanie i przygnębienie.

Czytaj także: Co robić, gdy poród zacznie się wcześniej?

Objawy przedporodowe: wydalenie czopu śluzowego

Przez cały okres ciąży ujście macicy zamyka gęsta warstwa lepkiego, zbitego śluzu, który tworzy coś podobnego do korka. Zadaniem czopu śluzowego jest ochrona wnętrza macicy przed napływem wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń, mogących stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Gdy szyjka macicy zaczyna się otwierać, ten naturalny „korek” zostaje wydalony na zewnątrz. Ciężko jednak na tej podstawie jednoznacznie określić na ile blisko jest poród, ponieważ wydalenie czopu następuje w okresie od kilku godzin do nawet dwóch tygodni przed rozwiązaniem.

Objawy przedporodowe: pęknięcie pęcherza płodowego

Najczęściej odejście wód płodowych następuje już w trakcie akcji porodowej, jednak u niektórych kobiet może następuje na kilka, a nawet kilkanaście godzin przed porodem. Przebicie pęcherza płodowego objawia się wypłynięciem wód płodowych przez pochwę. Płyn może sączyć się przez wiele godzin bądź zostać wydalony nagle, w całej swojej objętości. Ważne jest, aby nie przegapić momentu odejścia wód płodowych i nie pomylić go np. z popuszczaniem moczu, gdyż po pęknięciu pęcherza płodowego należy udać się do szpitala. Jeżeli akcja porodowa nie nadejdzie samoistnie, konieczne może okazać się wywołanie porodu przy użyciu środków farmakologicznych.

Czytaj także: Poród od A do Z. Te pojęcia, związane z porodem, powinnaś znać

Objawy przedporodowe: skurcze

Zwykle już na kilka tygodni przed porodem kobieta odczuwa tzw. skurcze przepowiadające. Są one krótkie i nieregularne, o różnym nasileniu. Ich zadaniem jest rozciągnięcie dna macicy tak, aby mogła się w nim osadzić główka dziecka. Tego rodzaju skurcze ustępują lub tracą na sile przy zmianie pozycji ciała.

Skurcze właściwe, pojawiające się jako początek akcji porodowej, odróżniają się regularnością. Trwają ok. 30–40 sekund i pojawiają się początkowo co 15–20 minut. Z czasem są coraz częstsze i coraz bardziej bolesne. Co ważne, ból odczuwany jest nie tylko w podbrzuszu, ale także w okolicy krzyżowe i niekiedy w nogach. Jeżeli skurcze są regularne, a odstępy między nimi skracają się, należy bezzwłocznie udać się do szpitala.

Aktualizacja: 2016-12-29 Publikacja: 2015-12-03
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.