O bezpieczeństwie na drodze

Rodzice uczą dzieci zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym – wynika z badań Korporacji Badawczej Pretendent dla programu „Bezpieczeństwo dla wszystkich” Renault. Ale czy są świadomi, że najważniejsza jest ich własna postawa na drodze?

Prawie 100 proc. ankietowanych rodziców (dokładnie 94,4 proc.) na pytanie czy uczą swoje dziecko zasad ruchu drogowego odpowiedziało twierdząco. Rodzice z dziećmi przede wszystkim rozmawiają, ale sporo, bo 58,1 proc. respondentów zdeklarowało też, że zna jakieś narzędzia dydaktyczne i aż 85,4 proc. z nich wykorzystuje je w nauce o ruchu drogowym. Częściej są to kobiety niż mężczyźni – wynika z badań.

Książka wciąż górą

Jakie pomoce wymieniają rodzice? Najczęściej książki  (56 proc.) i tu korzystają z nich wszyscy - wiek rodzica nie ma znaczenia. Młodzi rodzice, w wieku 25-30 lat częściej niż inni wybierają natomiast gry edukacyjne (32,8 proc. wszystkich ankietowanych) i programy multimedialne (27,6 proc.). Najstarsi wiekiem respondenci najchętniej używają tablic pomocniczych (11,9 proc.).

„Zły przykład”? Niekoniecznie

Nie wiadomo jednak czy rodzice zdają sobie sprawę z tego, jak kluczowe – zwłaszcza w przypadku małych dzieci - jest naśladownictwo i jak niebezpieczny może być zły przykład dawany na drodze. Wśród największych niebezpieczeństw, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, rodzice wskazywali najczęściej na zbyt szybko jadących (54,5 proc.) lub nieostrożnych (45,8 proc.) kierowców czy brak sygnalizacji na przejściu dla pieszych (25,5 proc.). Tylko niewielki odsetek – 4,5 proc. badanych - wybrało odpowiedź „zły przykład rodziców”.

Wolą sami, niż w zespole?

Przy pytaniu czy rozmawiają z innymi rodzicami o kwestii bezpieczeństwa dzieci na drodze, odpowiedzi rozkładają się niemal po połowie (46,5 proc. - nie; 53,5 proc. – tak). Kiedy przechodzą zaś do działania – jest jeszcze gorzej. Aż 69,9 proc. rodziców deklaruje, że nie podejmuje działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa wraz z rodzicami innych dzieci. Tylko około 15 proc. badanych prowadzi realne działania.

Piszą petycje, zapraszają policję

Z badań wynika, że działania rodziców sprowadzają się głównie do ich aktywności w szkole dziecka. Często w ramach tzw. „trójki klasowej”. Jeśli jakieś działania wspólne są podejmowane, to są to najczęściej petycje do władz: o zatrudnienie „przeprowadzacza” na przejściu dla pieszych w pobliżu szkoły, o zamontowanie sygnalizacji świetlnej, antypoślizgowej struktury pasów. Część rodziców wskazała także, że odprowadza do szkoły, prócz swoich pociech, także dzieci swoich znajomych. Ponadto rodzice deklarują, że dbają wspólnie o to, by dzieci miały odblaski i by odbywały się pogadanki z policją i strażą miejską.

Zorganizowane programy potrzebne

Nieco ponad połowa (56,3 proc.) rodziców zadeklarowało, że ich dzieci uczestniczą w jakimś programie poprawy bezpieczeństwa. Optymistyczny jest fakt, że aż 96,9 proc. ankietowanych uważa takie programy za potrzebne, przy czym „zdecydowanie” uważa tak 84,3 proc. respondentów.

Od 2000 r. koncern Renault prowadzi w Polsce program poprawy bezpieczeństwa na drogach „Bezpieczeństwo dla wszystkich” skierowany do dzieci. W tym celu przygotował m.in. program multimedialny, który można znaleźć na stronie internetowej www.bezpieczenstwo.renault.pl

Autor tekstu: materiały prasowe
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Na co zwrócić uwagę, kupując pierwszy ROWER DLA DZIECKA
Na co zwrócić uwagę, kupując pierwszy ROWER DLA DZIECKA

Zakup pierwszego roweru dla dziecka to wielkie wydarzenie. Aby przez niefortunny zakup ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

No i wrocilam z firmy ehhh, i znowu nici z moich planow, zeby isc spac najpozniej o polnocy ;/ Kąpu ...

uzytkownik

732757327373274Dziewczyny, gdzie kupić zabezpieczenia na szafki, wyglądające jak zipy ?

uzytkownik

ide spac niestety udalo mi sie jedynie otworzyc nowy dokument i zapisac praca mgr :( ale od jutra sie juz ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Bezpieczeństwo. Wszystko o bezpieczeństwie dziecka w internecie, kontrola rodzicielska, ochrona antywirusowa, filtry rodzicielskie. Zasady bezpiecznego korzystania z internetu przez dziecko. Jak udzielać dziecku pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Zakrztuszenie, zranienie, poparzenie dziecka. Bezpieczne zabawki z certyfikatem. Dom bezpieczny dla dziecka. Bezpieczeństwo dziecka w czasie snu, monitory oddechu, nagła śmierć łóżeczkowa. Dziecko bezpieczne na drodze. Nauka zasad ruchu drogowego. Jak uniknąć oparzeń słonecznych i przegrzania organizmu dziecka. Dziecko w samochodzie, dobierz odpowiedni fotelik. Wakacje z dzieckiem, jak uniknąć wypadku. Ukąszenia, użądlenia, wstrząs anafilaktyczny, jak pomóc dziecku. Jak znaleźć dobrą nianię. Czy monitorowanie i filmowanie niani zwiększa bezpieczeństwo dziecka.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.