Wybór położnej: w ciąży, w czasie porodu i w połogu

położna
fot.: Thinkstock
Wyboru położnej można dokonać za pomocą deklaracji.

Jak wybrać położną, jakie ma prawa przyszła mama. Przyszłym mamom towarzyszy wiele obaw związanych z porodem. Obawiają się przede wszystkim bólu, ale również tego, w jaki sposób zostaną potraktowane w szpitalu i jaka opieka zostanie im tam zapewniona. Dlatego kluczową kwestią dla wielu z nich jest wybór położnej. 

Położna jest zawodem znanym od zawsze - za każdym razem, gdy rodził się człowiek, jej pomoc była przyszłej mamie bardzo potrzebna. O położnych wspomina się już w Starym Testamencie (jako o kobietach, które posiadają dar "zgrabnych rąk"), położną była również matka słynnego filozofa - Sokratesa. Jakie zadania wykonuje położna XXI wieku i na czym polega wybór położnej?

Polecamy też

Wybór położnej: w jaki sposób się go dokonuje?

Położna pomaga przyszłym rodzicom już na etapie oczekiwania na dziecko. Jednak najczęściej ciężarne w ogóle o tym nie wiedzą i położną spotykają dopiero na sali porodowej lub mają z nią do czynienia na zajęciach w ramach szkoły rodzenia. Tymczasem każda przyszła matka ma prawo do bezpłatnego wyboru położnej. Spotkania są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a warunkiem, który należy spełnić, by móc z nich skorzystać, jest wypełnienie odpowiedniej deklaracji, podobnej do tej, jaką wypełniamy, wybierając lekarza. Wzór deklaracji kobieta otrzyma w swojej przychodni. Co ważne, położna nie musi pracować w tej samej przychodni, co wybrany wcześniej lekarz. Przed wyborem warto więc zastanowić się nad swoją decyzją, zapytać znajome kobiety, która położna się sprawdziła w ich przypadku, zapoznać z opiniami o tym, jak dana osoba pracuje. Podczas wyboru nie obowiązuje więc rejonizacja, jednak może się zdarzyć, że dana deklaracja i dany wybór położnej nie zostaną przyjęte, np. ze względu na zbyt dużą odległość dzielącą położną i ciężarną. Warto też wiedzieć, że raz wybraną położną można zmienić - dwukrotna jej zmiana jest bezpłatna (raz w ciągu pół roku), jeśli kobieta chce zmienić położną po raz trzeci, jej decyzja zostanie przyjęta, jednak będzie musiała zapłacić za to 80 zł.

Co więcej, każdej przyszłej mamie przysługuje możliwość bezpłatnych spotkań z położną. Około 20. tygodnia ciąży lekarz powinien poinformować o tym kobietę. Od 21. do 31. tygodnia takie spotkania odbywają się raz w tygodniu, a po 32. tygodniu ciąży - dwa razy w tygodniu.

Nie przegap

Wybór położnej: położna w szpitalu

Szczególnie ważna jest rola położnej podczas porodu. Niestety, nie ma możliwości bezpłatnego wyboru położnej w danym szpitalu. Dlatego też przed wyborem konkretnej placówki warto dowiedzieć się, jakie położne tam pracują i jakie doświadczenia mają kobiety, które w niej rodziły. Jeśli jednak kobieta uczestniczy w zajęciach szkoły rodzenia przy danej placówce, pozna osoby w nim pracującem, z którymi może przyjąć zasady działania w trakcie porodu. Być może termin i godzina porodu wypadną akurat w momencie, gdy preferowana przez kobietę położna będzie miała dyżur.

Kobieta może także skorzystać z odpłatnych usług wybranej przez siebie, niezależnej położnej. Warto jednak pamiętać, by przed porodem zapytać  w szpitalu, czy zgadza się on na jej pojawienie się podczas porodu. Położna niezależna asystuje w porodzie, czuwając nad jego przebiegiem. Ta sama położna może prowadzić ciążę od samego początku, co na pewno ułatwi paniom współpracę już podczas samego porodu. Położnych niezależnych jest jednak cały czas w Polsce niewiele - zaledwie 20.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia wyboru położnej w prywatnych placówkach. Tam panuje najczęściej dowolność, za którą należy jednak, w zależności od kliniki, oferowanych usług i miasta, w którym placówka się znajduje, zapłacić. Zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Nie przegap

Wybór położnej: opieka po porodzie

Również po porodzie nad młodą mamą i noworodkiem czuwa położna środowiskowa. Pojawia się ona na tzw. wizytach patronażowych, które odbywają się w trakcie 2 pierwszych miesięcy życia dziecka. Do pierwszej z wizyt musi dojść w ciągu 48 godzin od momentu zgłoszenia narodzin dziecka. Najczęściej kobietę odwiedza osoba, z którą ta spotykała się już wcześniej i którą sama wskazała podczas wyboru położnej w deklaracji jeszcze w trakcie ciąży.

Czas porodu to wyjątkowy okres dla kobiety. Na szczęście w Polsce odeszliśmy od zamkniętych oddziałów położniczych. Dzięki temu kobiety mogą liczyć na wsparcie partnerów, rodziny, czy koleżanek. Na porodówkach zaczęła pojawiać się także doula. Kim jest? Jakie są różnice między doulą a położną ? Na te pytanie odpowiadają nasi eksperci - doula Izabela Sztandera oraz starsza położna Nikoleta Broda ze Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2016-04-05
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.