Znieczulenie ZEWNĄTRZOPONOWE podczas porodu. Co się dzieje, gdy zostanie podane ZBYT WCZEŚNIE? [FILM]

2014-05-23 11:28

Poród jest dla kobiet tak traumatycznym przeżyciem, że wiele z nich nie wyobraża sobie nie skorzystać ze znieczulenia. Znieczulenie zewnątrzoponowe jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, pod warunkiem, że zostaje podane w odpowiednim momencie. Co się stanie, gdy zastrzyk zostanie wykonany zbyt wcześnie?

Poród
Autor: thinkstockphotos.com Znieczulenie zewnątrzoponowe jest wskazane, kiedy mama cierpi na astmę, cukrzycę, padaczkę.

Znieczulenie zewnątrzoponowe cieszy się wśród rodzących największą popularnością. Jest skuteczne, uśmierza ból i zwykle nie powoduje komplikacji. W niektórych sytuacjach jest wręcz wskazane, np. kiedy mama cierpi na astmę oskrzelową, cukrzycę, padaczkę albo nadciśnienie.

Czytaj także: Jakie są przeciwskazania do wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego?

Aby znieczulenie zewnątrzoponowe zadziałało skutecznie, powinno zostać podane w odpowiednim momencie. - Podane zbyt wcześnie powoduje, że poród robi się bezbolesny, ale jest znacznie dłuższy - mówi lekarz Tomasz Zając.

Może również powodować komplikacje w czasie drugiej fazy porodu - kobieta nie czuje, kiedy ma ból party i prze na komendę. - Niestety, w takich sytuacjach częściej trzeba wykonywać zabiegi kleszczowe albo z próżnociągiem - tłumaczy.

Znieczulone są dwie osoby

Nie wolno również zapominać, że znieczulenie zewnątrzoponowe działa nie tylko na mamę, ale również na dziecko. Można rozpoznać, kiedy zostało podane zbyt wcześnie, np. obserwując kolor wód płodowych - w takiej sytuacji stają się zielone. Zbyt wczesny zastrzyk powoduje również różne reakcje u dziecka, np. spadek tętna albo słabsze ruchy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza