ALERGIA U DZIECKA: jak przystosować dom dla dziecka z alergią

2013-09-23 17:52

Z alergią u dzieci niełatwo walczyć. Są jednak preparaty i sprzęty, które pomagają żyć małemu alergikowi. Warto wiedzieć, jak przystosować dom do dziecka, jeśli twój malec ma skłonność do alergii.

Skora atopowa u niemowlat jak urzadzic pokoj dziecka
Autor: _photos.com|photos.com Skóra atopowa u niemowląt: jak urządzić pokój dziecka?

Spis treści

  1. Czysty dom dziecka z alergią
  2. Powietrze bez alergenów
  3. Bezpieczne pranie ubrań dziecka z alergią
  4. Zdrowy sen alergika
  5. Codzienne sprzątanie

Najlepiej, aby ściany w domu pomalowane były farbą antyalergiczną, to znaczy pozbawioną substancji o udokumentowanym działaniu uczulającym, np. formaldehydu, terpentyny. Ważne, by nie była to tylko deklaracja producenta – produkt powinien mieć pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Instytutu Matki i Dziecka albo innej podobnej instytucji.

- Klienci zwracają coraz większą uwagę na aspekt ekologiczny produktów, które kupują. Chcemy odpowiadać na te potrzeby – mówi Aneta Jarosz-Palach, brand managerka marki Bondex. – Nasze farby powstają w oparciu o koncepcję "Green revolution". Kierujemy naszą ofertę do alergików, osób, którym zależy na dbaniu o środowisko i własne zdrowie oraz samopoczucie. Nasze farby są bezpieczne i zdrowe, a do tego – jak wszystkie dostępne na rynku emulsyjne farby ekologiczne – łatwo się rozprowadzają, szybko schną, tworząc przy tym trwałą i gładką powłokę. Już dzisiaj, w 2018 r., chcemy i robimy to, co, jak mamy nadzieję, niedługo stanie się standardem na europejskim rynku farb – dodaje Aneta Jarosz-Palach.

Warto przy tym wybierać farby odporne na zmywanie, bo wtedy można zmyć zabrudzenia (np. plamy po rozlanym soczku) bez szkody dla pomalowanej ściany. Co z podłogą? W pokoju alergika lepiej nie kłaść dywanu ani wykładziny – gromadzą się w nich roztocza. Bezpieczniejsza będzie drewniana klepka lub parkiet, pociągnięte lakierem antyalergicznym albo wodnym, który nie zawiera formaldehydów, terpentyny, kalafonii, ma stosunkowo niewiele rozpuszczalników i, co najważniejsze, nie ma zapachu. Szukaj lakierów spełniających warunki Normy Europejskiej EN 71.3 (odpowiednie oznaczenie jest na opakowaniu).

Czysty dom dziecka z alergią

Podstawą walki z alergią u dziecka jest unikanie alergenów. W praktyce oznacza to nie tylko dbanie o dietę czy pielęgnację, lecz także solidne codzienne sprzątanie. Nawet jeśli malec ma alergię pokarmową, to kontakt z roztoczami kurzu może sprawić, że uczuli się również na nie. Dlatego tak ważny jest zakup odpowiedniego odkurzacza.

Przy małych dzieciach nie da się uniknąć ciągłego sprzątania, żeby tę czynność sobie ułatwić i przy okazji skutecznie pozbyć się wszelkich alergenów, trzeba się zdecydować na naprawdę dobry sprzęt. Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz?

- łatwy i szybki w użytkowaniu, bez zbędnych kabli, poręczny- powinien być cichy, by nie rozdrażniać dziecka- co najważniejsze, w przypadku dzieci z alergią, powinien mieć filtry, które wychwytują alergeny i zapewniają wydmuch czystego powietrza - powinno się go łatwo opróżniać - powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów.

Powietrze bez alergenów

Maluchom uczulonym na pyłki może pomóc zainstalowanie w oknach filtrów antypyłkowych, które nie wpuszczą ich do mieszkania. Filtry wykonane są ze specjalnej tkaniny, która przepuszcza powietrze. Można je montować na dwa sposoby: albo w lekkich ramkach z aluminium (takich, jakie stosuje się przy montażu moskitier), albo za pomocą taśmy samoprzylepnej na rzepy. Można je zrobić samodzielnie, kupując tkaninę o odpowiednich wymiarach i ramki, albo kupić gotowe. To sprytne rozwiązanie stosuje się w okresie pylenia. Potem można je zdjąć, oczyścić i użyć ponownie w następnym sezonie. Urządzeniem droższym (ceny zaczynają się od 400–500 zł) są oczyszczacze powietrza dostępne w każdym sklepie ze sprzętem AGD. Zatrzymują one wszelkie zanieczyszczenia: pyłki, roztocza, wirusy, alergeny z sierści zwierząt, dym z papierosów. Jest wiele typów oczyszczaczy, najlepiej sprawdzają się takie, które mają kilkustopniowy system filtracji, to znaczy kolejne filtry zatrzymują coraz mniejsze cząsteczki zanieczyszczeń.

Bezpieczne pranie ubrań dziecka z alergią

Pralki dla alergików to wynalazek ostatnich lat. Od zwykłych pralek różnią się specjalnym programem prania i płukania. Ubrania prane są kilkakrotnie, w wyższej temperaturze, i kilkakrotnie, bardziej intensywnie płukane, by usunąć z włókien tkaniny nawet najmniejsze resztki detergentów. Ale nie musisz zmieniać pralki – wystarczy, że w tej, którą masz, nastawisz dodatkowy program płukania ubrań. Ważny jest natomiast rodzaj stosowanego płynu lub proszku. Odzież alergika trzeba prać w specjalnym preparacie z obniżoną zawartością substancji mogących podrażniać. Lekarze polecają proszki do prania odzieży niemowlęcej albo preparaty do prania, polecane w przypadku chorób skóry.

Zdrowy sen alergika

Dziecko wyspane rozwija się lepiej. Alergik wyśpi się dobrze w pościeli antyalergicznej. Wypełnieniem jest sztuczny puch albo kulki z poliestru. Przed nałożeniem poszewek warto oblec kołdrę i poduszkę specjalnymi, nieprzepuszczalnymi dla roztoczy i alergenów zwierzęcej sierści, pokrowcami – można je kupić w każdym sklepie internetowym z rzeczami dla alergików (ceny od 92 zł). Warto mieć również antyalergiczne pokrowce na materac. Najbardziej praktyczne są takie, które zakłada się tak jak elastyczne prześcieradło, bo łatwo je zdjąć i wyprać. Ceny od 46 zł.

Codzienne sprzątanie

Meble w dziecięcym pokoju trzeba raz dziennie przecierać wilgotną ściereczką. Codziennie też trzeba myć podłogę – ale nie mopem, w którym mogą się mnożyć grzyby, tylko ścierką, którą pierzemy po każdym użyciu. Codziennie trzeba też odkurzać, a dziecko w tym czasie musi być w innym pokoju, by uniknąć kontaktu z alergenami unoszącymi się w powietrzu.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza