Gdzie rodzić? 9 podpowiedzi, jak wybrać dobry szpital położniczy

2015-08-12 16:30

Gdzie rodzić? Który szpital położniczy wybrać? Nad tym zastanawia się każda kobieta w ciąży. Nic dziwnego - od tego, w jakim szpitalu będziesz rodzić, wiele zależy. A ponieważ są one bardzo różne, starannie wybierz ten, w którym urodzisz swoje dziecko. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by dokonać odpowiedniego wyboru. Przeczytaj 9 wskazówek!

porodówka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Szpitale położnicze w Polsce różnią się swoim podejściem do pacjentek, dlatego warto zastanowić się nad wyborem właściwej placówki.

Spis treści

  1. Gdzie rodzić? Dlaczego warto starannie wybrać szpital?
  2. 1. Czy rodząca jest traktowana podmiotowo?
  3. 2. W jakich warunkach odbywa się poród rodzinny?
  4. 3.  Jak wyposażona jest sala porodowa
  5. 4. Gdzie rodzić przy ciąży wysokiego ryzyka
  6. 5. Czy możliwy jest poród w wodzie i czy trzeba za niego zapłacić?
  7. 6. Jakie są szanse na ochronę krocza?
  8. 7. Na jakie sposoby łagodzenia bólu możesz liczyć?
  9. 8. Czy w szpitalu jest dostępne znieczulenie zewnątrzoponowe?
  10. 9. Czy będzie pomoc w nauce karmienia piersią?
  11. Ważne kryteria, gdzie rodzić:
  12. Polecamy wideo: jak wygląda sala porodowa

Gdzie rodzić? Dlaczego warto starannie wybrać szpital?

Urodzenie dziecka to jedno z najważniejszych życiowych doświadczeń, dlatego kwestii wyboru szpitala położniczego nie pozostawiaj przypadkowi. Poświęć trochę czasu na to, aby zorientować się, jakie są okoliczne porodówki. Młode mamy często skarżą się, że w szpitalu nie miały jednoosobowej sali porodowej – i są tym bardzo niemile zaskoczone. A taka jest rzeczywistość - wciąż są szpitale z tzw. traktami porodowymi, gdzie rodzące są oddzielone parawanami - ale przecież takie rzeczy można bez problemu sprawdzić wcześniej, by uniknąć przykrych niespodzianek! A to tylko jeden z przykładów.

Różnic między szpitalami położniczymi jest znacznie więcej, bo choć od 2011 r. mamy standard opieki okołoporodowej, to jedne szpitale realizują go w większym, a inne w mniejszym stopniu. Zanim dokonasz wyboru szpitala położniczego, najlepiej sprawdź, jak wygląda opieka w kilku okolicznych placówkach: popytaj o to znajome kobiety, które niedawno rodziły, wejdź na strony internetowe szpitali, czytaj na forach opinie kobiet, a w końcu pojedź tam osobiście. Wybierz miejsce, które w największym stopniu spełnia te wymogi, na których najbardziej ci zależy. Podpowiadamy, o co warto pytać i na co zwracać uwagę.

>> Przeczytaj również, jakie prawa ma rodząca w Polsce

>> Szpitale położnicze w Polsce - baza szpitali, poznaj opinie, dodaj opinię

1. Czy rodząca jest traktowana podmiotowo?

Zgodnie ze standardem opieki, osoby opiekujące się rodzącą powinny z nią ściśle współpracować: dokładnie o wszystkim informować i nie podejmować żadnych interwencji bez jej zgody. W normalnym, niezagrożonym porodzie to rodząca kobieta powinna decydować np. o tym, czy chce mieć wykonaną lewatywę przed porodem, w jakiej pozycji ma rodzić, czy chce podania środków łagodzących ból itd. Dobrym sposobem, by sprawdzić, czy personel liczy się ze zdaniem pacjentek, jest zapytanie w szpitalu położniczym, jak traktuje się tam plan porodu przywieziony przez rodzącą.

2. W jakich warunkach odbywa się poród rodzinny?

Obecnie poród rodzinny – męża, siostry, przyjaciółki – nie jest już żadnym luksusem, tylko prawem każdej rodzącej kobiety. Powinien to zapewnić każdy szpital, i nie może za to pobierać dodatkowych opłat. Niestety, część szpitali żąda opłat np. za specjalny strój dla osoby towarzyszącej – sprawdź, jakie są to kwoty. Jeszcze ważniejsze jest, czy taki poród odbywa się w sali jedno- czy wieloosobowej, bo  w tym drugim przypadku nie będzie pełnej intymności i komfortu.

>> Dowiedz się również, jak opanować lęk przed porodem

3.  Jak wyposażona jest sala porodowa

Warto szukać takiej sali porodowej, w której można skorzystać z wanny lub prysznica, a także sprzętów ułatwiających radzenie sobie ze skurczami czy przyjęcie wygodnej pozycji. Są to np. duże piłki, na których można siedzieć, kołysząc biodrami, worki sako, materace na podłodze, drabinki przy ścianie. Albo stołki porodowe do rodzenia w pozycji wertykalnej. Wyposażenie sali sporo mówi też o podejściu personelu do porodu, bo jeśli są tam materace, drabinki, czy liny - to raczej po to, aby z nich korzystać; możliwy jest więc poród aktywny.

Dobrze wiedzieć

4. Gdzie rodzić przy ciąży wysokiego ryzyka

W pełni swobodny wybór szpitala masz tylko wtedy, gdy twoja ciąża nie była zagrożona i niskie jest ryzyko powikłań - a więc czeka cię normalny, poród naturalny. Gdy jesteś w ciąży wysokiego ryzyka, to nie w każdym szpitalu możesz rodzić, a tylko w wyspecjalizowanych i lepiej wyposażonych ośrodkach – z tzw. II lub III stopniem referencyjności.

5. Czy możliwy jest poród w wodzie i czy trzeba za niego zapłacić?

Poród w wodzie oferują go tylko nieliczne szpitale, wyposażone w specjalną wannę. Znaczną część porodu rodząca spędza właśnie w niej, i tam też rodzi się dziecko: wprost do wody. Taki poród jest odczuwany zwykle jako mniej bolesny, a przy tym krócej trwa okres parcia. Niektóre szpitale pobierają za to dodatkową opłatę, ale nie wszystkie. Niestety są też placówki, w których w praktyce trudno z tej wanny skorzystać, bo personel zniechęca do tego pod byle pretekstem (taki poród wymaga ściślejszego nadzoru). Upewnij się, czy w szpitalu faktycznie można rodzić w wodzie, czy to tylko chwyt marketingowy.

Sprawdź, jak wygląda poród w wodzie? Czym się różni od standardowego?

6. Jakie są szanse na ochronę krocza?

Nacinanie krocza to zabieg, który  nie powinien być to wykonywany rutynowo. Wciąż niestety tak się dzieje w wielu szpitalach. Dlatego jeśli jest to dla ciebie sprawa ważna, poszukaj szpitala, w którym położne nacinają krocze tylko wówczas, gdy jest to naprawdę konieczne. Do ochrony krocza potrzebna jest przede wszystkim dobra wola, ale również pewne umiejętności.

7. Na jakie sposoby łagodzenia bólu możesz liczyć?

Jeśli masz niską tolerancję na ból, w wyborze szpitala kieruj się tym, jakie sposoby łagodzenia bólu są tam dostępne. W pierwszej kolejności możesz wypróbować metody niefarmakologiczne, dlatego byłoby dobrze, żebyś mogła korzystać z wanny, prysznica czy piłki porodowej. Niektóre szpitale proponują muzykoterapię i aromaterapię, ale one raczej niewiele pomogą. Lepsze będą: urządzenie TENS i wdychanie podtlenku azotu. TENS poprzez łagodną elektrostymulację blokuje przesyłanie do mózgu impulsów bólowych – metodę tę oferują niektóre szpitale. Więcej jest takich, w których dostępny jest gaz rozweselający – warto z niego skorzystać.

8. Czy w szpitalu jest dostępne znieczulenie zewnątrzoponowe?

Znieczulenie zewnątrzoponowe to najbardziej skuteczna metoda na ból porodowy. Niestety, na razie w niewielu szpitalach jest ono dostępne na życzenie rodzącej. Są jednak takie placówki, gdzie można je otrzymać (za dodatkową opłatą lub bezpłatnie), więc jeśli bardzo zależy ci na znieczuleniu, to wybierz szpital, który je gwarantuje.

9. Czy będzie pomoc w nauce karmienia piersią?

Obecnie każdy szpital powinien promować karmienie piersią, a więc także zapewnić rzetelny instruktaż, ale w praktyce bywa z tym różnie. Tylko niektóre szpitale oferują pomoc profesjonalnej doradczyni laktacyjnej. Jeśli więc karmienie piersią jest dla ciebie priorytetem, szukaj takiego szpitala, bo fachowa pomoc jest bezcenna.

>> Wyjaśniamy, w czym ci pomoże doradca laktacyjny

Ważne kryteria, gdzie rodzić:

  • Bliskość szpitala od domu. Nie wybieraj porodówki tylko dlatego, że jest najbliżej. Jeśli w okolicy działa szpital, który cieszy się znakomitą opinią, to warto go brać pod uwagę, nawet gdy leży 50–60 km od twojego domu. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś będzie cię tam mógł zawieźć samochodem.
  • Pracuje tam twój lekarz prowadząAcy ciążę. Nie ma jednak gwarancji, że będzie on przy twoim porodzie, np. jeśli będziesz rodzić w nocy. Poza tym podczas normalnego porodu rodzącą zajmuje się głównie położna.
  • Placówka jest świeżo po remoncie. Zawsze przyjemniej jest przebywać w nowych, ładnych wnętrzach niż w starych i zniszczonych, ale jeśli w szpitalu króluje rutyna i nie ma tam przyjaznej wobec rodzących atmosfery, to sam remont niewiele tu pomoże – taki szpital lepiej omijać.

Polecamy wideo: jak wygląda sala porodowa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza