Skurcze przed porodem: jak wyglądają? Jak liczyć skurcze porodowe?

Skurcze porodowe
fot.: thinkstockphotos.com
Skurcze porodowe pojawiają się częściej niż co 5 minut i są bolesne.

Jak przebiegają skurcze przed porodem? Jak liczyć skurcze porodowe? Czy zawsze ból przed porodem oznacza zbliżające się rozwiązanie? Dla większości przyszłych mam poród wiąże się z ogromnymi emocjami. Mimo, że z niecierpliwością wyczekujemy spotkania ze swoją pociechą, obawiamy się jednocześnie przebiegu porodu i bólu związanego ze skurczami porodowymi. Warto więc wcześniej dowiedzieć się jak przebiegają skurcze porodowe i w którym momencie najlepiej udać się do szpitala.

Pod koniec ciąży można zaobserwować kilka objawów zwiastujących zbliżające się rozwiązanie. Dziecko obraca się w dół, tak aby jego główka schodziła w stronę kanału rodnego. Możemy zaobserwować wyraźne obniżenie się brzucha i utratę jego wcześniejszego kształtu. Nie wcześniej niż kilka dni przed porodem następuje wydalenie czopu śluzowego, zamykającego dotychczas wnętrze macicy przed zanieczyszczeniami i szkodliwymi drobnoustrojami. U wielu kobiet pojawia się biegunka - organizm oczyszcza się, aby ułatwić przebieg akcji porodowej. Najbardziej charakterystycznym symptomem zbliżającego porodu są skurcze przepowiadające. Są to stosunkowo łagodne bóle, trwają ok. 15 – 20 sekund i występują nieregularnie. Nie nasilają się i ustępują samoistnie. Mogą spowodować rozwarcie szyjki macicy na szerokość 3 cm.

Czytaj także: Fazy porodu, czyli podróż dziecka na świat [3 FAZY]

Jak wyglądają skurcze porodowe?

Skurcze porodowe, pojawiające się w pierwszej fazie porodu, odczuwalne są jako bóle w okolicy krzyżowej i w podbrzuszu. Bóle przed porodem przypominają z początku silne dolegliwości menstruacyjne i nasilają się wraz z kolejnymi skurczami porodowymi. Ich zadaniem jest rozwarcie szyjki macicy na szerokość 10 cm. Od momentu pojawienia się pierwszych skurczów należy obserwować dynamikę czynności skurczowej, mierząc odstępy czasowe od momentu pojawienia się skurczu do chwili nadejścia kolejnego. Początkowo skurcze pojawiają się co ok. 15 minut i trwają 10- 15 sekund. Stopniowo nasilają się i wydłuża się czas ich trwania. U pierworódki pierwsza faza porodu trwa ok. 10 – 16 godzin, przy kolejnych porodach skraca się zazwyczaj do 8-9 godzin.

Skurcze przepowiadające poród: kiedy udać się do szpitala?

  • Jeżeli przerwy pomiędzy kolejnymi skurczami wynoszą 5 minut
  • Wydłuża się czas trwania skurczów
  • Są one coraz bardziej bolesne
  • Odeszły wody płodowe
  • Jeżeli zauważasz zmniejszenie nasilenia ruchów dziecka
  • Gdy czujesz silny niepokój i uznasz, że lepiej poczujesz się na porodówce

Czytaj także: Pocałunki w fazie parcia pozwalają uniknąć nacięcia krocza?

Co wydarzy się po dotarciu do szpitala?

Po przyjeździe do szpitala na początek czeka nas dopełnienie formalności. Należy mieć ze sobą całą dokumentację przebiegu ciąży i dokumenty tożsamości. Następnie lekarz oceni rozwarcie szyjki macicy, zmierzy ciśnienie i temperaturę. W dalszej kolejności zostanie wywołane badanie KTG, monitorujące akcję serca dziecka i czynność skurczową macicy. Jeżeli zapadnie decyzja o pozostaniu na oddziale, pacjentka zostaje poproszona o wypełnienie zgody na ewentualne badania i zabiegi. Należy również zdeklarować chęć zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego. Po dopełnieniu formalności przyszła mama zostaje przewieziona do sali porodowej, gdzie pozostaje pod opieką przydzielonej położnej.

Polecamy wideo: Co powinna zawierać wyprawka do szpitala? Podpowiada położna z Instytutu Matki i Dziecka

Aktualizacja: 2016-08-11 Publikacja: 2016-01-04
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.