Znieczulenie podczas porodu – jakie nowe możliwości mają ciężarne

Znieczulenie bólu porodowego
fot.: thinkstockphotos.com
Hipnoterapia przy porodzie działa wtedy, gdy uwolnimy się od uczucia lęku przed bólem porodowym.

Jest coraz więcej metod znieczulenia porodu. Obok tradycyjnych, takich jak znieczulenie zewnątrzoponowe, istnieje wiele niefarmakologicznych sposobów znieczulenia. Hitem jest obecnie znieczulenie gazem rozweselającym (tlen z dodatkiem podtlenku azotu) i TENS.

Znieczulenie podczas porodu - gaz rozweselający

Gaz ten to po prostu tlen z dodatkiem podtlenku azotu (NO2). Jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia, nie zaburza akcji porodowej, a także nie działa rozkurczowo. Dzięki NO2 pierwszy okres porodu staje się dużo przyjemniejszy i łatwiejszy do zniesienia, a przyszła mama ma zdecydowanie lepszy nastrój i czuje się spokojniejsza. Gaz rozweselający można podać każdej pacjentce, która nie jest silnym alergikiem i nie znajduje się w stanie skrajnego wyczerpania. NO2 kobieta dozuje sobie sama – średnio po ok. 4-5 wdechach zaczyna odczuwać znaczną poprawę nastroju. Skutkiem ubocznym działania gazu mogą być lekkie zawroty głowy. W Polsce coraz więcej szpitali oferuje swoim pacjentkom tą właśnie metodę uśmierzania bólu podczas akcji porodowej.

Polecamy też

Znieczulenie podczas porodu - stymulacja nerwów za pomocą TENS

TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) to przezskórna stymulacja nerwów. Metoda ta jest stosowana głównie w Wielkiej Brytanii, choć moda na TENS powoli dociera również do polskich szpitali. TENS to niewielkie urządzenie z czterema elektrodami, które przykleja się do pleców pacjentki. Przez elektrody przechodzi delikatny impuls elektryczny, który wywołuje uczucie łaskotania lub mrowienia. Rodząca może sama kontrolować natężenie prądu, tak by osiągnąć oczekiwany efekt.
Brytyjskie badania dowodzą, iż w przypadku aż 80 proc. porodów z zastosowaniem TENS, doszło do zmniejszenia odczucia bólu oraz skrócenia czasu pierwszej fazy porodu. TENS nie wywołuje żadnych skutków ubocznych i jest w pełni bezpieczny dla rodzącej oraz jej dziecka. Urządzenia nie powinny stosować kobiety uskarżające się na żylaki na nogach lub hemoroidy, mające rozrusznik serca, silną arytmię serca lub epilepsję.

Sprawdź, jaką jesteś ciężarną!

Znieczulenie podczas porodu - poród w hipnozie

Lekarze już dawno temu doszli do wniosku, że hipnoza może mieć korzystny wpływ na przebieg porodu i bardzo pomóc młodej mamie. Hipnoza bowiem to stan silnej koncentracji, podczas której pobudzony zostaje prawy zakręt przedczołowy, a osłabiona praca wzgórza, kory czuciowej i wyspy - trzech ważnych obszarów kory mózgowej. Do wzgórza trafiają m.in. komunikaty o bólu, a ponieważ w wyniku hipnozy w tych rejonach sygnały bólu są osłabione, pacjentka zdecydowanie słabiej go odczuwa. Dodatkowo w czasie seansu wprowadza się pewne sugestie – np. że rodząca znajduje się w pięknym miejscu, na plaży lub romantycznej wyspie, a nie białej sali porodowej. Dzięki temu kobieta staje się dużo bardziej spokojna, a jej mięśnie rozluźniają się, co znacznie ułatwia poród.

źródło: www.poradnikzdrowie.pl Aktualizacja: 2016-06-30 Publikacja: 2016-06-30
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.