Zabezpiecz zdrowie i życie dziecka już podczas porodu!

pkbm

Przygotowując się do przyjścia na świat dziecka, często skupiamy się przede wszystkim na rzeczach materialnych. Wózek, łóżeczko, remont pokoju… To wszystko daje nam wiele radości i sprawia, że z jeszcze większą niecierpliwością czekamy na rozwiązanie. Ale prawdą jest, że dla każdego przyszłego rodzica najważniejsze jest to, żeby dziecko przyszło na świat zdrowe, było szczęśliwe i żebyśmy jako rodzice nigdy nie zawiedli. Na pewne wydarzenia, które mogą się zdarzyć w przyszłości, można się w pewnym stopniu zabezpieczyć, trzeba tylko wiedzieć jak.

Jak zabezpieczyć zdrowie i życie dziecka?

Możemy zabezpieczyć przyszłe zdrowie i życie dziecka i jego rodzeństwa poprzez zabezpieczenie krwi pępowinowej podczas porodu. Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste, które podobnie jak komórki szpiku kostnego mogą być przeszczepiane w celu leczenia ciężkich chorób. Działanie komórek macierzystych, choć wydaje się istną magią, jest dość proste. W każdym żywym organizmie, systematycznie – przez całe życie – powstają nowe komórki, które następnie dojrzewają, różnicują się w komórki bardziej wyspecjalizowane, a na koniec – po ściśle określonym czasie, zapisanym w ich materiale genetycznym – obumierają. Komórkami, które dostarczają nowych komórek w miejsce obumarłych, są odpowiednie komórki macierzyste. Powstać z nich może zarówno płytka krwi, mięsień, jak i nerw. Dzięki tym właściwościom wykorzystuje się je w leczeniu.

Co daje bankowanie krwi pempowinowej z komórek macierzystych?

Pobierając krew pępowinową i bankując zawarte w niej komórki macierzyste, zyskujemy dostęp do terapii z ich użyciem. Istotą rodzinnego bankowania krwi pępowinowej jest możliwość użycia tych komórek w leczeniu dziecka lub jego rodzeństwa. Jeśli w rodzinie wydarzy się ciężka choroba, będą większe szanse na jej wyleczenie.

Dobrze wiedzieć

Mity na temat krwi pępowinowej

  • Pobierając krew pępowinową, zabieramy ją dziecku...

Nie. Procedura pozyskiwania krwi pępowinowej nie zaburza naturalnego przebiegu porodu. Krew jest pobierana już po odcięciu pępowiny – i tylko ta jej część, która w niej została. Jeśli nie zostanie pobrana, trafi wraz ze sznurem pępowiny do utylizacji. Sama procedura trwa kilka minut, nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Nie wymaga znieczulenia i jest bezbolesna zarówno dla matki, jak i dziecka.

  • Krew pępowinową wykorzystuje się w leczeniu bardzo rzadkich chorób...

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej wykorzystuje się w leczeniu około 80 ciężkich chorób onkologicznych, hematologicznych i immunologicznych. Wśród tych chorób są choroby, o których słyszymy rzadko, ale są też białaczki czy chłoniaki, o których słyszał każdy.

  • Pobieranie krwi pępowinowej jest bardzo drogie...

Koszt bankowania to ok. 2000 zł jednorazowej opłaty okołoporodowej oraz abonament roczny płatny raz w roku w wysokości ok. 500 zł (pierwszy raz – rok po porodzie).

  • Nie wiadomo, czy za kilka lat zamrożona krew będzie się nadawać do użycia...

Najstarsze zamrożone próbki komórek macierzystych z krwi pępowinowej mają 25 lat. Po ich rozmrożeniu okazało się, że mają te same właściwości, co przed zamrożeniem. To pozwala założyć, że czas nie wpływa negatywnie na materiał i nie ma obawy, że będziemy przechowywać coś, co okaże się niezdatne do użytku.

  • Krew pępowinowa nie będzie mogła zostać użyta do leczenia dziecka, od którego została pobrana...

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą służyć zarówno dziecku, jak i jego rodzeństwu (pod warunkiem wystąpienia wystarczającej zgodności tkankowej). Komórki macierzyste z krwi pępowinowej były już wielokrotnie i z sukcesem podawane osobom, od których zostały pobrane.

  • Nie można pobierać krwi pępowinowej w przypadku cesarskiego cięcia...

Fałsz. Pozyskanie krwi pępowinowej jest  możliwe w przypadku porodu naturalnego i cesarskiego cięcia. Co więcej – także w ciąży mnogiej.

Uwaga! Specjalnie dla czytelniczek „M jak Mama” na hasło MAMA24 specjalna zniżka: 550 zł + pakiet Transplant Assistance Gratis! Oferta ważna do końca marca 2017 r.

Świadomi rodzice

Warto poświęcić trochę czasu, żeby się zapoznać z informacjami na ten temat, aby w pełni świadomie podjąć decyzję odnośnie do tego, czy chce się zabezpieczyć ten bezcenny materiał. O tym, że jest to ważna decyzja, świadczy m.in. rezolucja Parlamentu Europejskiego z 2012 roku, mówiąca o tym, że wszyscy przyszli rodzice oczekujący dziecka powinni zostać poinformowani o możliwości zabezpieczenia komórek macierzystych podczas porodu (pełna treść rezolucji dostępna jest m.in. na stronie internetowej: https://www.pbkm.pl/informacje-naukowe). Niestety w Polsce nadal nie jest to standardem.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.pbkm.pl oraz Stowarzyszenia na rzecz Deponowania i Wykorzystywania Komórek Macierzystych EuroCord (www.krewpepowinowa.pl).

MASZ PYTANIA?

Zadzwoń na infolinię PBKM: +48 608 200 777

Aktualizacja: 2017-03-01 Publikacja: 2017-03-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: Polski Bank Komórek Macierzystych
Polski Bank Komórek Macierzystych
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.