Bezpieczeństwo w sieci

Co dziesiąty internauta to dziecko w wieku od 7–14 lat. Postaraj się, by nic mu nie zagrażało.

Internet dokonał przełomu w sposobie komunikowania się i szybkości wymiany informacji. To stworzyło nie tylko nowe możliwości, ale również zagrożenia, na które narażeni są jego użytkownicy.

Dzieci w świecie internetu

Z internetu korzystają też dzieci. – Zdarza się często, że rodzicom brakuje wiedzy na temat internetu, możliwości, jakie otwiera przed dziećmi, ale także zagrożeń, jakie niesie nierozważne korzystanie z jego zasobów. Bez tej wiedzy rodzice nie będą w stanie bezpiecznie wprowadzić dziecko w wirtualną rzeczywistość, ale też nie będą mogli monitorować, w jaki sposób korzysta ono z globalnej sieci, jakie strony odwiedza i jakie znajomości za pomocą internetu zawiera – mówi Beata Szurowska, dr pedagogiki z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Jak pokazują badania, co dziesiąty internauta to dziecko w wieku od 7–14 lat. W sieci szuka przede wszystkim gier on-line i na stronach im poświeconych spędza najwięcej czasu (70% użytkowników wg badań z 2007 r.). Jednak poszukując rozrywki, młody internauta często trafia mimowolnie na nieodpowiednie dla jego wieku lub niebezpieczne treści. Zwykle są to materiały o charakterze erotycznym lub pornograficznym (kontakt z nimi deklaruje 71% badanych), a ponad połowa młodych użytkowników internetu twierdzi, że napotyka na treści przedstawiające brutalne sceny przemocy.
Internet to także ważne medium używane przez dzieci i młodzież do komunikacji. Aż 64% młodzieży (12–17 lat) zawiera znajomości w sieci, a 45% z nich spotkało się z osobami zapoznanymi w ten sposób w świecie realnym. Młodzi internauci nie widzą niebezpieczeństw z tym związanych – tylko 15% z nich poinformowało o tym rodzica.
– Dobrze jest jak internet „odkrywamy” wspólnie z naszym dzieckiem i razem poznajemy jego tajemnice. W trakcie korzystania z różnego rodzaju form komunikowania się z innymi osobami, pamiętajmy o tym, aby nie umawiać się z osobami nam nieznanymi. Również nie powinniśmy podawać swoich danych osobistych. Dzieci powinny pamiętać, że takie spotkania czy udostępnianie swoich danych może nastąpić wyłącznie za zgodą rodziców. Natomiast dorośli, jeśli taką aprobatę wydali dziecku, warto by poznali osoby, z którymi ono przebywa, bawi się, spotyka, np. zapraszając je do domu. Ponadto dzieci powinny mieć zaufanie do dorosłych, aby znajdując niewłaściwe strony lub o nielegalnej treści, powiedziały o tym rodzicom – twierdzi komisarz Krzysztof Zaporowski z Wojewódzkiej Komendy Policji we Wrocławiu.

Bezpieczeństwo w internecie – elementarz dla dzieci i rodziców

Przewodnik „Bezpieczeństwo w sieci – elementarz dla całej rodziny” składa się z 2 części i jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz ich rodziców.
Publikacja krok po kroku wprowadza całą rodzinę w tematykę internetu, zapewniając dzieciom edukację połączoną z doskonałą zabawą, zaś rodzicom dostarcza wiedzę, która pozwoli im zostać przewodnikiem po wirtualnym świecie dla młodszych dzieci i partnerem do dyskusji dla młodzieży. Pokazuje m.in., jak internet może integrować rodzinę, zwraca uwagę na główne zagrożenia, które może napotkać dziecko w sieci, oraz wyjaśnia, czym jest cyberprzemoc. Walory dydaktyczne podręcznika wzbogacają liczne ćwiczenia i testy, które dzieci mogą rozwiązywać razem z rodzicami. W przewodniku znajdują się też przydatne adresy internetowe i telefoniczne, pod którymi można uzyskać poradę lub sprawdzić posiadaną wiedzę

Autor tekstu: poradnikzdrowie.pl
Źródło: poradnikzdrowie.pl
Autor zdjęcia: materiały prasowe
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Przyrośnięci do klawiatury
Przyrośnięci do klawiatury

Uzależnienie od internetu jest jednym z najbardziej egalitarnych: dotyka wnuczków i babcie, ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Metunia, Kornelka, śliczne brzuszki! co do gadania to ja niby w sporym mieście, na dużym osiedlu, a i tak większość ...

uzytkownik

ja mam dzis miesa pieczone na obiad musze pochwalic synusia juz prawie kazda kupka na nocniku :) chyba ze nie ...

uzytkownik

Fajskie zdjęcia. Super że mogłyście się baby spotkać To ile mamusiek już face to face poznałaś, Romi? Jak tak se ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Bezpieczeństwo. Wszystko o bezpieczeństwie dziecka w internecie, kontrola rodzicielska, ochrona antywirusowa, filtry rodzicielskie. Zasady bezpiecznego korzystania z internetu przez dziecko. Jak udzielać dziecku pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Zakrztuszenie, zranienie, poparzenie dziecka. Bezpieczne zabawki z certyfikatem. Dom bezpieczny dla dziecka. Bezpieczeństwo dziecka w czasie snu, monitory oddechu, nagła śmierć łóżeczkowa. Dziecko bezpieczne na drodze. Nauka zasad ruchu drogowego. Jak uniknąć oparzeń słonecznych i przegrzania organizmu dziecka. Dziecko w samochodzie, dobierz odpowiedni fotelik. Wakacje z dzieckiem, jak uniknąć wypadku. Ukąszenia, użądlenia, wstrząs anafilaktyczny, jak pomóc dziecku. Jak znaleźć dobrą nianię. Czy monitorowanie i filmowanie niani zwiększa bezpieczeństwo dziecka.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.