500 zł na dziecko: kto dostanie 500 zł na dziecko? Wszystko o nowym zasiłku na dziecko [PORADNIK]

Zasiłek na dziecko
fot.: thinkstockphotos.com
500 zł na dziecko to zasiłek, który może być wypłacany od 1 kwietnia 2016 roku.

500 zł na dziecko to projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, którą w 2016 roku chce wcielić w życie Prawo i Sprawiedliwość. Kto dostanie 500 zł na dziecko? Jakie wymagania będzie musiała spełnić rodzina objęta zasiłkiem opiekuńczym? Sprawdź założenia ustawy z nowym zasiłkiem na dziecko.

500 zł na dziecko to propozycja ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci Prawa i Sprawiedliwości. Taką kwotą mieliby być wspomagani rodzice, którzy nie przekraczają ustalonych progów dochodowych. Zasiłek na dziecko otrzymywaliby co miesiąc, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Jakie kryteria trzeba będzie spełnić, żeby dostać 500 zł na dziecko?

Czytaj także: >> Zasiłki rodzinne 2015/2016: sprawdź zmiany w zasiłkach rodzinnych i dodatkach na dziecko >>

500 zł na dziecko: kto dostanie 500 zł na dziecko?

 • 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzymają rodzice, opiekunowe prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka, którzy w urzędzie miasta lub gminy złożą odpowiedni wniosek.
 • 500 zł na pierwsze dziecko bedą mogli otrzymać rodzice, gdy spełnią wymagane kryteria. Dotyczą one progów dochodowych, czyli ściśle określonego miesięcznego dochodu, przypadającego na każdego członka rodziny. I tak 500 zł na pierwsze dziecko może otrzymać rodzina, której miesięczny dochód na osobę nie przekracza 800 zł oraz 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Przyjęte progi mają obowiązywać dwa lata. Później mogą zostać zmienione, jeśli oczywiście nastąpi nowelizacja ustawy.

500 zł na dziecko: kto nie dostanie zasiłku na dziecko?

 • rodzice, których dziecko przebywa w rodzinie zastępczej lub ośrodku, zapewniającym całodobowe utrzymanie
 • dziecko, które kontynuje naukę w instytucji, zapewniającej utrzymanie
 • dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, ale pozostaje w związku małżeńskim (od 17. roku życia jest to w Polsce możliwe)
 • dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, ale zostało nieletnim rodzicem i otrzymuje świadczenie na własne dziecko
 • rodzic, który otrzymuje wsparcie finansowe od drugiego rodzica, pracującego za granicą i otrzymującego tam świadczenie na dziecko

Czytaj także: >> Świadczenia rodzinne za granicą. Ile wynoszą zasiłki rodzinne w Norwegii i Wielkiej Brytanii? >>

500 zł na dziecko: zasady

Aby otrzymać 500 zł na dziecko musisz:

 • złożyć wniosek w urzędzie miasta lub gminy
 • do wniosku załączyć potwierdzenie o wieku dziecka (zasiłek będzie przyznawany tylko do 18. roku życia)
 • do wniosku załączyć zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego, które będzie zawierać: informacje o dochodach, odliczonych od dochodu składkach na ubezpieczenie społeczne oraz wartości należnego podatku
 • w przypadku dziecka adoptowanego do wniosku trzeba dołączyć wyrok sądu rodzinnego stwierdzający przysposobienie dziecka lub zaświadczenie o prowadzonym postepowaniu o przysposobienie

500 zł na dziecko: warunki wypłacania świadczenia

Zasiłki będą wypłacane w rocznych cyklach: od 1 listopada do 31 października każdego roku. To oznacza, że prawo otrzymywania zasiłku na dziecko będzie przyznawane każdej rodzinie na rok czasu. Aby zdążyć w terminie, trzeba do 31 sierpnia każdego roku złożyć wniosek w urzędzie miasta lub urzędzie gminy. Wnioski złożone później również zostaną rozpatrzone, ale prawo do zasiłku może zostać przyznane dopiero w następnym cyklu.

Czytaj także: >> Zasiłek macierzyński 2016: jakie zmiany zostaną wprowadzone? >>

500 zł na dziecko a renta

Rodzice muszą uwzględnić w dochodzie miesięcznym każde otrzymywane świadczenie. To oznacza, że jeśli otrzymują rentę czy zasiłek rodzinny, muszą je dodać do pozostałych comiesięcznych przychodów. 

Aktualizacja: 2016-04-28 Publikacja: 2015-10-29
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.