TENS: elektrostymulacja łagodzi bóle porodowe. Na czym polega?

2015-07-15 12:31

Metoda łagodzenia bólu porodowego TENS to bezinwazyjna i bezpieczna elektrostymulacja, która może być stosowana podczas I i II fazy porodu. Choć w Polsce metoda ta dopiero raczkuje, w wielu krajach na świecie jest powszechnie stosowanym sposobem walki z bólem podczas porodu. Na czym polega TENS?

TENS
Autor: thinkstockphotos.com TENS łagodzi bóle porodowe przez elektrostymulację.

Spis treści

  1. Co to jest TENS?
  2. Jak działa TENS?
  3. Kiedy można stosować elektrostymulację w porodzie?

Metoda elektrostymulacji TENS wykorzystywana przy porodzie znana jest już od lat 70. ubiegłego wieku. To wtedy po raz pierwszy przeprowadzono badania potwierdzające skuteczność tego sposobu łagodzenia bólu porodowego. Pierwszym krajem, który wprowadził metodę TENS przy porodzie, była Szwecja. Później dołączyły do niej: Wielka Brytania, Niemcy, USA i Holandia, które do dziś z powodzeniem stosują elektrostymulację do łagodzenia bólu w porodzie. Szczególnym „ambasadorem” tej metody jest Wielka Brytania. W brytyjskich szpitalach z TENS korzysta około 400 tysięcy rodzących rocznie. W Polsce można ją spotkać na nielicznych oddziałach porodowych, częściej urządzenia TENS kupują i przynoszą na poród same kobiety, gdyż dostęp do takiego sprzętu jest bardzo łatwy.

Czytaj także: >> Poród z gazem: czyli podtlenek azotu jako metoda łagodzenia bólu porodowego >>

Co to jest TENS?

Najprościej mówiąc, TENS określa metodę blokowania bólu przez prąd elektryczny o niskim natężeniu. Elektrostymulacja opiera się na niewielkim urządzeniu wielkością przypominającym telefon komórkowy. Mechanizm składa się ze stymulatora oraz elektrod, które przykleja się do skóry w okolicach kręgosłupa (odcinek lędźwiowy), a także pilota, który steruje urządzeniem. Urządzenie generuje impulsy elektryczne o niskiej częstotliwości od 1 do 150 Hz. Jest to bardzo bezpieczna dawka prądu, ale jednocześnie bardzo skuteczna. Nie wywołuje skutków ubocznych i dlatego jest dobrą alternatywą dla farmakologii przeciwbólowej.

Jak działa TENS?

Rodząca samodzielnie steruje urządzeniem przy pomocy pilota, naciskając przycisk wysyłający impulsy do elektrod na początku bolesnego skurczu i regulując jego częstotliwość. Impuls elektryczny dociera do ciała i blokuje przekazywanie bodźca bólowego do mózgu. Jednym słowem, informacja o bólu nie dociera do mózgu rodzącej, więc ta go nie odczuwa. Dzieje się tak, gdyż impuls czuciowy, jaki dostarcza systemowi nerwowemu prąd, staje się silniejszy od naturalnego bodźca bólowego. Oszukany system nerwowy do mózgu wysyła więc informację o odczuwaniu prądu, a nie bólu.

W zamian kobieta zwykle czuje delikatne mrowienie. Oprócz blokowania sygnału bólowego przed dotarciem do mózgu, elektrostymulacja TENS pobudza również wydzielanie endorfin czyli hormonów szczęścia. Te dodatkowo wspierają kobietę w walce z bólem.

Czytaj także: >> Jak opanować lęk przed bólem porodowym? >>

Kiedy można stosować elektrostymulację w porodzie?

Choć elektrostymulacja TENS nie jest powszechnie stosowana w polskich szpitalach, zwykle placówki zgadzają się na użytkowanie urządzeń przez rodzące, jeśli one same się w nie wyposażą. Urządzenia TENS można łatwo kupić, ale też i wypożyczyć. Obowiązkowo przed zastosowaniem elektrostymulacji należy przeczytać instrukcję oraz wszelkie wytyczne. Choć metoda elektrostymulacji jest bezpieczna, istnieją wyjątki, gdy jej stosowanie nie jest wskazane. Metody TENS nie mogą stosować kobiety w pierwszym i drugim trymestrze np. do łagodzenia bólów ciążowych. Może to grozić przedwczesnym porodem. Elektrostymulacji nie mogą również stosować kobiety ze wszczepionym rozrusznikiem serca, a stosowanie TENS przez osoby z uszkodzonym mięśniem sercowym, arytmią, padaczką czy chorobami psychicznymi wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza